Panelban laksz? Forgasd fel!

Tértágító tippek

Egy panellakásból is palotát varázsolhatsz néhány tipp segítségével. Olvasd el, milyen festéket és bútorokat kell vásárolnod!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A manapság egyre erőteljesebben érzékelhető panellakás-ellenes közhangulattal ellentétben aggodalomra semmi ok, mert a panelban is lehet harmonikus, barátságos, szép otthont olcsón kialakítani, néhány jó ötlet segítségével.

A panellakásokat sokan az elmúlt rendszer itt felejtett emlékeinek tartják, és kritizálják is alaposan. Ugyanakkor ma Magyarországon az emberek egyötöde él ilyen otthonban. Kétségtelen, hogy egy bérházzal vagy egy kertes házzal szemben a panelnek számos hátránya van, de ezek jelentős része orvosolható egy kis kreativitással, valamint a színek és fények tudatos alkalmazásával.


A hogyanban volt segítségünkre Fias Berta interieur designer, aki sok éven keresztül élt panellakásban, így személyes tapasztalatait és jó tanácsait csokorba szedhettük.

Optikai korrekció

Annak érdekében, hogy panellakásod egyes hátrányain változtatni tudj, nem kell azonnal falakat bontani. Több problémán is segíthetsz azzal, hogy optikailag javítasz a helyzeten. Mielőtt azonban belevágnál az átalakításokba, meg kell nézned, hol, mekkora tér áll a rendelkezésedre.

Ezekben a lakásokban - annak ellenére, hogy egyes típusoknál előfordulnak a nagyobb terek - általában a helyiségek kis mérete okozza az egyik legnagyobb problémát, mégsem kell behódolnod a panelhez kapcsolódó dobozbazárt-érzésnek.

  • A tértágítás egyik alapvető módja a világos színek alkalmazása a falakon, a burkolatokon.
  • A panellakásokban különösen fontos az az íratlan szabály, hogy a plafon világosabb legyen, mint a falak, mert ez felfelé is tágítja a teret. Színes falak esetében a falszín sokkal világosabb árnyalatát érdemes alkalmazni a plafonon. (Fehér falaknál természetesen nem tudod még fehérebbre festetni a plafont, de semmiképp se legyen sötétebb!)
  • A fehér plafon és falak elsősorban az északi fekvésű lakásoknál jelentenek jó megoldást, mert visszaverik a fényt, amitől az adott helyiség világosabbnak látszik.
  • Tértágító hatása van még az azonos színű padlóburkolat alkalmazásának az egész lakásban, vagy akár csak az előszoba-konyha-étkező-mellékhelyiségek, tehát az egymás közelében lévő helyiségek területén.

  • A tágasság érzetét fokozhatod, ha az egész lakásban ugyanazt a színt vagy annak különféle árnyalatait alkalmazod a falakon. A bútorok és a kiegészítők színeivel pedig megadhatod az egyes terek sajátos és funkcióhoz illő hangulatát.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

  • Alacsony bútorokkal is meg tudod oldani az optikai térnövekedést. Tükröket is alkalmazhatsz erre a célra, ám hálószobába lehetőleg ne tegyél tükröt, mert rezgése zavarhatja az alvást, és megijedhetsz, ha álmodból felébredve meglátod magad. Egymással szembe se helyezz el tükröket, mert összezavarhat a tükröződés.

Tipp: figyelj arra, hogy a padlóburkolat sötétebb legyen, mint a fal vagy a fali csempe színe, mert ellenkező esetben az az érzésed támadhat, hogy nincs biztonságos talaj a lábad alatt, és ez hosszútávon lelki értelemben is bizonytalanságot idézhet elő!

Ezt is szeretjük