Milyen betegségeket jelez előre a szédülés? Ne vedd félvállról!

Csak egy ártatlan tünet - gondolnád. Pedig a gyakori szédülés hátterében egészségügyi problémák is meghúzódhatnak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szédülés szinte minden embert érintő tünet, melynek hátterében számtalan ok meghúzódhat. A fiatalabb korosztály esetében gyakran a rendszertelen táplálkozás okozza a problémát. Bizonyára te is tapasztaltad már, ha a reggeli kimarad, az éhség és az alacsony vércukorszint a délelőtt során könnyen okozhat egészségügyi panaszokat, elsősorban szédülést.

Ám bizonyos esetekben ennél komolyabb okok is meghúzódhatnak a háttérben. Ha tehát gyakran tapasztalod a tünetet, érdemes utánajárnod a dolognak.

Méniére-betegség

A Méniére-betegség a szédülés gyakori kiváltó oka lehet. A probléma hátterében a fülben elhelyezkedő egyensúlyérzékelő szerv – a labirintus – kitágulása áll. Ilyenkor a benne lévő folyadék felszaporodik, és kellemetlen panaszokat okoz. A Méniére-betegség oka lehet még koponyatrauma, illetve egyes hallószervet érintő fertőzések.

Tünetek

  • Kellemetlen fülzúgás.
  • Nyomásérzés a fülben.
  • Rohamokban jelentkező szédülés.

Mi a teendő?

Amennyiben az orvos Méniére-betegséget állapít meg, a legfontosabb étrendi változtatásként a sóbevitel csökkentését szokta javasolni. Emellett előfordulhat, hogy vízhajtót is felír. Ha ezek a megoldások nem járnak sikerrel, gyógyszeres kezelésre van szükség.

Mindenképpen fontos, hogy mérsékeld az alkohol- és koffeinfogyasztást - mivel ezek befolyásolják a szervezet folyadékháztartását. Egyes vizsgálatok szerint a Vertigoheel nevű homeopátiás szer is enyhítheti a betegség tüneteit – ennek szedését azonban beszéld meg orvosoddal.

Középfülgyulladás

A szédülés hátterében heveny középfülgyulladás is meghúzódhat. Ez jellemzően felső légúti bakteriális vagy vírusos fertőzés eredménye. A fertőzés következtében kialakuló nyálkahártya-duzzanat elzárja a fülkürtöt - mely összeköti a középfület a garattal -, és megakadályozza a dobüreg szellőzését. Ennek következtében a dobhártya mögött savós váladék szaporodik fel, mely ha felülfertőződik, a baktériumok és vírusok számára tökéletes táptalajt biztosít. Ritkábban az orrmandula megnagyobbodása, reflux betegség vagy allergiás megbetegedés is kiválthat középfülgyulladást.

Gyakori tünetek

  • Szédülés.
  • Csökkent hallás.
  • Elhúzódó fülfájás.
  • Súlyosabb esetben gennyes fülfolyás.

Kezelés

A betegség kezelésének első lépéseként meg kell oldani a dobüreg szellőztetését, valamint el kell távolítani a váladékot. Ehhez az orvos felszúrja a fület - így a dobhártyán ejtett kis nyíláson keresztül a váladékot le tudja szívni. A kezelés részeként antibiotikumra, továbbá a fülcseppekre is szükség van.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Alacsony vérnyomás

Bizonyára tisztában vagy bele, hogy a magas vérnyomás olyan súlyos egészségügyi következményekkel járhat, mint az agyvérzés vagy az infarktus. Mivel a hipertónia a magyar lakosság körülbelül 20%-át érinti, mellette kevesebb szó esik az alacsony vérnyomásról. Pedig a 95/60 alatti vérnyomásértékek már alacsonynak tekinthetők, és kellemetlen panaszokat okozhatnak.

15 hatékony szívvédő táplálék

Nézegess képeket!

Elolvasom

Tünetek

  • Szédülés, gyakori fáradtság.
  • Gyengeség, álmosság.
  • Hidegérzet.

Mit tehetsz?

Nagyon ritkán fordul elő, hogy a kezelőorvos annyira alacsonynak ítéli a vérnyomást, hogy gyógyszeres kezelésre van szükség. Egy-két életmódbeli változtatással sokat javíthatsz az állapotodon, és megszüntetheted a szédülést - valamint a többi kellemetlen tünetet. Segít a vérnyomás emelésében, ha megiszol napi másfél-két liter folyadékot. A rendszeres sport szintén javíthat az állapotodon.

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük