Rejtélyes rádiójeleket fogtak a tudósok: a Tejútrendszeren túlról érkeztek

A különös rádiójeleket 1,5 milliárd fényévnyi távolságból észlelték, pontos forrásuk egyelőre ismeretlen.

Rejtélyes rádiójelek az űrből
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Azonosítatlan forrásból érkező rádiójeleket fogott a CHIME névre keresztelt kanadai teleszkóp. A csillagászok immáron másodjára érzékeltek rövid, de folyamatos frekvenciákat a Tejútrendszeren kívülről, körülbelül 1,5 milliárd fényévnyi távolságból.

Hogy pontosan honnan érkeznek a jelek, az egyelőre a szakértők előtt is rejtély - írja a Nature magazin. Felfedezéseik rengeteg új kérdést felvetnek a gyors rádiókitörések kapcsán. Annyi bizonyos, hogy a mindössze pár milliszekundumos jelek emberi mértékkel felfoghatatlan távolságot megtesznek, mire elérik a bolygót.

Máskor is fogtak már rejtélyes rádiójeleket

Szakértők napjainkig több mint hatvan alkalommal azonosítottak hasonló, ezredmásodpercig tartó frekvenciákat, de érdekes módon a mostani jel még csak a második, mely rendszeresen ismétlődik.

A csillagászok ugyanakkor még azt sem tudják pontosan megbecsülni, mikor, miért és honnan érkeznek majd a következő hullámok, de biztosan észlelik majd őket. Elméleteik szerint a jelek neutroncsillagokból, vagyis nagy mennyiségű szabad neutronból álló maradványcsillagokból jöhetnek.

Máshonnan is érkeznek rádiójelek

A legtöbben nem gondolnák, de az űrben több égitest produkál hasonló rezgéseket, így a Nap és a fekete lyukak is. A már említett CHIME teleszkóp feladata, hogy felmérje a hidrogén, azaz a leggyakoribb anyag eloszlását az űrben.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Az eszköz összesen 16 ezer különböző frekvenciáról képes rádiójeleket fogni. Ez annyit tesz, hogy másodpercenként 130 milliárd bit adatot ellenőriz. Ha ismeretlen jeleket azonosít, továbbítja a csillagászoknak, akik egyből nekilátnak az adatelemzésnek.

A fotók illusztrációk. Forrás: Getty Images

Koporsó alakú jégtömböt fedezett fel a NASA: elképesztő fotókat készítettek róla

Hátborzongató kép hozott frászt a NASA dolgozóira: a hatalmas, hófehér jégtömb alakja a megszólalásig egy koporsó formáját idézte. A műholdas felvételeken jól látszik, ahogy a fehér képződmény sodródik a jeges vizeken.

Koporsó alakú jégtömböt fedezett fel a NASA: elképesztő fotókat készítettek róla

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük