Néhány nap alatt lebonthatja a műanyagot ez a baktérium: megvan az újrahasznosítás megoldása?
Olyan baktériumot találtak, ami eszi a PET-palackot.
A tudósok véletlenül alkották meg azt a mutáns enzimet, mely már napok alatt képes elkezdeni a műanyag palackok lebontását. Ez lehet az az áttörés, ami megoldhatja a világot fojtogató műanyaghulladék problémáját, mivel teljesen újrahasznosíthatóvá teszi a műanyagokat.
Az új kutatást egy korábbi, 2016-os felfedezés előzte meg. Ekkor találtak először olyan baktériumot Japánban, egy szeméttelepen, mely természetes módon fejlődött úgy, hogy képes legyen elfogyasztani a műanyaghulladékot. A tudósok azonban most rájöttek valami fontosra azzal az enzimmel kapcsolatban, melyet ez a baktérium termel.
Baktérium, ami műanyagot eszik
A Proceedings of the National Academy of Sciences-ben megjelent kutatás tanúsága szerint, a kutatók, miközben arra próbáltak rájönni, hogyan is fejlődött ki az enzim, aminek segítségével a baktérium a műanyag lebontását végzi, véletlenül 20%-kal hatékonyabbá tették a molekula működését.
A csapat egy, a Napnál tízmilliárdszor erősebb fényű röntgensugarat használt, mely a különálló atomokat is megmutatja. Az enzim szerkezete nagyon hasonlított azokhoz az enzimekhez, melyeket más baktériumok fejlesztettek ki a kutin, vagyis egy növényi viasz lebontására, mely egyfajta természetes polimer. Amikor a csapat az összefüggés után kutatva manipulálni kezdte az enzim működését, véletlenül sikerült hatékonyabbá tenniük a műanyaglebontó képességét, ami miatt abban bizakodnak, hogy ez még tovább is fokozható.
A mutáns enzimnek így néhány napjába kerül, hogy elkezdje lebontani a műanyagot, ami azért nagyszerű eredmény, mert ugyanehhez a természetnek több száz évre van szüksége. A tudósok pedig úgy gondolják, ez még nem is a teljesítménye csúcsa, a megfelelő eljárással ez akár ezerszeresére is növelhető.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatók abban reménykednek, hogy az enzim segítségével a műanyagot az eredeti összetevőire bonthatják, tehát ezáltal segíthetik a műanyag műanyagként való újrahasznosítását, és nem kell több olajat felhasználniuk hozzá, hogy előállíthassák azt. Ráadásul az újrahasznosított műanyag nagy terhet venne le a környezet válláról is, hiszen jelenleg csak Magyarországon évente 1,3-1,4 milliárd PET-palack kerül forgalomba, aminek legfeljebb a fele jut el az újrahasznosításig. Világviszonylatban ez a szám mindössze 15%, a maradék a tengerekben végzi, és ott elképzelhetetlen károkat okoz az élővilágban.
Jelenleg az újrahasznosított üvegeket csak átlátszatlan műanyag szálak formájában lehet felhasználni ruhák vagy szőnyegek készítésekor, de az új eljárással, a tudósok abban bíznak, a műanyag palackokból újra műanyag palackokat készíthetnek majd, és így nem lesz szükség több új műanyag gyártására.
Műanyag palack újrahasznosítása otthon
Nem kell kidobni minden műanyag palackot, ha már nem fér a szelektívben, egy kis kreativitással a ház körül vagy a kertben is remekül újrahasznosíthatod a kifogyott üdítős flakonokat. Összegyűjtöttünk pár szuper, hasznos és mutatós ötletet.
Mire jó pár műanyag flakon? 11 képet mutatunk, ami után sosem fogod kukába dobni
Nézegess képeket!
ElolvasomA képek forrása: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- otthon
- környezetvédelem
Kidobnád otthon a lyukas zoknit vagy az elromlott mobilt? Ne tedd!
- otthon
- környezetvédelem
Nem csak a nagyböjt kezdődik ezen a szerdán: műanyagböjtöt hirdettek
- újrahasznosítás
- műanyag