4 elképesztő víz alatti romváros

Sosem látott képekkel

Kíváncsi vagy, mit rejt a mélység? Nézz meg négy várost, mely a habokba merült.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Valaha nyüzsgő, élettel teli városok voltak, míg ma a víz fogságában mesélnek régmúlt időkről - a következő négy elsüllyedt romváros kalandos utazásra csábít, és korántsem csak képzeletben. A felfedezőknek köszönhetően kincseiket a helyi múzeumokban is megcsodálhatod, part menti elhelyezkedésük pedig lehetővé teszi, hogy egyes részeiket a szárazföldről is megpillantsd. Ha pedig igazi kalandor vagy, akár búvárfelszereléssel is alámerülhetsz, hogy felfedezd a mélység és a régmúlt titkait.

Port Royal romjai
Pavlopetri romjai
Mahabalipuram romjai
A víz alatti Alexandria

A világ leggonoszabb városa: Port Royal, Jamaica

Épp úgy, akár az amerikai kontinens, Jamaica felfedezése is Cristoforo Colombo, azaz Kolumbusz Kristóf nevéhez fűződik. A felfedező második útja alkalmával, 1494-ben járt ezen a vidéken először. A szigetország jelenlegi fővárosa Kingston, ám ez nem mindig volt így. Természetesen számos olyan ország létezik, melynek fővárosa a történelem során másik településnek adta át a helyét, ám Jamaica esetében egy félelmetes eseménynek köszönhető, hogy már nem a hírhedt Port Royal a központja. Ez a város, pontosabban ennek jókora része ugyanis már hosszú-hosszú évszázadok óta a tengerfenéken nyugszik.

Port Royal a 17. századi angol megszállást követően lett Jamaica közigazgatási központja, és maradt is egészen 1692-ig, mikor is a végzetes természeti katasztrófa bekövetkezett. Egy földrengés magával sodorta az egész várost, minek következtében több ezren vesztették életüket, és házak, épületek, utcák sodródtak le a föld felszínéről, hogy hosszú időre eltűnjenek a tengerben.

A világ leggonoszabb városaként számon tartott hely - leginkább a kalózokról, a prostituáltakról és a rumról volt híres - körvonalai kísértetiesen rajzolódnak ki a víztükör alól, azonban számtalan utazót vonzanak, így nem véletlen, hogy a hely Jamaica első számú turistalátványossága.

A világ legősibb elsüllyedt városa: Pavlopetri, Görögország

A görög partoktól nem messze található a világ egyik legrégebbi, tenger alá temetett városa, Pavlopetri, mely egész pontosan a Lakóniai-öbölben, meglepő módon pusztán három-négy méter mélyen fekszik - ennek köszönhetően nem is kell alámerülnöd ahhoz, hogy megcsodálhasd.

2009 nyarán számos víz alatt is dolgozó régész kezdte meg a település romjainak teljes feltárását. A tudóscsapat tagja volt az a geoarcheológus is, aki a ’60-as évek végén felfedezte ezt a víz alatti várost. A kutatók már akkor 37 sírt és 15 épületet azonosítottak.

A világ 15 titokzatos romvárosa

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezek száma - például új épületegyüttesek, utcák vagy akár kamrasírok feltárásának köszönhetően - a legújabb kutatások során még tovább nőtt, illetve a legutóbbi víz alatti munkálatok alapján arra is fény derült, hogy az egykori, megközelítőleg ötezer éves kikötőváros területe körülbelül kilencezer négyzetméter volt, és az akkori kereskedelemben kiemelten fontos szerepet játszott.

Kikötővárosról lévén szó, a település kutatása és lehető legalaposabb feltárása abból a szempontból is felbecsülhetetlen jelentőséggel bír, hogy általa a régészek még több információt szerezhetnek a korabeli tengeri kereskedelemről. A település pusztulásának okai a mai napig tisztázatlanok. A feltáró ásatások azonban még évekig tartanak, így remélhetőleg hamarosan lehull a lepel erről az évezredes titokról.

Titokzatos templomok a tengerben: Mahabalipuram, India

Az, hogy az India déli partvidékén található Mahabalipuram kikötővárosa miért süllyedt a tengerbe, ma még szintén homályos folt a régészek számára. A területet még csak pár éve vizsgálja egy indiai régészcsoport, így a templomok sorsáról, múltjáról egyelőre csak keveset lehet tudni.

A romok megismerése furcsa mód egy cunaminak köszönhető, ugyanis ez hozta felszínre ezeket a felbecsülhetetlen értékű régészeti kincseket. Visszahúzódásakor a szökőár a homokpad bizonyos részét is magával hordta, így történhetett, hogy a helyi lakók olyan ősi, csodálatos épületromokat vettek észre a tengerparton, melyek azelőtt nem voltak ott.


Bár nem tudni, mi okozta a település pusztulását, Mahabalipuram történetéhez számos legenda kötődik. A mendemondák korábban is úgy tartották, hogy a parton fekvő településen egykor hét templom állt, ám ezek közül a szárazföldön ma már csak egy látható, a többit ugyanis az istenek a tengerbe süllyesztették. E mítosznak azonban nem nyilvánítottak túl nagy jelentőséget a régészek - egészen addig a pillanatig, míg fel nem bukkantak a víz alatti mesés kincsek.

Kleopátra titokzatos palotája: a víz alatti Alexandria, Egyiptom

A híres hódító, Nagy Sándor i.e. 331-ben alapította a kikötővárost, Alexandriát, mely az ókori világ egyik legnagyobb városaként vonult be a történelembe. A 4. században azonban borzalmas szökőár pusztított a területen, majd a további számtalan nagy erejű földrengés során Alexandria egy része a tengerbe merült.

Így a végtelen sötétségbe hullott felbecsülhetetlen értékű és mértékű antik emlék is: épületek, fényűző uralkodói paloták, gránitoszlopok és -tömbök, a híres világítótorony óriási maradványai, valamint számos szfinx is. A hullámsírba süllyedt ókori kincsek bemutatása érdekében már terveket is készítettek egy víz alatti múzeum létrehozására, így remélhetőleg a páratlan régészeti leleteket - közöttük Kleopátra palotáját - hamarosan bárki megcsodálhatja.

Ezt is szeretjük