Mutatjuk a bolygó 13 legnagyobb faját: a leghosszabb piton 8 méteres, egy kék bálna akár 30 méter hosszú is lehet

Az állatvilág lenyűgöző óriásait mutatjuk emlősöktől a hüllőkön át a rovarokig.

Legnagyobb fajok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Földünk élővilága fantasztikusan sokarcú, változatosabb talán nem is lehetne. Olyan sokféle állatot sorakoztat fel, hogy még a tudomány emberei előtt sem világos, hogy pontosan mennyi a földön élő fajok száma. A Természetvédelmi Világszövetség becslése szerint több mint 1,5 millió állatfaj is lehet.

A meghatározást nehezíti a sajnálatos tény, hogy egyre több faj jut el a kipusztulásig, illetve az is, hogy sok olyan faj élhet a Földön, melyet mindeddig fel sem fedeztek. A természettudósoknak hála, mégis sokat tudhatunk a bolygó állatvilágáról, és rácsodálkozhatunk a különböző fajok sajátosságaira: életmódjára, viselkedésére vagy akár kinézetére, méretére is.

13 állatóriás a Földön

A mintegy 65 millió éve kihalt, gigászi dinoszauruszok óta az állatvilág rengeteget változott, ám még napjainkra sem maradt óriások nélkül: számos olyan fajt felsorakoztat, amely kiemelkedő méretekkel rendelkezik a többi egyedhez képest.

A következő képeken bolygónk legtermetesebb fajait mutatjuk be emlősöktől a hüllőkön át a rovarokig, melyek osztályuk vagy nemük többi egyedéhez, esetleg akár a bolygó többi állatához viszonyítva is kiemelkedő méretekkel rendelkeznek.

A kék bálna (Balaenoptera musculus) a bolygó legnagyobb állata, egyben a legnagyobb testű emlőse, amely 30 méter hosszúra is nőhet, és több mint 170 tonnát is nyomhat. A faj az Atlanti-, a Csendes- és az Indiai-óceánban honos.
Az afrikai elefánt (Loxodonta africana) a Föld legnagyobb szárazföldi emlősállata, amely 4,2 méter magasra és 7 tonnásra is nőhet, és ormánya hegyétől a farka végéig több mint 10 méter hosszú is lehet.
A zsiráf (Giraffa camelopardalis) jóval filigránabb az elefántnál, mégsem maradhat ki a listából, a világ legmagasabb szárazföldi emlősállata. Az afrikai zsiráf 5,8 méter magasra is nőhet. 7 csigolyából álló nyaka akár 2,4 métert is kitehet testmagasságából.
A közönséges strucc (Struthio camelus) bolygónk leghatalmasabb madara, Afrikában él. A kakas elérheti a 2,7 méteres magasságot, a tojó pedig a 190 centimétert.
A sósvízi krokodil (Crocodylus porosus) a legnagyobb hüllőként számon tartott faj, akár 6,3 méter hosszúságúra is nőhet. Példányai Ázsia, Ausztrália és Mikronézia területén élnek.
A legnagyobb hüllők sorában érdekességként említhető a legnagyobb gyík is, mely komodói sárkányként és komodói varánuszként (Varanus komodoensis) is ismeretes. A faj élőhelye az indonéz szigetvilág.
Fotó: Andreygudkov / Getty Images Hungary
A kockás piton (Malayopython reticulatus) a legnagyobb hüllők említésre méltó rekordere, a legnagyobb kígyó, mely Délkelet-Ázsiában él. Hossza elérheti a 8 métert is.
A cetcápa (Rhincodon typus) a világ legtermetesebb, különleges mintázatú hala, mely Dél-Afrika partjainál él, és több mint 12 méter hosszúra is nőhet.
A kínai óriásszalamandra (Andrias davidianus) a világ legnagyobb kétéltűje, mely akár 1,2 méteres is lehet. A 2019-ben felfedezett állat Kína különleges élőlénye.
A góliátbékát (Conraua goliath) - hiába nem a legnagyobb kétéltű faj - mindenképp vétek lenne kihagyni a sorból. Ez a faj a békák legnagyobbika: közel 37 centiméter hosszú és mintegy 3,6 kilogramm is lehet.
A herkulesbogár (Dynastes hercules) a legnagyobb bogarak egyike, Közép- és Dél-Amerikában, illetve a Kis-Antillák területén honos. A hím hossza a szarvával együtt elérheti a 17 centimétert. Sok példány testhosszának nagyobb részét a szarv adja.
Fotó: Joseph Beck / Getty Images Hungary
A góliátbogár (Goliathus regius) a Föld másik legnagyobb bogara, körülbelül ugyanakkora - vagy még nagyobb -, mint a herkulesbogár a szarva nélkül. Ez akár akár 11 centiméter hosszú is lehet. Afrika trópusi erdőinek óriása.
Az Alexandra királyné pillangó (Ornithoptera alexandrae) a világ legnagyobb pillangója, szárnyfesztávolsága elérheti a 25-28 centimétert. Pápua Új-Guinea gyönyörű faja. Korábbi cikkünkben sorra vettük a világ lepkeóriásait.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük