A gyomorégés az első tünet
Akár gyomorfekélyt vagy a refluxbetegséget is jelezhet a gyakori, visszatérő gyomorégés.
A kellemetlen, égető érzés rendszerint a mellkas alsó, illetve a hasüreg felső részén jelentkezik - néha azonban a torokban is érezhető a fájdalom. Okozhatja zsíros-fűszeres ételek fogyasztása, illetve a túlzott alkohol- vagy kávéfogyasztás is rizikófaktor lehet. Az esetek többségében csupán múló kellemetlenségről van szó, ám ha gyakran szenvedsz gyomorégéstől, előfordulhat, hogy ennél súlyosabb probléma húzódik meg a háttérben.
Gyomor- és nyombélfekély
A gyomor belső felszínét borító nyálkahártya normál esetben ellenáll az emésztés során termelt savnak. Ha azonban a nyálkahártya folytonossága megszakad, nyílt seb alakul ki a gyomorfalon, melyet a sav mar. Mindez erős gyomortáji fájdalommal jár.
Ha a fájdalom a has felső részén jelentkezik, a panasz éjszaka súlyosbodik, emellett evéssel vagy tejfogyasztással enyhíthető, valószínűleg nyombélfekélyről van szó. Ha az étkezés hatására inkább felerősödik, gyomorfekélyre gyanakodhatsz.
Baktérium a háttérben
Az esetek több mint 80%-ában a betegség kialakulása összefüggésbe hozható a Helicobacter pylori nevű baktériummal. A kórokozó képes arra, amire a legtöbb mikroorganizmus nem: lúgos kémhatású vegyületet termel, mellyel kivédi a gyomorsav maró hatását.
Mivel a baktérium nem okoz minden fertőzött ember esetében fekélyt, a szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy a betegség kialakulását az életmódbeli tényezők is befolyásolják. A dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a stresszes életmód mind-mind további rizikófaktor lehet.
Kezelési lehetőségek
A fekély kezelése sokat változott az utóbbi években, ma már a legtöbb esetben megpróbálják kerülni a sebészeti beavatkozást. Amennyiben az orvosi vizsgálatok kimutatják a Helicobacter pylori jelenlétét a szervezetben, egy úgynevezett hármas terápiát alkalmaznak. Általában egy hétig háromféle gyógyszert kell szedni - nagy adagokban. Az egyik savcsökkentő, a másik kettő pedig antibiotikum. A savcsökkentő gyógyszert néhány hétig még szedni kell, hogy a fekély teljesen begyógyulhasson.
Emellett fontos, hogy igyekezz az étrendedet minél sószegényebben alakítani, kerüld a dohányzást, az alkoholt és a fűszeres ételeket. Valamint próbáld kiiktatni a stresszt, illetve tanuld meg azt levezetni, például jógával, relaxációval.
Táplálkozz egészségesebben!
Egészséges táplálkozással számos betegséget kivédhetsz. Dietetikus szakértőnk elmondja, milyen élelmiszerek nem maradhatnak ki az étrendedből.
Refluxbetegség
A táplálék útja a nyelőcsövön át a gyomorba vezet. A gyomor záróizma normál körülmények között megakadályozza a visszaáramlást. Ha az izomgyűrű nem működik megfelelően, a táplálék a gyomorsavval együtt visszakerül a nyelőcsőbe, és marja annak nyálkahártyáját. Ezt a kellemetlen, gyomorégést okozó betegséget hívják refluxnak.
A gyomorszáj környéki fájdalom kiegészülhet savanyú szájízzel, illetve a torokban jelentkező maró érzéssel. A fájdalom rendszerint étkezés után, illetve a lefekvést követően jelentkezik.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kezelési módszerek
A betegség gyógyszeres kezelése több mód is van. Egyes tabletták megkötik a savtartalmat, míg mások csökkentik a gyomorsavtermelést, vagy épp a táplálék továbbhaladását segítik elő. Viszonylag ritkán fordul elő, hogy műtéti beavatkozásra van szükség - ilyenkor sebészi úton állítják helyre a záróizom működését.
Életmódbeli változások is szükségesek lehetnek, ha refluxban szenvedsz. Fontos például, hogy mellőzd a dohányzást, ha pedig túlsúllyal küzdesz, érdemes megszabadulnod tőle. Mérsékelheted a tünetek intenzitását, ha többször eszel kisebb adagokat. Kerüld a fűszeres ételeket, a citrusféléket, a szénsavas italokat és a kávét.
OLVASD EL EZT IS!
- száj
- gyomorfekély
Melyik ajkad vastagabb?
- alkohol
- gyógyszer
4+1 gyógyszer, amire tényleg tilos alkoholt innod
- gyógynövény
- szájszag