Használhatatlanul kicsi a konyhád? - 4 hiba, amire nem is gondolnál
A konyha berendezését könnyű elrontani, főleg akkor, ha egyébként is kicsi. Eláruljuk, a tiédben hol a hiba.
Kétségkívül kényelmesebb egy tágas, hatalmas konyhában főzni, ahol elegendő munkafelület áll rendelkezésre az ételek előkészítéséhez, tárolóhelyek az edények és a főzéshez szükséges eszközök számára, és esetleg még egy széles étkezőasztal is befér, amely köré kényelmesen odafér a család. Ez azonban nem mindenkinek adatik meg. A garzonlakások tulajdonosainak különösen kreatívnak kell lenniük aprócska konyhájuk berendezésénél, ha azt szeretnék, hogy az alkalmas legyen a főzésre.
Ám, ami a legfontosabb: kötelező betartaniuk a konyhát érintő lakberendezési alapszabályokat. Ha ugyanis nincs meg a munkaháromszög, vagy éppen tágas konyhákba való bútorok foglalják a helyet, az aprócska konyha még szűkebb, illetve még használhatatlanabb lesz.
Nem találkoznak a valódi szükségletek és a vágyak
A konyha berendezésénél szem előtt kell tartanod annak méretét, valamint a saját igényeidet.
Ha egyébként is kevés az a hely, amivel gazdálkodhatsz, ne álmodj konyhaszigetről vagy széles étkezőasztalról, és ne is akard bezsúfolni. El kell fogadnod, hogy a kisebb lakásokban a konyha sokkal inkább egyfajta kiszolgálóhelyiségként működik, és a hagyományos tevékenységek, például az étkezés vagy a leckeírás a nappaliba és a hálószobába szorul vissza.
Természetesen ennek ellenére a konyhának - méretétől függetlenül - meg kell felelnie a gyakorlati kívánalmaknak. De vedd figyelembe, hogy hány ember használja rendszeresen a helyiséget, és legyél reális a konyhaművészetedet illetően is. Ne szerezz be egy csomó olyan készüléket, melyet soha nem használsz, és ne ragaszkodj hatalmas munkafelületekhez, ha arra valójában semmi szükséged.
Mérlegeld, hogy valóban akkora helyre van-e szükséged, hogy egyszerre akár három fogást is elkészíthess, vagy valószínűbb, hogy többnyire csupán egytálételeket főzöl, melyeket nagyon kis helyen is elő lehet készíteni.
A kis konyhákban lekanyaríthatsz egy étkezősarkot, mely elég nagy a reggelizéshez vagy a kávézáshoz. A reggelizőpult jó ötlet beépített bútorú konyhákban, de akár még egy asztalkát is elhelyezhetsz valahová. A kerek asztalok kevesebb helyet foglalnak el, és néhány összecsukható székkel megoldhatod, hogy több hely maradjon szabadon.
Nincs meg a munkaháromszög
A konyha berendezésénél mindenképpen tekintetbe kell venni a tűzhely, a mosogató és a hűtőszekrény együttesét, melyet a tervezők általában munkaháromszögnek neveznek. Ezeket az egységeket úgy kell elhelyezni, hogy könnyen és akadálytalanul mozoghass közöttük. Ha ez a te konyhádra nem jellemző, akkor nagy valószínűséggel hiányzik a munkaháromszög, és ez okozza, hogy a konyhádat a valós méreténél is kisebbnek és kényelmetlennek érzed.
A munkaháromszög kialakítása gyakran utólag is lehetséges. Ehhez először a mosogató helyét jelöld ki, majd olyan helyre tervezd a tűzhelyet, hogy csak néhány lépésre legyen a mosogatótól. A hűtőszekrényt az előkészítő terület szomszédságában helyezd el, de tartsd távol a mosogató körüli forgalomtól. Jó, ha a legfontosabb egységek közé sikerül egy-egy munkafelületet beilleszteni, de az előkészítő terület mindenképpen a főzőlap és a mosogató között legyen.
Túl magas konyhabútor
A modern konyhaszekrények különféle méretben kaphatók, hogy maximálisan kihasználhasd a rendelkezésedre álló helyet.
Általánosságban azonban elmondhatjuk, hogy a szabványos alsó konyhaszekrények 60 centi szélesek, illetve körülbelül 60 centi mélyek, de a kisebb konyhákhoz igazodva léteznek 50 centi mély bútorok is. A szemmagasságba akasztható felső szekrények általában 32-35 centi mélyek. Mielőtt kiválasztanád a bútorokat, ellenőrizd ezeket a méreteket. Fontos azonban, hogy a szélesség és a mélység mellett a magasságra is ügyelj. A túl magas konyhabútor ugyanis kényelmetlenné teszi a mosogatást, az ételek előkészítését és a főzést is, arról nem beszélve, hogy túlságosan eluralkodik a konyhán, ami miatt a helyiséget zsúfoltnak és túl szűknek érezheted.
Beépített konyhaszekrények
A garzonokba előszeretettel javasolják a beépített szekrényeket, legyen szó a hálószobáról vagy a konyháról. Ezek a praktikusnak tűnő bútorok azonban rengeteg hasznos helyet is elvehetnek, arról nem beszélve, hogy túlságosan meghatározó jellegűek, és nem adnak lehetőséget a szellős elrendezésre. Apró konyhákba jobb választás a szabadon álló konyhabútor, mely a konyha rugalmasabb elrendezését teszi lehetővé - ráadásul költözéskor magaddal is viheted.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szabadon álló bútorok másik előnye, hogy nem kell időt és pénzt szánni az összeszerelésükre, és akár darabonként is megveheted őket, így nem kell egyszerre akkora összeget kifizetned, mint a beépített konyhabútor esetében.
Cikkünk megírásában a Lakásdekoráció mindenkinek című könyv segített.
OLVASD EL EZT IS!
- fény
- bútor
Így újítsd fel az otthonod ingyen!
- fény
- olcsó
5 rafinált fortély, ha kicsi a lakásod
- bútor
- konyha