4 egyszerű házi gyógymód visszatérő hüvelyfertőzés ellen
Néhány egyszerű házi trükkel megszabadulhatsz a hüvelyfertőzés kínzó tüneteitől.
A hüvelyfertőzések hátterében általában gomba vagy baktérium áll. A gombás fertőzéseket legtöbbször a szervezetben normál körülmények között is megtalálható Candida albicans okozza, a bakteriális fertőzésekért pedig általában a Gardnerella vaginalis túlszaporodása felelős.
A fertőzésre mindkét esetben a hüvely viszketése, illetve folyás hívja fel a figyelmet. A gombás fertőzés fehér, túróra emlékeztető, míg a bakteriális inkább szürkés folyással jár együtt.
A hüvelyfertőzésre a nőgyógyász általában kúpot, krémet, olykor szájon át szedhető gyógyszert ír fel. A kezelés egyszerűnek hangzik, ám a fertőzés - különösen, ha gomba okozza - hajlamos a visszatérésre. Amennyiben gyakran küzdesz vele, érdemes kipróbálnod néhány olyan házi módszert, mellyel megelőzheted újbóli kialakulását, illetve kezelheted is a fertőzést. Ha azonban az alább felsorolt gyógymódok néhány napon belül nem hoznak enyhülést, mindenképpen fordulj nőgyógyászhoz.
Gyümölcsecet - gombák ellen
A tejsavbaktériumoknak köszönhetően a hüvely pH-ja enyhén savas kémhatású, ha azonban lúgos irányba tolódik el, az kedvez a gombák elszaporodásának. A gyümölcsecetes hüvelyöblítés elősegíti a hüvely enyhén savas pH-jának visszaállítását. Tegyél két evőkanál bio gyümölcsecetet fél liter felforralt - majd langyosra hűlt - vízbe. Az így elkészült folyadékkal öblögess körülbelül öt napig, naponta egy, legfeljebb két alkalommal. Ezt a legegyszerűbben gyógyszertárban kapható irrigáló flakon segítségével teheted meg.
Homeopátiás segítség - gombás fertőzésre
A gombás hüvelyfertőzés kezelésére, illetve megelőzésére létezik már homeopátiás gyógymód is. A Sepia - Sepia officinalis - többféle nőgyógyászati problémára is megoldást nyújthat. Elsősorban a hüvelyt, a méhet és petefészkeket érintő kórokra alkalmazzák. Ha visszatérő gombás hüvelyfertőzéssel küzdesz, használd ezt a szert öt napon át naponta hatszor. Ha ennyi idő alatt nem tapasztalsz javulást, mindenképpen fordulj nőgyógyászhoz!
Mit mond a szakértő?
Ha szeretnél többet tudni arról, hogy mikor kóros a hüvelyfolyás, illetve milyen betegségek állhatnak a háttérben, nézd meg videónkat!
Gyógyító olajok - gombák és baktériumok ellen
Bizonyos illóolajok remekül pusztítják a túlszaporodott gombákat és baktériumokat. Ilyen a teafaolaj, a grépfrút, a levendula vagy éppen az orvosi citromfű olaja. Természetesen nem mindegy, hogy milyen minőségű terméket választasz, törekedj arra, hogy minél nagyobb tisztaságú olajat vásárolj. Ha szeretnél ehhez egy kis segítséget kapni, kattints a TudatosVásárló honlapjára!
Amint megvan a tökéletes olaj, keverj össze körülbelül tíz csepp illóolajat három-négy evőkanál élőflórás bio joghurttal.
Áztass bele egy mini tampont, majd vezesd fel a hüvelybe, és hagyd fent éjszakára. Az illóolajok segítenek a gombák vagy baktériumok elpusztításában, a joghurt pedig helyreállítja a megbomlott egyensúlyt. Ha mindez egy-két nap alatt nem hoz enyhülést, fordulj orvoshoz!
Gyógynövényes ülőfürdő - kiegészítésképpen
A gyógyulást elősegítheted azzal, hogy az otthoni - vagy esetleg az orvosi - kezelést kiegészíted ülőfürdővel. Adalékanyagként elsősorban olyan gyógynövényeket érdemes választanod, melyek magas cseranyag- és flavonoidtartalommal bírnak. A cickafark remek fertőtlenítő hatású, a kamilla gyulladásgátló és antibakteriális tulajdonságú, a körömvirág remekül ápolja a sérült nyálkahártyát, a fehér árvacsalán pedig ugyancsak gyulladásgátló hatása miatt ajánlott. A gyógynövényes ülőfürdőt akár heti rendszerességgel is alkalmazhatod megelőzésként, 10-20 percen át.
A kádba mindössze annyi meleg vizet engedj, hogy az ellepje intim testrészeidet.
Az ülőfürdő összetétele
- 2 marék fehérárvacsalán-virágzat.
- 2 marék körömvirág-virágzat.
- 1 marék cickafarkvirágzat.
- 2 marék kamillavirágzat.
Mit tehetsz még?
Néhány apró trükkel nagyobb esélyed lesz a visszatérő hüvelyfertőzés elkerülésére. Már kisebb életmódbeli változtatásokkal is kiküszöbölhetsz pár rizikófaktort. Rendkívül fontos például, hogy amikor csak lehet - erre a nyári hónapokban különösen figyelj oda -, pamut alsóneműt viselj. Előfordulhat, hogy nem tudsz ellenállni egy-egy szép műszálas darabnak, de csak akkor vedd meg, ha a lépésbetét - a bugyi belsejében lévő plusz textilréteg - pamutból készült.
Éjszakára ne vegyél fel fehérneműt, sokkal egészségesebb, ha csak egy lenge hálóinget vagy laza nadrágot viselsz. Napközben is kerüld a szorosabb bugyikat, ha lehet, a tangát inkább hanyagold - a nemi szervet érő súrlódás miatt könnyebben alakulhat ki fertőzés.
Az antibiotikum-kúrák kedvezhetnek a gombás fertőzések kialakulásának. Ilyenkor nem csupán a betegséget okozó, de az egészséged szempontjából hasznos baktériumok is kipusztulnak a szervezetedből.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha tehát antibiotikumot szedsz, mindig fogyassz mellé élőflórás joghurtot, illetve olyan vény nélkül kapható gyógyszertári terméket - például Normaflore-t -, mely segít megtartani az emésztőrendszerben élő mikroorganizmusok egészséges egyensúlyát.
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- daganat
A hüvelygyulladás, mióma és felfázás természetes kezelése
- gyógynövény
- szívbetegség
Húgyúti fertőzés és hüvelygyulladás ellen
- méhnyakrák
- chlamydia