A koffein ellensúlyozza az alkohol hatását? 4 durva tévhit a kávéról

Azt hiszed, a kávénak nincsenek pozitív egészségügyi hatásai? Tudj meg többet róla!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan minden nap elfogyasztanak néhány csésze kávét, ám az aromás ital hatásaival nincsenek pontosan tisztában. Cikkünk a kávéval kapcsolatos négy gyakori tévhitet leplez le. További tényeket és mítoszokat olvashatsz WebMD oldalán.

A koffein ellensúlyozza az alkohol hatását

Talán veled is előfordult már, hogy az ebédhez megittál egy pohár bort, majd miután befejezted az étkezést, ittál egy csésze kávét, és azt gondoltad, ezzel ellensúlyoztad az alkohol hatását. Nos, ilyen esetekben nem szerencsés volán mögé ülnöd.

Bár az elfogyasztott kávé után úgy érezheted, semlegesítetted az alkohol befolyását, ez valójában nincs így. Ilyenkor a koffein serkentő hatását érzed, ám a vezetéshez szükséges reakcióidőd még nincs az optimális szinten.

A koffeinnek nincsenek pozitív egészségügyi hatásai

Sokan gondolják, hogy a koffeinnek nincsenek egészségügyi szempontból pozitív hatásai. Pedig túl azon, hogy fokozza az éberséget, és gyulladáscsökkentő hatású, az immunrendszer működését is támogatja.

Egyes vizsgálatok szerint allergiás betegségek esetén is érdemes kávét fogyasztani, mivel a koffein csökkenti a tünetekért felelős hisztamin koncentrációját a vérben.

Természetesen mindez nem azt jelenti, hogy bármennyi kávét ihatsz, hiszen nagy mennyiségben ártalmas lehet a koffein a szervezet számára. Kattints korábbi cikkünkre, és megtudhatod, mennyit érdemes fogyasztanod.

Másnaposság ellen: a 10 legerősebb gyógymód

Nézegess képeket!

Elolvasom

A kávé növeli a szívbetegségek kockázatát

Mivel a koffein átmenetileg megemelheti a vérnyomást, sokáig úgy tartották, hogy keringési rendellenességekben szenvedők nem fogyaszthatnak kávét. A szűretlen - például török típusú - kávék a bennük lévő kávéolajok miatt valóban veszélyesek lehetnek, ám ha szűrőpapíron átszűröd, ezt a hatást is könnyen kiküszöbölheted.
Napi egy-két csésze kávé fogyasztása esetén szakértők nem mutattak ki szívre és érrendszerre gyakorolt káros hatást. A vérnyomás emelkedése csak a kávéfogyasztást követő egy órán belül mutatható ki. Természetesen, amennyiben felmenőid között komoly keringési rendellenességek fordultak elő, úgy ajánlott konzultálnod orvosoddal.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Csak a kávé, a tea és az energiaitalok tartalmaznak koffeint

Ha koffeinfogyasztásról van szó, valószínűleg neked is a fekete tea, a kávé, a kóla és az energiaitalok jutnak eszedbe. Pedig a koffein jelen van néhány fájdalomcsillapító tablettában - például Panadol Extra - és meghűlés elleni szerben is. Ennek oka, hogy a koffein enyhe fájdalomcsillapító hatással bír, valamint más fájdalomcsillapító vegyületek hatékonyságát is növeli. A tablettákon kívül pedig a dió és a kakaó is tartalmaz egy kevés koffeint.

Ezt is szeretjük