Kvíz a Dunántúl tájszavaiból: tudod, mi a tixó vagy a kágyilló?

Most tesztelheted, mennyire ismered Nyugat-Magyarország gyakran használt tájszavait!

Dunántúl tájszavak kvíze
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a magyar nyelvben a mai álláspont szerint tíz nyelvjárást lehet megkülönböztetni, az írott nyelvben ez nem mutatkozik meg jelentősen, sokkal inkább a hangok képzése, kiejtése térhet el tájegységenként. 

Sok helyen azonban nemcsak a hangok kiejtése, hanem egyes szavak alakja is teljesen más, és bár az összefüggő beszédet megérti az ország két különböző pontjáról származó ember, lehetnek olyan mondatelemek, amiket nem biztos, hogy mindkét fél tud értelmezni. 

Ismered a Dunántúl tájszavait?

A tájszavak általában csak egy régióra jellemzőek, és az ezeket használók életének természetes részévé váltak, a hétköznapi beszédben használják őket, így csak azok számára lehetnek furcsák, akik nem az adott tájegységen nőttek fel. Az alábbi kvízben most a Dunántúl legismertebb tájszavai kerülnek terítékre, letesztelheted, mennyire ismered a vasi, zalai, somogyi vagy más, nyugaton használt kifejezéseket. 

Kvíz a Dunántúl tájszavaiból: tudod, mi a tixó vagy a kágyilló?
Indulhat a kvíz 10 kérdéses játék

1. Mit jelent a gebula?

2. Mit csinál, aki iperedik?

3. Mi az a kágyilló?

4. Aki rempül, az...

5. Mit csinál a bőr, ha köped?

6. Mikor kerül elő a hángedli?

A hángedlit a kisgyerekek etetésekor használt előkére mondják.

7. Mi az a tixó?

8. Mit csinál, aki viribül?

9. Kit szoktak döndörejnek hívni?

10. Mi az a csekmet?

/ találat Eredmény
/10 találat - összesen:

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

(Borítókép forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük