Szeretet nélkül, verve, árván

Van kiút a traumából!

Valóban a gyermekkori lelki sérülések felelősek a beteg felnőttkorért? Egyes kutatások nem ezt bizonyítják.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gyermekkor - aligha létezik még egy olyan szó, amely ennyi érzést, emléket kavarna fel bennünk. Bizonyára te is könnyes szemekkel és meleg szívvel emlékszel a múltra: a frissen sült almás pite illatára, nagyapára, aki mindig kitalálta, hogy mit szeretnél kapni ajándékba, a családi kirándulásokra, a nyaralásokra, édesanyád illatára és simogatására az esti lefekvéskor.

De mit éreznek azok, akiknek édesanyjuk süteményének illata helyett kiadós verések, a gondoskodás, szeretet helyett jéghideg érzéketlenség jutott? Akiket igazán soha, senki sem fogadott el, és ezért nem fejlődhetett ki bennük a másokkal szembeni bizalom érzése?

Determinált felnőttkor

Sokak szemében a legrosszabb, ami valakivel történhet, az, hogy gyermekként nem szeretik. Az első években alakul ki ugyanis az a képesség, hogy a kisgyermek boldogságot érezhessen, és a szeretetet tovább tudja adni. Akit gyermekként elhanyagolnak, vagy nem szeretik eléggé, annak később nehéz élete lesz. Aki azonban a szülői házban melegséget és gondoskodást kap, annak megvan minden alapfeltétele a kiegyensúlyozott élethez.

Egyre több szakember képviseli azonban az álláspontot, miszerint kultúránk hajlamos eltúlozni a szülőknek a gyermek későbbi fejlődésére gyakorolt hatását, szerepét. Szerintük az egyén problémáinak oka a múltban keresendő, ugyanakkor tanulmányok egész sora bizonyítja, hogy az ember semmi esetre sincs arra ítélve, hogy egy életen át szenvedjen régi sebei miatt, mivel ideális gyermekkor sem létezik.

Élete első éveiben szinte minden kisgyermek csalódott, frusztrált, sokakat ér testi vagy lelki bántás szülei részéről. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy ezek a felnövekvő emberkék életük során biztosan idegi vagy lelki sérülésektől fognak szenvedni.

15 tipp, hogy angyali gyerkőcöt nevelj

Nézegess képeket!

Elolvasom

Szemétdombon is nőhet virágzó liliom

Egy vizsgálat kimutatta, hogy 146, gyermekotthonban felnőtt fiatal közül később nyolcvannál volt megfigyelhető valamiféle magatartászavar. A másik 66 fiatal teljesen normálisan fejlődött.

Egyrészről természetes, hogy a nehéz gyermekkor nem múlik el nyomtalanul: fájdalmas egy kisgyermek számára az a korai tapasztalat, hogy csak magára számíthat, ellentétben a családban felnőtt kortársai nagy részével. Ennek ellenére az is megfigyelhető, hogy ezek a gyermekek később kiegyensúlyozott partnerkapcsolatban élhetnek, hivatásukban képesek megtalálni az örömet, gyermekeik pedig teljesen normálisan fejlődnek. Hogy ennek mi az oka?

Kutatók mintegy száz, árvaházban felnőtt lányt vizsgáltak, akik többségének élete később meglepő módon kedvezően alakult. Beszélgetve velük kiderült, hogy az árvaházban töltött évek során egész sor "védőfaktorral" szerelkeztek fel. Néhányan az iskolában nyújtott kiemelkedő teljesítményükből, mások tartalmas barátságokból merítettek erőt, ugyanakkor sokan arról számoltak be, hogy jelenlegi partnerüktől kapják meg azokat az érzelmeket, melyeket gyermekkorukban hiányoltak.

Érdekes
A felnőttkorban is fontos szerepet tölt be a képzelőerő. Az, hogy a gyermekkorodat utólag boldognak vagy nehéznek látod, nagymértékben függ az emlékezet szűrőjétől. Ez a szűrő olykor meghamisíthatja a valóságot, megtörtént dolgokat egész más fényben tüntethet fel.

Befolyásolható fejlődés

A sorsodat éppoly kevéssé határozhatod meg, mint egy folyó áramlását, ám a fejlődést befolyásolhatod, ha megteremted a pozitív változások alapfeltételeit.

Természetesen hosszú évek telhetnek el addig, amíg ráébredsz erre a felismerésre, hiszen túl erősen dominálhat a gyűlölet, a harag, a csalódottság. Nagyon fontos, hogy el tudd engedni ezeket az érzéseket, mert ha elnyomod magadban, annál erősebben kínoznak belülről. Egy szép napon rá kell találnod egy pillanatra, amikor azt mondod: itt most megszabadulsz hajdani érzéseidtől, és előre tekintesz.

Van megoldás

Próbáld meg elképzelni, hogy milyen körülmények között nőhettek fel a szüleid! Vajon nekik milyen problémáik voltak a saját szüleikkel? Mi nehezíthette meg a helyzetüket: nélkülözés, háború, illetve háború utáni időszak? Be fogod látni, hogy sok vonatkozásban a szüleid még nehezebb helyzetben voltak.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az anyaság témakörét boncolgattuk. Tényleg az anyukák a rossz, az apukák pedig a jó zsaruk? Magányosak az anyukák a mai világban? Milyen a munkába visszatérő anyák helyzete Magyarországon? Frusztrálóak az anyainfluenszerek? Többek között ezekre a kérdésekre kereste a választ Semjén Nóra anyainfluenszer, valamint Fehér Ági, a Femina főszerkesztője és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ahelyett, hogy szünet nélkül csak a sorsodon keseregnél, tudatosítsd magadban, hogy az életcéljaidat bármikor megváltoztathatod, hiszen mindaz a lehetőség és képesség a rendelkezésedre áll, amivel befolyásolhatod a sorsod alakulását.

Ezt is szeretjük