Műanyag mikroszemcséket találtak az emberi vérben: ezért aggasztó az eddig példátlan jelenség

Évente több millió idő előtti halálozást okoznak a szervezetbe kerülő mikroszemcsék.

Mikroszemcsék a vérben
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Először találtak emberi vérben műanyag mikroszemcséket, a kutatók a vizsgált emberek majdnem 80 százalékánál kimutatták a szennyezést.

A felfedezés azt bizonyítja, hogy a részecskék terjednek a szervezeten belül, és a szervekben is megtapadhatnak. Egészségre gyakorolt hatásukat egyelőre nem ismerjük - írta a The Guardian online kiadása.

Idő előtti halálozást okoznak a mikroszemcsék

A kutatóak aggasztónak tartják a jelenséget, mivel a mikroműanyagok laboratóriumi körülmények között károsítják az emberi sejteket. A légszennyezés mikroszemcséiről már tudjuk, hogy behatolnak a szervezetbe, és évente több millió idő előtti halálozást okoznak. Rengeteg műanyag szemét kerül a környezetbe, mára az Everesttől az óceánok legmélyéig az egész bolygót szennyezik. Az már ismert, hogy az étellel és a vízzel az ember lenyeli, valamint be is lélegzi őket, és megtalálták csecsemők és felnőttek székletében is.

mikroműanyag-vér1
Fotó: Svetlozar Hristov / Getty Images Hungary

A tudósok 22 egészséges felnőtt donor vérmintáját elemezték, 17-nél találtak műanyag szemcséket. A minták fele tartalmazott PET műanyagot, amely italos palackok alapanyaga, egyharmadukban ételek és más áruk csomagolásához használt polisztirént találtak. Negyedük a műanyag táskák anyagát, a polietilént tartalmazta.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

- Tanulmányunk az első bizonyítéka, hogy vérünkben polimerszemcsék vannak, ez áttörést jelent. A kutatást ki kell terjesztenünk, növelnünk kell a minták és a kutatott polimerek számát. A további vizsgálatok már elkezdődtek - mondta Dick Vethaak, az amszterdami Vrije Egyetem ökotoxikológusa.

A csecsemők szervezetébe is rengeteg műanyag szemcse kerül

Korábbi kutatások kimutatták, hogy a csecsemők széklete tízszer több mikroműanyagot tartalmaz a felnőttekéhez képest, és az cumisüvegből táplált babák naponta műanyag szemcsék millióit nyelik le. Az új tanulmányt az Environment International című tudományos lap friss száma közölte. A tudósok acéltűket és üveg kémcsöveket használtak a műanyagszennyezés elkerülése érdekében.

- A nagy kérdés, hogy mi történik az emberi szervezetben, a műanyag szemcsék bent maradnak-e. Bekerülnek az egyes szervekbe, átjutnak a vér-agy gáton? A koncentrációjuk elég magas ahhoz, hogy betegséget okozzanak? Sürgősen szükség van további kutatások finanszírozására, hogy válaszolni tudjunk - magyarázta Vethaak.

Ez a hely a világ legnagyobb műanyagszennyezője

A világ legnagyobb műanyagszennyezője az Amerikai Egyesült Államok.

Ez a hely a világ legnagyobb műanyagszennyezője: átfogó felmérés készült

A világ legnagyobb műanyagszennyezője az Amerikai Egyesült Államok.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük