10 kritikus pont, ahol mérgek juthatnak be az otthonodba

Kerüld el!

Az otthon sem jelent tökéletes biztonságot az ártalmakkal szemben. Ezekre figyelj!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a külvilág fenyegetései általában komolyabb kockázatot jelentenek, egy békés családi otthon sem maradéktalan biztonságos, főként, ha veszélyforrásként különféle méreganyagok jelennek meg területén. Nézd meg a képeket, és ismerj meg néhány kritikus tényezőt!

Ha olyan helyen élsz, ahol a levegő szennyezettsége jelentősebb - például egy forgalmasabb útszakasz mellett -, az ablakon át is számos kártékony anyag kerülhet a lakásba. Érdemes okosan szellőztetned, naponta akár többször is, azonban mindig csak néhány percig, kitárt ablakkal. Próbáld meg olyankorra időzíteni, mikor még vagy éppen már nincs nagy forgalom. Mindezeken túl használhatsz légtisztító készüléket, de bizonyos szobanövények is sokat segíthetnek.

Ha az otthonodban található fűtőberendezés nem működik megfelelően, az égéstermékek visszaáramolhatnak a lakásba. Ez könnyen tragédiát okozhat, ezért fontos, hogy a fűtésszezon előtt ellenőriztesd a készüléket. Emellett nem árt betartani néhány óvintézkedést, például szerezz be szén-monoxid-jelzőt, emellett a páraelszívó megfelelő használatára is nagyon figyelj!

A csapvíz is kritikus tényező lehet a lakásban, legalábbis azokon a területeken, ahol még mindig magasabb az arzénkoncentráció a megengedettnél. Víztisztító berendezéssel azonban orvosolható a probléma: arzénszűrő kancsó már körülbelül öt-nyolcezer forinttól kapható.

A különféle vegyszerek is komoly kockázatot jelentenek: amennyiben szeretnéd kizárni a mérgező anyagokat otthonodból, próbálj meg minél természetesebb módszereket alkalmazni a takarítás, házimunka során. Kattints ide, és ismerd meg a legnépszerűbb természetes szereket!

A boltban kapható bútorfényekkel sem árt vigyáznod, ezek ugyanis akár olyan veszélyes anyagokat is tartalmazhatnak, mint a fenol. Kattints ide, és ismerj meg néhány házi bútorápoló szert!

Az új, műszálas szőnyegekből is párologhatnak illékony, mérgező anyagok, például formaldehid. Ha ilyet vettél, néhány hónapig nem árt, ha gyakrabban szellőztetsz.

A padló a szőnyegen túl is kritikus pont lehet a lakásban, főleg, ha PVC burkolat borítja, ez ugyanis a ftalátoknak köszönheti hajlékonyságát, melyek igen veszélyes anyagnak számítanak. Ha szeretnéd távol tartani otthonodtól a mérgeket, érdemes lehet parkettára vagy természetes anyagokból készült linóleumra váltanod.

A falak révén is kerülhetnek mérgező anyagok a lakásba, egyes tapétákat például formaldehiddel kezelnek a penészesedés megelőzése érdekében. Próbálj meg minél természetesebb változatot választani. Ugyanez igaz a falfestékekre is. Figyelj, mit tartalmaz az adott festék, emellett frissen festett szobában lehetőleg ne aludj, várj néhány napot, és addig is szellőztess gyakrabban.

A talajban található radon a falak repedésein vagy például a csatornarendszer közreműködésével könnyen a lakás levegőjébe juthat. Kattints ide, és tudj meg róla többet!

A lakásban található legveszélyesebb anyagok közé tartozik az azbeszt és az ólom: előbbi a régi épületek szigetelő- és építőanyagaiban is jelen lehet, míg utóbbi a régi festésekből, de akár a csapvízből is a környezetedbe kerülhet. Ide kattintva tudhatsz meg róluk többet.

Rákkeltő anyagok a lakásban

Bizonyos anyagok veszélyesebbek, mint gondolnád. Nézd meg a képeket, és tudd meg, melyek növelhetik a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát.

Rákkeltő anyagok a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

OLVASD EL EZT IS!

haztartasi naplo lead
  • spórolás
  • lakás- és pénzügyek

Így spórolj havonta akár tízezer forintot

eloskodo lead
  • veszélyes
  • lakás- és pénzügyek

Nemcsak csúnyák, de meg is betegíthetnek

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük