A halál angyalának hívták az ápolónőt: néha csak azért gyilkolt, hogy több időt legyen a szeretőjével
Kristen Gilbert éveken át ápolónőként dolgozott, de gyakran ahelyett, hogy az emberek gyógyulását segítette volna, a túlvilágra küldte őket.
Kristen Gilbert egykor ápolónőként dolgozott, de olyan sok beteg vesztette életét a műszakjai alatt, hogy egy idő után a "halál angyala" becenevet aggatták rá kollégái - akik ekkor még nem is sejtették, hogy valójában egy sorozatgyilkossal van dolguk.
Az 1967-ben született nő kiegyensúlyozott családi háttérrel rendelkezett, a Greenfield Community Collegeben szerzett ápolói diplomát, összességében semmilyen életkörülmény nem triggerelhette volna őt arra, hogy mások életét kioltsa, nem véletlen, hogy senki nem gyanakodott rá.
Kristen Gilbert, a sorozatgyilkos ápolónő
Kristen Gilbert kiváló matematikai érzékkel rendelkezett, és még csak 16 éves volt, amikor kiemelkedő eredménnyel elvégezte iskoláját, és felvételt nyert a Bridgewater State College orvosi előkészítő képzésére. Két évre rá ismerkedett meg Glenn Gilberttel, akibe annyira szerelmes lett, hogy átjelentkezett a Greenfield Community Collegebe, hogy minél közelebb legyen kedveséhez.
Újabb két év eltelte után a férfival házasságot kötöttek, majd miután Kristen megszerezte a diplomáját a leedsi Veteran Affairs Medical Centre kórházba vették fel még 1989-ben. Ezután férjével két közös gyermekük is született, Brian és Raymond. A nő rövid idő eltelte után a helyi közösség kiemelkedő tagjává vált, önkéntes munkákat vállalt, és jótékonykodott. Szerettei nem is sejtették, hogy az elsőre teljesen ideálisnak tűnő viselkedés mögött milyen személyiség lapul igazából.
Röviddel azután, hogy munkába állt, Kristen Gilbert már magára is hívta a munkatársai figyelmét. Először 1991-ben tűnt fel az ápolóknak, hogy amióta a nő a kórházban dolgozik, 31 hirtelen halálesetet dokumentáltak, amiből 22-őt maga Kristen jelentett be. Az esetek rendszeressé váltak, és míg eleinte havonta egy elhalálozás történt a nő műszakjai alatt, 1995 és 1996 között már átlagosan hetente egy esetet regisztráltak.
Ma már tudjuk, hogy ez volt a "halál angyalának" a legaktívabb időszaka, amikoris a nő házassága összeomlófélben volt, és megismerkedett egy James Perrault nevű férfivel, akivel szeretői viszonyba kezdett. James szintén a Veteran Affairs Medical Centre kórházban dolgozott mint biztonsági őr, így légyottjaikat könnyedén meg tudták oldani. Végül Kristen elhagyta férjét és gyermekeit, és egy külön lakást bérelt, ahol szeretőjével tölthetett időt.
Epinefrin, inzulin, kálium-klorid
Ebben az időszakban nem véletlenül ugrott meg az áldozatok száma. Ugyanis, mint az később bizonyosságot nyert, Kristen Gilbert leggyakrabban epinefrininjekció segítségével tessékelte a betegeket a túlvilágra, azaz adrenalint kaptak, ami szívleállást okozott náluk. Mivel adrenalint a szervezet egyébként is termel, így nem könnyű megállapítani - hacsak nem kifejezetten az áldozat adrenalinszintjét vizsgálják meg -, hogy valaki természetes szívhalált halt, vagy túl sok adrenalin jutott a szervezetébe. Nem mellékesen hamar ki is ürül. Emellett néha-néha inzulinnal vagy kálium-kloriddal is mérgezte a kórházban fekvőket.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Könyörtelen módszerével nem csak megszabadult a számára terhes betegektől, bár valószínűleg sokszor különösebb oka nem is volt a gyilkolásra, hanem plusz időt fel tudott szabadítani, amit szeretőjével tölthetett. Egy ilyen konkrét eset 1995-ben történt, amikor a 26 éves Henry Hudon szívleállásban vesztette életét. Ekkor Kristen nem a "szokásos" epinefrininjekciót használta, tekintve, hogy a fiatal szervezet túlélte volna az adrenalinlöketet, hanem a méreginjekciós kivégzésekkor is alkalmazott kálium-klorid-oldatot fecskendezett be a betegnek. Ez nem felgyorsítja a szívverést, hanem lelassítja, míg végül meg nem szűnik dobogni. Ugyan a többi ápoló, amikor észlelte Henry Hudon egyre romló állapotát, próbálták megmenteni az életét, mind hiába. Közben ezt az időszakot Kristen arra használta, hogy szeretőjével beszéljen meg egy éjféli találkát.
Azon kívül, hogy előfordult, hogy Kristen Gilbert pusztán azért oltotta ki mások életét, hogy kicsit több időt tudjon együtt tölteni szerelmével, olyanokat is a túlvilágra küldött, akik szimplán nem voltak neki szimpatikusak. De a legfőbb indoka az volt, hogy vészhelyzeteket generált, amiket később ő maga tudott megoldani, hogy jobb színben tűnjön fel mások előtt. Több tűzeset és bombariadó kapcsolódik a nevéhez, és a felfordulást arra használta, hogy észrevétlenül epinefrint injektáljon áldozataiba.
Végül az elhalálozások száma olyan nagyra nőtt, becslések szerint nagyjából 50 főre tehető azok száma, akik Kristen Gilbert miatt vesztették életüket, hogy az már gyanakodásra adott okot közvetlen munkatársai körében. Több árulkodó jelet találtak, egy alkalommal valaki 135 ampulla epinefrint rendelt a kórházba, amikor a nő dolgozott, a szemetesben epinefrinampullákat találtak, pedig akkor senkinek nem kellett ilyen injekciót beadni.
A sorozatgyilkos ápolónő megérezte, hogy kezd kutyaszorítóba kerülni, így 1996 februárjában, menekülve tettei következményei elől, hisztériarohamot kapott, és hazaküldette magát - ám ekkorra már a főnökei azt mondták neki, hogy jobb, ha inkább vissza sem megy dolgozni.
Végül a rendőrség is elkezdett vizsgálódni a különlegesen sok haláleset után, ami hirtelen megcsappant a nő távozásával. Kiderült, hogy összesen 75 ampullányi epinefrin tűnt el a kórházból 1995 és 1996 között, és a C-részlegen, ahol dolgozott a nő, csak 1994 és 1995 között 90 haláleset történt.
A vizsgálódások idején Kristen Gilbert teljesen elvesztette az önuralmát. Míg szerelme, James az elején hitt az ártatlanságában, a nő egyik rohama alatt elárulta a férfinak, hogy a kórházban adrenalininjekciókkal ölt embereket. Ezután a férfi a bíróságon távolságtartási végzést kért ellene, és eltiltatta attól, hogy bármilyen módon kapcsolatot létesíthessen vele.
2000 novemberében vette kezdetét gyilkossági tárgyalás, és néhány hónap után bűnösnek találták a nőt szándékos emberölés és gondatlanságokból elkövetett emberölés vádjában. Összesen kétezer bizonyítékot sorakoztattak fel, és hetven tanút szólt ellene. A tényleges áldozatai száma ismeretlen, hivatalosan az egykori ápoló Henry Hudon, Ed Skwira, Kenny Cutting, Angelo Vella, Thomas Callahan és Stanley Jagodowski halála miatt került börtönbe.
A nő jelenleg is a Texas állambeli Carswell Szövetségi Börtönben tölti négyszeres életfogytiglani büntetését, amire még plusz húsz évet rótt a bíró, mindezt a feltételes szabadlábra helyezés lehetősége nélkül. Mivel akár halálbüntetés is lehetett volna az ítélet, a nő nem fellebbezett ellene.
A cikk John Emsley Gyilkos molekulák - Nevezetes bűnesetek mérgekkel című könyve alapján készült.
Magyarország híres gyilkosságsorozatát asszonyok követték el
Hazánk egyik legbrutálisabb gyilkosságsorozatát a tiszazugi méregkeverők, a tanyavilág asszonyai követték el.
Magyarország híres gyilkosságsorozatát asszonyok követték el: a tiszazugi méregkeverők 300 embert öltek meg
Elolvasom(Cikken belüli képek forrása: brutalnation.podcast / Instagram, Getty Images Hungary, Federal Bureau of Prisons / Agencia Federal de Prisiones / Wikipedia Közkincs, borító-és ajánlóképek forrása: Getty Images Hungary / Hulton Archive)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- gyilkosság
- helen mirren