Így néz ki a mesterségesen előállított hús: nézd meg fotón!
Egyre több élelmiszert tudnak mesterségesen létrehozni.
Egy évvel ezelőtt látott napvilágot az első mesterségesen előállított hamburgerhús, amit egy laboratóriumban tenyésztettek.
Más kutatók is kísérleteznek az élelmiszerek létrehozásával, így jöhetett létre a mesterséges tej is, melyet idén ősszel sikerült megalkotni.
Mesterséges marhahús
Holland kutatók tavaly nyár végén álltak elő az első laboratóriumi körülmények között előállított húspogácsával. A mesterséges húst a szarvasmarha izomzatából kinyert őssejtből tenyésztették, a végeredmény állaga nyersen leginkább tintahalhoz vagy kagylóhoz hasonlít.
Hat hétig tart, mire elkészül az egyedülálló termék, amely bár állati eredetű, de sohasem volt élő állat testének része, és nem hasonlítható a szójához vagy más vegetáriánus húspótlókhoz. A kóstolás után kiderült, hogy az íze azonban nem túl intenzív.
A tudósok szerint nagy szükség volt a felfedezésre, mert a Föld lakosságának húsfogyasztása egyre nő, ami azt jelenti, hogy néhány évtizeden belül az egekbe szöknek az árak, és a hús megfizethetetlen luxuscikknek minősül majd.
Félresikerült kísérletek
Nem minden tudományos kísérlet jár sikerrel, és olykor igen komoly negatív hatással van az egész emberiségre a balul elsült próbák. Íme, a legdurvább példák.
Megérkezett a műtej is
Idén szeptember végén bejelentették, hogy német kutatók létrehozták a mesterséges tejet is, amely bár ugyancsak teljesen ízetlen, tápanyagaiban szinte megegyezik a tehéntej összetételével. Az erdei csillagfürt magvaiból előállított folyadék színe és állaga olyan, mint a rendes tejé, és a tudósok úgy gondolják, a jövőben nagy segítségünkre lesz majd az éhínség kivédésében és a gyógyszeripar fejlesztésében is.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Védik a teheneket
Nem véletlen, hogy mindkét forradalmi felfedezés a szarvasmarhákhoz kötődik: egyrészt kímélni akarják a haszonállatokat, másrészt a kutatók szerint ha a technika elterjed, csökken a költség és az anyagfelhasználás, mert a laboratóriumi körülményekhez kevesebb energia kell, mint a marhahús előállításához és a tej lefejéséhez szükséges takarmány, víz és üzemanyag mennyisége.