Így tervezd meg a konyhát!

Egy konyha nem feltétlenül attól lesz tökéletes, hogy hatalmas térben kap helyet. Eláruljuk, hogyan lehet használható, ha icipici.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fal színe, a bútor mintája és anyaga fontos szempont a konyha kapcsán. Ezek azonban csak esztétikai kérdések, melyek nem segítenek abban, hogy a konyhád a szépsége mellett használható is legyen. Ha azt szeretnéd, hogy a lehető legjobban a kezed alá dolgozzon a helyiség, figyelembe kell venned néhány örök érvényű szabályt a tervezés során.

Ha még a konyha kialakítása előtt állsz, az alábbi tanácsok nagy segítségedre lesznek, de némelyiknek akkor is hasznát veheted, ha kész, de felújításra szoruló konyhával van dolgod.

Felejtsd el a fülkejellegű konyhát!

A konyha nyomasztó légkörét kis lakásokban leginkább a fülkejelleg adhatja. Ha kicsi a helyiség alapterülete, és még vastag falakkal is körül van véve, akkor csak még kisebbnek tűnik. A tágasabb tér elérése érdekében ne hagyd, hogy a konyha kikerüljön az otthon vérkeringéséből. Vizsgáld meg, hogyan viszonyul a környező helyiségekhez, talán megnyithatod a teret, legalább részben a nappali felé. Ha a helyiség a folyosóra nyílik, egy kettős szárnyú ajtó is jelentősen enyhíthet a fülkejellegen.

Olyan konyhát álmodj meg, ami illik hozzád!

Mielőtt az utolsó részletekig megterveznéd a konyhát, mérd fel reálisan a helyiséggel kapcsolatos igényeidet. Ne tömd tele például feleslegesen csodagépekkel csak azért, mert jól mutatnak, ha úgysem fogod sűrűn használni őket. A kihasználatlan konyhából árad az élettelenség. Ha nem lelkesedsz különösebben a főzésért, alighanem jobban érzed majd magad egy barátságosabb térben, mint egy high-tech stílusú laboratóriumban, ahol a hangsúly a teljesítményen van.

15 csodás fűszernövény

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha régi a konyhád, és szeretnéd felfrissíteni kicsit, de nincs túl sok pénzed rá, keress ötletes megoldásokat ahelyett, hogy a kiárusításon bóvlikat vennél. Beszerezhetsz például egy sor olcsó, összeszerelhető faliszekrényt, a silány és jellegtelen ajtók helyett pedig újakat készíttethetsz egy ügyes asztalossal. Színesre festett, hornyos-csapos illesztésű ajtókkal újjávarázsolhatod régi szekrényedet anélkül, hogy vagyonokat költenél.

Az a bizonyos munkaháromszög

Ha felmérted az igényeidet, jöhet a tervezés komolyabb része. Ekkor kell eldöntened, hogy hova kerül a mosogató, a tűzhely és a hűtőszekrény. Ha ezeknek megtalálod a megfelelő helyet, nem lesz nehéz a többi elemet is logikusan elrendezned körülöttük. A tökéletes konyha alapja ugyanis az úgynevezett munkaháromszög, mely a három fő munkaterületet - a mosogatót, a tűzhelyet és a hűtőt - összekötő képzeletbeli vonal. Bármennyire kicsi a konyhád, ergonómiai szempontból bármely kettőnek két karhossznál nagyobb távolságra kell lennie egymástól, nem szabad, hogy közelségük akadályozzon a mozgásban.

Mindent a maga helyére

A mosogató hagyományos helye az ablak előtt van. Fontos ugyanis, hogy a konyhának az a pontja, ahol valószínűleg a legtöbb időt töltöd, természetes fényforrás közelében legyen.

Ha nincs ablak, állítsd a mosogatót a helyiség kifelé néző terébe, például konyhaszigetre vagy szabadon álló pultba. Ha túl kicsi a konyhád, és egyik megoldás sem kivitelezhető, legalább faliszekrényt ne szerelj a mosogató fölé, így szellősebb hatást érhetsz el. A mosogatógépet praktikus okokból tervezd a mosogató mellé.

Így újítsd fel a konyhát a legegyszerűbben: 15 látványos ötlet

Nézegess képeket!

Elolvasom

A sütő helyét szabadabban választhatod meg. Ha a családban gyermekek vannak, illetve idősebbek, akiknek nehezére esik hajolgatni, a sütő szemmagasságban történő elhelyezése az ideális megoldás. Szűk helyre azonban soha ne tedd a készüléket, legyen a közelben egy kis felület, ahová a forró edényt leteheted. Sokan szeretik a konyhagépeket a szekrényajtók mögé rejteni, ez azonban esztétikai szempontból erősen vitatható. A tervezők egy része ezt kényszermegoldásnak tartja csupán, ugyanakkor vannak, akik szerint sokkal rendezettebb lesz így a konyha. A döntés rajtad áll, de ne feledd: a mai rozsdamentes acél vagy csillogó zománc konyhagépek önmagukban is mutatósak lehetnek.

Pultok, fiókok, szekrények

Ha kicsi a konyhád, a munkapulton kiállított hordozható készülékek szinte felfalják a helyet. Csak az legyen a pulton, amit mindennap használsz. Ne felejtsd, hogy fiókok kellenek az evőeszközöknek, a konyharuháknak és az apróságoknak - ha a legújabb trendet követed, kényelmes, mély fiókokban tárolhatod az étkészletet, sőt, az edényeket is.

A tepsik leginkább széles, kihúzható fiókokban tarthatók, a tálcáknak és vágódeszkáknak kézre eső, függőleges tárolóhely kell. A szabad polcoknál vedd figyelembe, hogy mindig szem előtt vannak, ezért csak olyan edényeket tehetsz rájuk, melyek jól illenek a konyha stílusához.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az üvegezett ajtajú szekrény nagyon hangulatos, de szintén pedáns és jó ízlésű gazdát kíván.

Cikkünk megírásában Terence Conran Belsőépítészet című könyve segített.

Ezt is szeretjük