3 kémiai anyag, ami ráncossá teszi a bőrt: sok arckrémben mégis ott vannak

Nem árt, ha alaposan elolvasod az arckrémek összetevő listáját.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A kozmetikumok tartósítására természetesen szükség van, mert különben megavasodnának vagy megrothadnának.

Nem mindegy azonban, hogy ezt természetes antioxidánsokkal és jó minőségű, bőrbarát tartósítószerekkel teszik a gyártók, vagy pedig olyan anyagokkal, amelyek mérgezik a bőrt.

Parabének

A parabének káros mivoltuk ellenére talán a legnépszerűbb tartósítószerek a kozmetikai iparban: hajápoló termékekben, tusfürdőkben, testápolókban, arckrémekben, dezodorokban és számos más készítményben előfordulnak.

Jelentős mértékben gyorsítják a bőrsejtek öregedését, befolyásolhatják az egyik fő női hormon, az ösztrogén termelését, és ha ez mind nem lenne elég, a mellrákos szövetek 99%-a is parabénből áll.

A kerülendő tartósítószerek közé tartozik tehát az INCI listán fellelhető minden olyan összetevő, amelynek neve parabenre végződik, valamint a Triclosan, Imidazodilinyl Urea, Phenoxyethanol és Disodium EDTA.

Kőolajszármazékok

A kozmetikai ipar egyik fő alapanyaga a pakura, amelyről minden bizonnyal kevesen tudják, hogy nem más, mint a kőolaj-finomítás végterméke, egy gusztustalan, büdös, ragacsos, fekete anyag, ami gyakorlatilag semmire sem használható. Illetve valamire azért mégis: hogy az arcunkra kenjük. Kémiai úton szagtalanítják, mesterséges illatanyagokkal és színezékkel látják el, olcsó kemikáliákkal tartósítják, és a végeredmény egy fehér krémes anyag egy csinos kis tégelyben. Ezt veszed te meg a boltban - ráadásul többnyire elég borsos áron. De nem kell, hogy ez így legyen.

Öregít, roncsolja a bőrt, és a legtöbben nem figyelnek rá

Nézegess képeket!

Elolvasom

Petrolatum - Vaseline - Paraffinum-Liquidum, Cera Microcristallina, Ozokerit - Petrol Wax -, Ceresin - Petrol Wax: általában ilyen neveken szerepel a csomagolás hátoldalán a kőolaj. Ezek az anyagok egy olyan filmréteget képeznek a bőrön, amitől az egyszerűen nem tud lélegezni. Eltömítik a pórusokat, tönkreteszik a bőr védekező képességét. A legtöbb bőrgyulladásnak, bőrallergiának ezek állnak a hátterében. És ami a legrosszabb, hogy a bőr képes függővé válni tőlük.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Talán te is tapasztaltad már, hogy hiába kened ajakápolóval a szádat, az mégis repedezett. Ennek az az oka, hogy a legtöbb ajakbalzsam is tartalmaz kőolajszármazékokat, melyek hatására egy idő után eltömődnek a pórusok, és az ajakbalzsam így nem tud felszívódni. Éppen ezért minél többet használod, annál többet igényel a bőr.

Ha szeretnéd megóvni a saját bőrödet ezektől a káros folyamatoktól, akkor ne vásárolj olyan készítményt, amely tartalmazza az előbb felsorolt összetevők bármelyikét.

Szilikonolajok

A szilikonolajat tartalmazó krémek használata bársonyos tapintású bőr érzetét kelti, ezért alkalmazzák előszeretettel a gyártók. Azt viszont tudnod kell, hogy ez csupán illúzió, ugyanis valójában nem a bőröd lesz bársonyos tapintású, hanem csak a szilikonbevonat, amelyet a krémmel felviszel a bőrödre. A szilikonolaj bevonja és hermetikusan lezárja a bőrt, így ugyan bársonyos tapintást kölcsönöz neki, de közben jelentős mértékben károsítja is. Tönkreteszi a bőr természetesen képződő védelmi vonalát, a hidrolipidréteget. A hajápoló készítmények is gyakran tartalmaznak szilikonolajat, hogy a haj selymes és könnyen fésülhető legyen.

Mindez azonban csak optikai tuning. A szilikonnal bevont haj és fejbőr valójában nem kap levegőt, így a természetes élettani folyamatok nehézkesen zajlanak. Emiatt olyan problémák jelentkezhetnek a fejbőrön, mint a viszketés, korpásodás, zsírosodás. Mindezt csak tetézi, hogy a szilikon vízben nem oldódik, tehát hajmosáskor nem távozik el a samponnal. Így egyre vastagabb réteget képez a fejbőrön és a hajon, előidézve az előbb már említett problémákat.

A szilikonolajok ilyen INCI neveken szerepelhetnek a csomagoláson: Cyclohexasiloxane, Cyclopentasiloxane, Dimethicone, illetve minden olyan összetevő, amiben a -siloxane vagy a -methicone szó megtalálható. Lehetőség szerint tehát ezeket is kerüld.

Ezekre is ügyelj

Még több információval szolgálunk a káros anyagokról videónkban. Nézd meg, mire kell figyelned!

Hidd el, megéri!

Mi mit ajánlunk? A vegyszermentes gazdálkodásból származó natúrkozmetikumokat. Ezek ugyanis nem tartalmaznak szervezetidegen szintetikus anyagokat, allergizáló konzerváló, emulgeáló, szín- és illatanyagokat. Helyette növényi kivonatokat, olajokat, ásványi anyagokat, természetes illat-, és színanyagokat tartalmaznak, melyek a bőr saját erőire is ösztönző hatással vannak.

Ezt is szeretjük