A világ 5 elképesztő, földöntúli tája

Le fog esni az állad!

Földünk tájait igencsak kreatív kezek teremthették. Íme, öt hely, melynek a létezéséről talán nem is tudtál!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A monumentális természeti képződmények, a tükörfényes sótengerek, a semmiből előugró hatalmas sziklák vagy épp a kopár, Hold-béli tájak láttán a nagyvárosokhoz, szelíd patakokhoz és békés erdőkhöz, rétekhez szokott utazó könnyen úgy érezheti, olyan vidékre keveredett, mely nem is a Földhöz tartozik. A következő hat, furcsa erővel bíró helyre ez különösen igaz.

Sómező
Csokoládédombok
Ördögtorony
Perito Moreno

A végtelen sómező: Uyuni, Bolívia

Négyezer négyzetkilométeres területével és több tízmilliárd tonna sójával az Andok hegyvonulatai között található, bolíviai Uyuni a világ legnagyobb kiterjedésű, egyben legmagasabban fekvő felszíni sómezőjének, sós sivatagjának, illetve sómocsarának számít. A terület, melyet 11 rétegben borít a helyenként 120 méter vastagságú só, egy földtörténeti, hatalmas tó visszahúzódása, majd kiszáradása során maradt vissza.

Ha épp nem borítja víz, egy hatalmas tükörhöz hasonlít, melyet lagúnák, flamingótelepek és termálvizes medencék tarkítanak. A terület emellett további látványosságok miatt is népszerű a turisták körében, legyen az a több mint ezer éves, hatalmas kaktuszoknak otthont adó Halak szigete, a számos gejzír, a Kő-fa, vagyis az eróziós erők által fa formájúra alakított kőképződmény vagy épp a híres sóbányák környéke.

Ezer domb hazája: Csokoládé-dombok, Fülöp-szigetek

A Fülöp-szigetek részét képező Bohol-szigeten található, több mint 1200 szinte azonos küllemű dombocska láttán sokan úgy vélik, nem is emberkéz hozta létre e sajátos vidéket. Amit valóban nehéz elhinni, tekintve a 40-120 méter magas képződmények tökéletes szimmetriáját és végtelen sokaságát.

A leginkább elfogadott elmélet szerint a kúp formájú dombokat az agyagtalajra lerakódott mészkő hozta létre, melyet az évmilliók során az időjárás és a hullámok formáltak mai alakjukra.

Ám a helyiek úgy tartják, a sok furcsa domb - melyek nevüket annak köszönhetik, hogy a száraz évszak az őket borító dús, zöldellő füvet csokoládébarnává változtatja - nem más, mint egy egykor itt élt óriás könnyeinek sora.

Mars-béli színjáték: Bryce-kanyon, Egyesült Államok

A híres Grand-kanyon kevésbé grandiózus, ám annál különlegesebb szépségű kistestvére, a 37 mérföldön átívelő, Utah állambeli Bryce-kanyon tulajdonképpen nem is kanyon, csupán a Paunsaguant-fennsík keleti lejtője, melynek végeláthatatlan, sajátos formáit az évmilliók során a szél, az eső és a fagy alkotta lélegzetelállító kompozícióvá.

A világ 23 megdöbbentő, földöntúli tája

Nézegess képeket!

Elolvasom

A Mars-béli vörös tájak a furcsa oszlopokon, a groteszk alakzatokon, a tornyokon és a csipkézett sziklákon, valamint a tiszta éjszakai égbolton és az egyedülálló naplementén kívül a napszakok, a fények és az árnyak különös játékának köszönhetően is kedvelt úti célnak számítanak - a turisták mellett a fotósok körében is -, mely soha nem mutatja ugyanolyannak a színeket vagy épp a formákat.

A legfélelmetesebb szikla: Ördögtorony, Egyesült Államok

A világ egyik legkülönlegesebb természeti képződményeként számon tartott amerikai csoda nemcsak arról híres, hogy Roosevelt elnök a sziklát és a hozzá tartozó hatalmas területet az ország első nemzeti emlékművévé avatta, de Spielberg Harmadik típusú találkozások című filmjéből is ismerős lehet, ahol a félelmetes magaslat szolgált a földönkívüliek leszállóhelyéül.

A Wyoming-ban található groteszk kirándulóhely - mely az amerikaiak körében az egyik legnépszerűbb úti cél - a geológusok szerint egy ősi vulkán magja, melyet a torony alja körül kanyargó Belle Fourche-folyó alakított az idők során. Az ősi indián legendák szerint azonban akkor alakult ki a mintegy 183 méter magas, elszigetelt hegy, mikor egy medve két kislányt kezdett üldözni, akik erre a sziklára kapaszkodtak fel. A szirt hirtelen megemelkedett, így óvva meg őket a medve karmaitól, melyeknek nyoma állítólag még ma is látszik a sziklán.

A természet ereje: Perito Moreno-glecser, Argentína

A chilei határ mellett elterülő, illetve az UNESCO Világörökségi listájának mintegy harminc éve részét képező hatalmas gleccser félelmetes, a természet erejét kinyilvánító látványa mellett folyamatos, ciklikus mozgásáról híres, melynek köszönhetően folyamatosan lélegzetelállító jégformációkat hoz létre. A Los Glaciares Nemzeti Park 30 kilométer hosszú, 250 négyzetkilométer területű, 5 kilométer széles és mintegy 60 méter magasságban a víztükör fölé emelkedő gleccsere egyúttal Patagónia egyik legismertebb turisztikai látványossága, mely a különleges, földöntúli tájakra kíváncsi utazók tízezreit vonzza ide minden évben.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A gleccser mindemellett arról is híres, hogy - a kutatók számára is ismeretlen okból - fittyet hány a globális felmelegedéssel kapcsolatos előrejelzésekre, és ahelyett, hogy visszahúzódna, mintegy 700 métert tesz meg évente, vagyis naponta körülbelül 2 méterrel nyomul előre.

OLVASD EL EZT IS!

balls pyramid
  • ausztrália
  • sziget

Az utolsó paradicsom

Ezt is szeretjük