Meddig normális a hajhullás? Szakértők mondják el, mikor érdemes orvoshoz fordulni vele
Ijesztő tud lenni, ha hirtelen nagyon hullik a hajad, de ha tudod, mi okozza, a kezelése is egyszerűbb lesz.

Naponta körülbelül 50-60 hajszálat veszítünk el, ami normális folyamat, de a megnövekedett, ennél jóval nagyobb számú hajhullásnak komoly okai is lehetnek. Ezért mindenképp fontos az orvosoddal konzultálni, ha a következő jeleket tapasztalod.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni hajhullás miatt?
Mindenki nagyjából tisztában van vele, hogy naponta mennyi hajszálat veszít, mennyi marad a fésűben vagy a zuhanyzóban hajmosás után. Ha ez a mennyiség hirtelen sokkal többnek tűnik, vagy mindenhol megtaláljuk a hajszálainkat, az jelezheti, hogy valami nincs rendben.

Akkor is érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, ha nem vagy biztos benne, hogy normális mértékű a hajhullásod, hiszen ott ki tudják zárni a komolyabb okokat. Ha pedig megvan a pontos diagnózis, a kezelés is hatékonyabb lesz - mesélte dr. Michele Green New York-i bőrgyógyász a Women’s Health magazinnak.
Lehetséges okok
A hajhullásnak többféle oka is lehet, az egyik leggyakoribb az androgén alopécia, azaz a női kopaszodás, ami 50 év felett már a nők 40%-át érinti egy amerikai felmérés szerint. Ennél az esetnél a fejtető egyre jobban láthatóvá válik, a hajritkulás pedig általában egy M formát követ. A kor, a genetika és a megnövekedett férfihormonok is közrejátszanak a kialakulásában.
A hirtelen nagy mennyiségben jelentkező hajhullás általában stressz eredménye, de felléphet műtét vagy súlyosabb betegség után is. Nőknél szülés után is gyakori jelenség. Dr. Green elmondása szerint a jó hír ezzel a hajhullással kapcsolatban, hogy a stressz elmúlta után a hajhullás is magától abbamarad.

Femina akták - Méhnyakrák
A Femina Aktában mindent megtudhatsz a méhnyakrákról, ami évente több ezer nőt érint hazánkban. Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat, többek között megismerheted a méhnyakszűrés értékelési módjait, megtudhatod, hogyan kell értelmezni a leleten látott eredményt, mi a különbség a hagyományos nőgyógyászati citológiai vizsgálat és a HPV-szűrés között vagy elkerülhető-e a kemoterápia a méhnyakrák esetén?
Promóció
Betegségek előjele is lehet
Az alopecia areata, foltos hajhullás akkor alakul ki, amikor az immunrendszer rossz jeleket küld és megtámadja a hajtövet. Szerencsére ilyenkor a haj hibernálja magát, így nem sérülnek hosszú távon, és újra vissza tudnak nőni - magyarázta egy hajbetegségekre szakosodott bőrgyógyász, dr. Paradi Mirmirani.
Néhány fontos ásványi elem hiánya is megnyilvánulhat hajhullással, például a vas-és cinkhiány. Vérszegénység és pajzsmirigy-problémák is állhatnak a hátterében. Az alacsony fehérjetartalmú diéta jelentős aminosav- és vitaminhiányt idézhet elő, ami szintén okozhat fokozott hajhullást. Ahogy a pajzsmirigyproblémák és krónikus gyulladások is, így mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, ha rendszeresen nagy mennyiségű hajszálat vesztesz el.
Rossz szokások
Nyáron az UV-sugárzás is roncsolhatja a hajszálakat, ezért védd fejbőröd kalappal és csak keveset tartózkodj a tűző napon. Ősszel intenzívebb lehet a hajhullás a megnövekedett nyári igénybevétel, az izzadás, a klóros víz és gyakoribb hajmosás miatt. Emellett ősszel kevesebb vitamin jut a szervezetbe, ami ugyancsak a haj elgyengülését okozhatja.
A hajra gyakorolt állandó nyomás, feszítő érzés szintén hajhullást eredményezhet, mivel nem jutnak el a hajtőig a tápanyagok és a vér sem megfelelő módon áramlik a fejbőrben. Ezért ha gyakran fáj a fejbőröd, mindenképp változtass a hajviseleteden, és hordj lazább viseletet. Otthoni kezelésként pedig próbáld ki az itt javasolt hajhullás elleni hajpakolást.
Hajhullás elleni, hajnövesztő samponok körképe - Hosszabb, dúsabb hajat ígérnek
Olyan drogériákban és patikákban kapható hajhullás elleni samponokat mutatunk, amik valóban működhetnek.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)