A 3 legveszélyesebb rákkeltő kozmetikum
Sokszor halljuk: a szépség bizony nem minden! Lehet benne valami. Különösen akkor nem, ha az életedbe kerül.
Rúzs és körömlakk
Amerikai tudósok kutatásai szerint a szájrúzsban és a körömlakkban található kémiai anyagok mellrák kialakulásához vezethetnek. A philadelphiai Fox Chase Cancer Centre szakértői szerint a butil-benzil-ftalát – BBP - beleavatkozhat a mellszövetek egészséges fejlődési folyamatába. A kozmetikumokban a csillogás fokozására használt anyag betiltásáért már környezetvédelmi képviselők is síkra szálltak.
Ez a mesterséges vegyi anyag a ftalátok családjába tartozik, amelyek az ösztrogén nevű női nemi hormon működését utánozzák: szélesebb körben a műanyagok lágyítására használják, ezért megtalálhatóak az élelmiszerek csomagolásában, játékokban, szőnyegekben és oldószerekben is.
Korábbi kísérletek születési rendellenességekkel, génhibákkal, veseproblémákkal és meddőség okozásával hozták őket összefüggésbe. Európában már tilos kisbabáknak szánt tárgyak gyártásánál felhasználni.
A philadelphia-i kutatók anyapatkányokat tettek ki BBP-nek, amely az anyatejen keresztül az utódjaikba is átkerült. Olyan mennyiségű kemikáliát használtak, amennyit az Amerikai Környezetvédelmi Intézet biztonsági határértéknek jelölt meg az embereknél. A BBP megváltoztatta a fiatal nősténypatkányok emlőmirigyeinek genetikai felépítését. Habár a kivonása után a káros hatás is elmúlt, a legapróbb szöveti változások is hatással lehetnek a későbbi egészségi állapotra. Mivel az anyag mindenhol ott van a környezetünkben, belélegzés és lenyelés útján a mellen kívül egyéb szöveteket is befolyásolhat.
Dezodor
A hír, miszerint a dezodorok is mellrákot okoznak, Amerikából indult el még évekkel ezelőtt. Egyes kutatók kapcsolatot véltek felfedezni a hónaljápolási szokások és a mellrák kialakulása között. Állításuk szerint azok a nők, akik rendszeresen használnak dezodoros stifteket, nagyobb eséllyel lesznek mellrákosak, mint azok, akik nem.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A dezodorok, mint gyakorlatilag minden más termék is piacon, különböző tartósítószereket tartalmaznak. Ugyanezeket a tartósítószereket mutatták ki az emlődaganatokban is.
A tartósítószereken kívül a legtöbb dezodor - vagy legalábbis a korábbi gyártású dezodorok - még alumíniumot is tartalmaz.
A kutatásokban - melyek a hír terjedtével több országban, több független kutatóval folytak - több mint kétezer rákos melldaganattal rendelkező nőt vizsgáltak meg, valamint tisztálkodási szokásaikat hasonlították össze egészséges nőkével.
Angliai kutatóintézetek egyértelmű összefüggést mutattak ki, míg Chicagóban arra az eredményre jutottak, hogy a káros anyagok csak akkor tudnak bejutni a szervezetbe, ha az illető nő borotvával szőrtelenít. A rendszeres borotválkozás ugyanis károsítja a hámszövetet, és megbontja annak folytonosságát. Így ahol a penge miatt elvékonyodik, teret enged az alumínium és a tartósítószerek bőrbe jutásának. A bőr érhálózatának falán keresztül pedig bejut a véráramba.
Ezzel párhuzamosan Ausztriában is folytak a kutatások, de az ottani vizsgálatok semmilyen összefüggést nem mutattak ki.
Mindhárom kutatás érdekessége, hogy a legtöbb kozmetikai szerben található tartósítószer, melyeknek csak kevesebb, mint a felét vizsgálták be biztosan.
OLVASD EL EZT IS!
- gombás fertőzés
- hüvelyfolyás
4 természetes módszer visszatérő hüvelyfertőzés ellen
- méhnyakrák
- chlamydia
A méhnyak betegségeinek tünetei és kezelésük
- hasfájás
- mellékhatás