Így nyerheted meg a vitákat a szakértő szerint - Egyetlen készség kell hozzá, kevesekn
A szakértő elárulta, mi szükséges ahhoz, hogy valaki igazán jó legyen a vitákban, és megnyerhesse őket.
Nem kell, és nem is lehet minden vitát megnyerni - sőt, a párkapcsolatokban ez nem is lenne egészséges -, de a karriered során nagy hasznát veheted, ha képes vagy megfelelően kiállni magadért, alátámasztani a véleményedet, jól érvelni és meggyőzni másokat.
Mehdi Hasan díjnyertes újságíró és szerző, a The Mehdi Hasan Show házigazdája és a „Win Every Argument - The Art of Debating, Persuading and Public Speaking” című könyv írója szerint egyetlen készség kell ahhoz, hogy az ember sikeres legyen a viták során, ez azonban csak keveseknek van meg.
A készség, ami a viták megnyeréséhez kell
A szakértő a CNBC oldalán árulta el, hogy azok az emberek, akik megnyerik a konfliktusokat, nemcsak jól beszélnek, hanem kiválóan hallgatnak - és ez az a készség, ami igazán fontos. A hallgatási képesség hitelesebbé, magabiztosabbá tesz mindenkit, de sokaknak nem megy. A legtöbbek figyelme könnyen elterelődik, elkezdik közben tervezgetni azt, hogy mit fognak mondani, vagy ami még rosszabb, félbeszakítják a másikat, esetleg kiabálni kezdenek. De mindegyik nagy hiba.
Mehdi Hasan szerint a mesteri hallgatásnak két típusa van, a kritikus és az empatikus, mindkettő nélkülözhetetlen ahhoz, hogy valaki profi legyen a vitákban, na és persze ahhoz, hogy győzedelmeskedjen bennük.
A kritikus hallgatás
A kritikus hallgatáshoz tudatosan magadba kell szívni, majd megérteni és kiértékelni a másiktól hallott információkat. Át kell gondolnod: „Igaz vagy hamis?” „Van értelme, vagy nincs?” „Bízhatok vagy hihetek abban, amit hallok?” Kritikus hallgatónak kell lenned, amikor a tanárod visszajelzést ad az általad írt esszéről, vagy amikor a főnököd azt sorolja, hogy mi volt a hiba az általad írt jelentésben.
Ahhoz, hogy ez sikerüljön, a következőket kell tenned:
- Maradj nyitott! Ha hallasz valamit, ne feltételezd azonnal, hogy minden, amit más mond, rossz vagy egyenesen butaság.
- Figyelj a lényeges pontokra, azokra, amiben igaza van a másiknak, és amikre később reagálnod kell, amiket el kell ismerned a saját mondandód során.
- Bízz a saját érveidben, de légy elég nyitott ahhoz, hogy meglásd az ellenfél erősségeit és gyenge pontjait egyaránt.
- Legyen tiszta az elméd! Ne ábrándozz, ne gondolkozz máson, miközben beszélnek körülötted. Csökkenti a hitelességet az esetleges hallgatóság előtt, ha udvariatlan vagy elutasító magatartást tanúsítasz.
- Összpontosíts az aktuális feladatra! Ha kritikusan hallgatod az ellenfeledet, és készen állsz elkapni minden hamis állítást, akkor zseniális válaszokkal készülhetsz, és megnyerheted a vitát.
- Jegyzetelj! A kritikus hallgatás az éles elmének és a jó memóriának köszönhető. Mindkettőt megerősítheti a jó régimódi jegyzetelés. Bár ez persze egy hétköznapi vita során nem megvalósítható, a munkahelyi prezentációk, meetingek alatt nyugodtan leírhatsz mindent, ami később segíthet, ha rád kerül a sor, és nem értesz egyet az elhangzottakkal.
Az empatikus hallgatás
Az empatikus hallgatás lényege, hogy kapcsolatba lépj a beszélővel, és megpróbáld az ő szemén keresztül látni a világot. A cél az, hogy a nézeteire összpontosíts, és megértsd, honnan származnak ezek. A szakértő szerint ez egyszerűnek tűnik, de sok ember nagyon rossz benne.
A következő stratégiák segíthetnek:
- Maradj a jelenben! Tedd világossá mindenki számára, hogy a másikra összpontosítasz, és ügyelj arra is, hogy ne száz százalékban csak magadra figyelj. „Csendesítsd el a belső monológodat, tedd félre az eszközt, és fordítsd a figyelmedet a másik személyre” - javasolja Ximena Vengoechea, a „Listen Like You Mean It: Reclaiming the Lost Art of True Connection” című könyv szerzője.
- Vedd fel a szemkontaktust! A szakértő szerint ez ugyanis rendkívül fontos eszköze az empátia kifejezésének, és nélkülözhetetlen a mély érzelmi kapcsolat kialakításához. Egy orvosokkal és betegekkel végzett tanulmány megállapította, hogy a szemkontaktus jelentősen összefügg azzal, hogy a betegek hogyan érzékelik a szakember empátiáját. Egy másik, előadók körében végzett vizsgálatból pedig kiderült, hogy a nézők nagyobb valószínűséggel hitték el annak a beszélőnek az állításait, aki közvetlenül a szemükbe nézett, mint azét, aki mindig félrepillantott.
- Tedd fel a megfelelő kérdéseket! Tegyél fel olyan kérdéseket a másiknak, amik lehetővé teszik, hogy beszéljen, és uralja a beszélgetést, majd tegyél fel olyanokat, amelyek azt mutatják, hogy igazán figyeltél arra, amit mondtak. Válassz nyílt végű kérdéseket, amikre nem adható csak igen vagy nem válasz.
Olvass tovább! Így érheted el, amit akarsz
Ha biztosra szeretnél menni, és a lehető legnagyobb eséllyel indulni, ezekre figyelj: így érheted el, amit szeretnél.
Így érd el mindig, amit akarsz a pszichológus szerint - 3 egyszerű, de fontos dologra kell figyelned
Ha biztosra szeretnél menni, és a lehető legnagyobb eséllyel indulni, ezekre figyelj: így érheted el, amit szeretnél.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)