Lenyűgöző titkok az ókori Egyiptomról és a holtak városáról

Ha ősi tájakon kalandoznál, kedveled a titokzatos helyeket, az átkokban azonban nem hiszel, ezt mind látnod kell!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Királyok völgye a világ egyik leghíresebb halotti városa, melyet az i.e. 1567 és 1320 között uralkodó XVIII. dinasztia fáraóinak legfontosabb temetkezési helyeként tartanak számon, de egészen a XX. dinasztia koráig temettek ide nemeseket és fáraókat. A Thébával átellenben, a thébai nekropolisz szívében elhelyezkedő völgy területén a hosszú ideig tartó kutatások és az azok során feltárt egyedülálló leletek a világ egyik leghíresebb régészeti lelőhelyévé, egyúttal Egyiptom legkeresettebb turisztikai célpontjává tették a helyet. 1979-ben a völgyet a Világörökség részévé nyilvánították.

A lélegzetelállító völgyben, melyet a híres, 3300 éves és 18 méter magas Memnon-kolosszusok őriznek, máig 62 királyi sírhelyet tártak fel, közöttük III. és IV. Thutmosis, valamint III. Ramszesz sírját, melyek a mészkőhegyek belsejébe vájt járatokban találhatóak. A leghíresebb azonban az összes lelet közül az ifjú Tutanhamon sírja.

A nekropolisz legjelentősebb lelete

1922. november 4-én, miután a Királyok völgyéről már-már bebizonyosodott, hogy régészetileg kimerült, Howard Carter brit régésznek és támogatójának, Lord Carnarvonnak a történelem egyik legjelentősebb régészeti leletére sikerült rábukkannia.

Carter csapata szinte hasadékról hasadékra végigfésülte már a völgyet, kivéve egy kisebb területet, nem messze VI. Ramszesz feltárt sírjától. Az Egyiptomi Műemlék-felügyelőség kifejezett kérésére nem nyúltak ehhez a területhez, minthogy az ásatások akadályozták volna a sírokat megtekintő turistákat. Carter azonban biztosra vette, hogy itt bukkan majd rá arra, amit oly régóta keres.

A kutatópáros nyolc fáradságos éven át ásott már e völgyben, a fáraók temetkezési helyén, a Nílus nyugati partvidékén, Luxor közelében, abban reménykedve, hátha rábukkan a híres Tutanhamon sírjára, melynek létezésében a kor legnagyobb szaktekintélyei is kételkedtek. Az, hogy mindez mégis megtörtént, annak köszönhető, hogy az említett napon az egyik munkás ásója alacsony lépcsőfokba ütközött, melyet egyértelműen a völgy alapzatába vájtak.

Továbbhaladva újabb lépcsőfokok kerültek napvilágra, végül egy vályogtapasztással lezárt ajtó felső pereme bukkant fel a földből, rajta az ősi nekropolisz őrének pecsétjével, mely arra utalt, hogy a sírban magas rangú hivatalnok, esetleg egy fáraó halotti kincsei rejtőzhetnek.

A világ 15 titokzatos romvárosa

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az ifjú fáraó sírja

Az ajtó mögött hosszú, lejtős folyosó foglalt helyet, a végén újabb lepecsételt ajtóval. Mögötte káprázatos kincsek tűntek fel, furcsa állatok, szobrok és arany volt mindenütt. Maga a sírház, melyben a fáraó szarkofágja feküdt, hatalmas építmény volt, kis híján az egész kamrát betöltötte. A sírkamra mögött nyíló helyiségben szintén értékes kincsek garmadája hevert: ékszeresládák, vázák, hajó- és templommodellek, ébenfa- és elefántcsont-berakásos sakk-készletek, táblajátékok, szobrocskák. Az ősi nekropolisz egyetlen olyan sírját találták itt meg a kutatók, mely csaknem teljesen érintetlen maradt az évezredek folyamán.

Tutanhamon halála
Az ifjú fáraó igen korai halálát az évek során a kutatók többféleképpen is magyarázták. Az első feltételezések szerint gyilkosság áldozata is lehetett, melyre a koponyáján talált seb és a benne lévő csontszilánk utalt, azonban valószínűbb, hogy egy baleset, pontosabban egy lábtörés következtében elfertőződött seb okozta vesztét.

Az i.e. 1347-1339-ig uralkodott egyiptomi fáraót egy sárga kőszarkofágban temették el, mely három koporsót rejtett, melyek szorosan illeszkedtek egymásba. Az utolsó, tömör arany koporsó rejtette a leletanyag legkáprázatosabb darabját, a fáraó vászonlepelbe csavart, oltalmazó amulettekkel és mesés ékszerekkel beborított múmiáját. Arcát felbecsülhetetlen értékű, féldrágakövekkel és üveggel berakott, tömör arany halotti maszk fedte.

Tutanhamon kincseinek nagy része ma a Kairói Múzeumban található, a sírkamrában azonban még mindig ott áll a fáraó múmiáját őrző koporsó, illetve ott nyugszik Tutanhamon is, üvegvitrin alatt. Bár semmiféle tekercs, felirat vagy véset nem igazolta az itt nyugvó halott személyazonosságát, a vizsgálatok bebizonyították, hogy 17-19 éves lehetett. Társadalmi rangját a vele eltemetett kincsek is igazolták, melyek a leletek kormegállapításával összhangban arra utalnak, hogy valóban az ifjú fáraó sírját találták itt meg.

A múmia átka
A mendemonda szerint azt, aki bemerészkedik Tutanhamon sírjába, utoléri a fáraó átka. Ez valóban beteljesülni látszott, amikor Lord Carnarvon nem sokkal a lelet feltárása után meghalt. Bár egy elfertőződött szúnyogcsípés okozta vesztét, sokan máig hisznek az átok létezésében. Ez annak is köszönhető, hogy ezután további húsz halálesetről is beszámoltak az ásatás résztvevőinek és segítőinek körében.

Utazás a Királyok völgyébe

A tragikus 1997-es eset után, melynek során 58 turistát és négy helyi lakost lőttek le a közelben terroristák, a turizmus kissé visszaesett, nem sokkal később azonban a naponta idelátogatók száma ismét elérte a négy-öt, sokszor pedig a tízezret. Időközben a vidék szolgáltatásainak köre is bővült, több kiállítótermet és látogatóközpontot is létrehoztak.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egy egyiptomi utazás során Luxort szárazföldi és vízi úton is könnyű elérni - gyakran járnak a Níluson turistahajók -, majd busszal vagy taxival juthatsz el magába a völgybe. A sírok különösen védettek, így fényképezni tilos, a legtöbbet pedig meg sem nyitották a turisták előtt. A felújítási munkák miatt előfordul, hogy a látogatható 16 kamra közül is bezárnak néhányat. A megváltott jegyért cserébe általában szabadon választhatsz bizonyos számú sírkamrát, melyet ezután megtekinthetsz, azonban a legjelentősebbeket külön díj fejében csodálhatod meg. Bár a sírok nagyobb része még a hivatalos feltárás előtt sírrablók áldozatául esett - Tutanhamoné például kivételt képez ez alól -, a kamrák és folyosók, az azokat díszítő mitikus hieroglifákkal és a halottak túlvilági útját kísérő szent szövegekkel így is felejthetetlen atmoszférát teremtenek.

Cikkünk a Reader's Digest Kiadó Különös helyek, elbűvölő tájak című könyv alapján készült.

Ezt is szeretjük