Nincs is annál bosszantóbb a kertben, mint amikor a gondosan ápolt és gyönyörűen burjánzó zöldséget megtámadják a kártevők. Ilyenkor a legjobb, ha már az első nem kívánatos rovarok megjelenésekor elkezded a védekezést.
Noha lehet kapni az üzletekben növényvédő és kártevőirtó szereket, ezek többsége erősen mérgező vegyszerrel van tele, így nem kímélik a környezetet, és a zöldségekre kerülve az ember egészségének sem tesznek jót.
Természetes növényvédő szerek
Már nagyanyáink is számos természetes módszert ismertek a kártevők elriasztására, azóta pedig még több erős alapanyaghoz hozzá lehet jutni a boltokban. A házilag elkészített, vegyszermentes permetezőszerek hatékonyak, mégis megkímélik a kertet a mérgektől. Legalább egy hétig, szükség esetén még tovább is alkalmazhatod őket, az esti vagy kora reggeli órákban.

A csalánlé hatásos levéltetvek ellen. A nyers vagy szárított leveleket áztasd langyos vízben a napon: néhány nap alatt megerjed. Ötszörös mennyiségű vízzel hígítva permetezd a virágokra!

Az egyik legerősebb növényvédő a neem olaj: egy liter vízhez néhány csepp elég. Lassan fejti ki hatását, a növénnyel táplálkozó rovarok szervezetébe kerülve megzavarja életritmusukat, majd éhen halnak.

A levéltetvek és az atkák ellen is hatásos a héjjal és levelekkel készített, hagymás keverék. Vágd apróra a hagymát, majd áztasd meleg vízben egy-két napig. Leszűrés után permetezhetsz vele.

A mosódióhéj nem csupán mosásnál hasznos, de levéltetvek ellen is. Egy liter vízhez tegyél 25 dekagramm héjat, majd főzd 10 percig, és hűtsd le. Permetezd vele át a leveleket!

A narancsolajos permetezés biokertészetekben is kedvelt módszer: szárító hatása révén pusztítja el a puhább kitinpáncélú levéltetvet és a liszteskét. Egy liter vízhez pár csepp elég.

Gombás fertőzésekre megoldás a zsurlótea: főzz fel egy liter vízben négy evőkanál zsurlót, majd hagyd kiázni egy napon keresztül. Leszűrés után öntsd az öntözővízhez, vagy használd tisztán.

A kovaföld nemcsak talajjavító, de a levéltetveket, hangyákat és tőzeglegyeket is elűzi. Szórj belőle a fertőzött területre, vagy elegyítsd vízzel, és permetezd be vele a növényeket.

Borsmentával
útját állhatod a hangyáknak és a meztelencsigáknak. Két evőkanál mentalevelet forrázz le három deciliter vízzel. Tehetsz bele egy kis mentaolajat is. Hagyd állni egy napig, és permetezz vele.

Keserűsóból rovarriasztó készülhet: szórj a növény töve köré egy-két evőkanállal. Szebbek lesznek a virágok, ha néhány hetente két liter öntözővízhez hozzáadsz egy evőkanállal belőle.

Sok csigaűző praktika van: a veteményes köré szórt tojáshéj és fűrészpor az útjukat állja, míg a sör állítólag összegyűjti őket, és persze, a baromfiudvar hasznos tagjának tartják a csigaevő futókacsát is.