Így leplezd le a főnököd!

5 árulkodó testtartás

Kíváncsi vagy, mi jár a főnököd fejében, amikor fizetésemelést kérsz? Vagy arra, hogy milyen ember valójában? Figyeld a testtartását!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A testbeszéd az ember érzelmi állapotának külső leképezése: egy gesztus vagy mozdulat rávilágít egy-egy pillanatnyi érzésre. Ahhoz azonban, hogy megértsd a testbeszédet, nem elég csak a mozdulatot figyelned.

Úgy kell érzékelned az ember érzelmi állapotát, hogy egyszerre hallgatod, mit mond, és figyeled, milyen körülmények között beszél. Csak így választhatod el egymástól a tényt és a mesét, a valóságot és a fantáziát.

A főnök esetében ez különösen fontos: ha nem az érdekel, hogy mit mond, hanem tudni akarod, hogy valójában mit gondol, ideje egy kicsit más szemmel nézned a testtartását és a mozdulatait. Az alábbiakban megismerhetsz néhány tipikus, ám annál árulkodóbb gesztust.

Kéz a hát mögött

Fülöp hercegről és az angol királyi család több férfitagjáról az a kép él a köztudatban, hogy fölszegett fejjel és állal járnak, és hátuk mögé tett egyik kezükkel a másikat fogják. Az államfők, a koronás fők testtartása ez, a járőröző rendőröké, az iskolaudvaron szemlét tartó igazgatóké, a katonatiszteké - egyszóval a hatalmi pozícióban lévőké.

Ehhez a testtartáshoz a fensőbbség, a magabiztosság, a hatalom képzete társul. Ám az is választhatja ezt a pozíciót, aki valamilyen feszült helyzetben van, például egy olyan beszélgetés közepén, melyben különösen fontos, hogy magabiztos, sőt, akár parancsoló képet mutasson.

Csuklót markoló kéz

A csuklót markoló kéz a frusztráció, illetve az önuralomra való törekvés jele. A hát mögött lévő egyik kéz szorosan markolja a másik csuklót vagy alkart, mintha meg akarná akadályozni, hogy kitörjön. Minél magasabban markolja a kéz a másik kart, annál erősebb a frusztráció, a düh. Az az ember, aki így áll, uralkodni próbál magán, mintha a közkeletű fogd vissza magad kifejezést illusztrálná.

Állnak támasztott, zárt ököl

Érdeklődést jelent az állnak vagy az arcnak támasztott zárt ököl, melyhez gyakran fölfelé irányuló mutatóujj társul. Ha az illető érdeklődése lanyhul, de udvariasságból mégis érdeklődőnek akar mutatkozni, a tartás annyiban módosul, hogy az unalom beálltával a fej mindinkább rátámaszkodik a tenyér aljára.

Általában az szokta felvenni ezt a pózt, aki unatkozik, de érdeklődést akar mímelni. Csakhogy mihelyst a kéz bármi módon támasztani kezdi a fejet, sajnos kilóg a lóláb. Az őszinte érdeklődést az mutatja, ha a kéz könnyedén érinti az arcot, és nem támasztja a fejet.

A zsebből kikandikáló hüvelykujj

A hüvelykujj a fölény jele, mutogatása az öntelt magatartásfajták velejárója, a kivagyiságra utal. A határozottság, a dominancia, sőt, olykor az agresszív fellépés kifejezésére használatos - többnyire úgy, mint másodlagos jelzés -, összetett gesztuscsokrok része.
A zakózsebből általában azoknál kandikál ki, akik másoknál magasabb rangúnak tekintik magukat. Károly herceg egyik szokásos póza ez, mely öntudatos, magabiztos magatartásról árulkodik.

Mutatóujj felfelé, a hüvelyk az áll alatt

Ha a mutatóujj függőlegesen felfelé mutat, a hüvelykujj pedig az állat támasztja, a hallgató negatívan vagy kritikusan vélekedik a beszélőről vagy a témáról. Ha a mutatóujj meg-megdörzsöli vagy meghúzgálja a szemhéjat, az azt jelzi, hogy a negatív vélemény fennmaradt.
Ezt a gesztust sokan érdeklődésnek értelmezik, holott az állat támasztó hüvelykujj kritikus magatartásról árulkodik.

Ha valaki kitart egy gesztusegyüttes mellett, az visszahat az attitűdjére, így aztán minél tovább marad az ember a fenti pózban, annál tovább tart nála a kritikus hozzáállás.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció



Cikkünk megírásában Barbara és Allan Pease A testbeszéd enciklopédiája című könyve segített.
Ezt is szeretjük