Kleopátra két testvéréhez is hozzáment - 10 vérfertőző rokoni házasság a történelemben

A történelemben bőven akadnak példák a vérfertőző kapcsolatokra, a rokoni házasságokra.

Vérfertőző házasságok a történelemben
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vérfertőzés fogalma alatt alapvetően a testvérek, illetve az egyenesági rokonok közti nemi kapcsolatot, házasságot értjük. Ez ma már bűncselekménynek számít, a történelem során viszont sokáig bevett szokás volt a rokonok közti kapcsolat. Hosszú évszázadokon keresztül egészen az ókortól sok kultúrában, országban vették természetesnek, hogy testvérek, unokatestvérek házasodtak össze, nemzettek utódokat, sőt gyakran a szülők kötelezték erre gyermekeiket.

Az uralkodó-, illetve nemesi családok általában azért választották a rokoni viszonyokat, hogy a családban maradhasson vagyonuk, biztosítsák pozíciójukat, hatalmukat, valamint továbbvigyék a család génjeit. 

Vérfertőző házasságok a történelemben

Egyiptomban például a fáraók a legtöbbször saját testvéreikkel házasodtak, de az ókori Rómában is előfordultak hasonló esetek. Nem beszélve a Habsburgokról, akiknél a vérfertőző kapcsolatok miatt alakult ki a Habsburg-állként ismert genetikai rendellenesség. Sőt, bár ezt talán kevesebben tudják, még Viktória királynő és Sissi is unokatestvéreikhez mentek hozzá. 

Tutanhamon, az ókori Egyiptom XVIII. dinasztiájának egyik utolsó fáraója a DNS-vizsgálatok alapján vérfertőzésből született: apja Ehnaton fáraó volt, anyja pedig Ehnaton testvére. Később ő maga is saját lánytestvérét, Anheszenamont vette feleségül, két gyermekük született.
Fotó: Ethan Miller / Getty Images Hungary
Kleopátra két fivéréhez is hozzáment: XII. Ptolemaiosz, illetve XIV. Ptolemaiosz felesége is volt. Ezek az érdekházasságai gyermektelenek maradtak. Egyébként Kleopátra apja, XII. Ptolemaiosz is lánytestvérét vagy unokatestvérét, V. Kleopátrát vette el.
Fotó: Getty Images Hungary
Claudius római császár unokahúgát, Agrippinát vette feleségül 49-ben, majd 50-ben adoptálta gyermekét is. Agrippina végül 54-ben megmérgezte Claudiust.
Fotó: Getty Images Hungary
A 13. századtól uralkodó Habsburg-házban bevett szokás volt, hogy rokonok házasodtak, így akarták biztosítani hatalmukat, pozíciójukat és a korona egységét. IV. Fülöp második felesége például saját unokahúga, Mária Anna osztrák főhercegnő volt. A vérfertőző rokonházasságok miatt sok gyermek született genetikai rendellenességgel, emiatt alakult ki a Habsburg-áll, vagyis a rendkívül előreugró alsó állkapocs.
Fotó: Getty Images Hungary
I. Mária portugál királynő 1717-ben ment hozzá nagybátyjához, III. Péterhez, akivel összesen hat gyermekük született.
Fotó: Getty Images Hungary
Charles Darwin angol természettudós, a biológiai evolúció egyik felismerője 1839-ben vette feleségül unokatestvérét, Emma Wedgwoodot. Bár Darwin tisztában volt a vérfertőző házasságok lehetséges következményeivel, összesen tíz gyermekük született, közülük három kicsi korában meghalt.
Fotó: Getty Images Hungary
Viktória brit királynő 1840-ben házasodott össze első unokatestvérével, Albert szász-coburgi és gothai herceggel, akivel kilenc gyermekük és összesen 34 unokájuk született.
Fotó: Getty Images Hungary
Sissi anyja, Bajorországi Ludovika Vilma és Zsófia, Ferenc József anyja testvérek voltak, így a későbbi királyné unokatestvéréhez ment hozzá, amikor Ferenc Józseffel 1854-ben összeházasodtak.
Fotó: Getty Images Hungary
Viktória Melitta edinburgh-i hercegnő két unokatestvérével is házasodott. Először Ernő Lajos hesseni nagyherceghez adták hozzá 1894-ben, akivel két gyermekük született, majd a válás után hozzáment régi szerelméhez, Kirill Vlagyimirovics Romanov orosz nagyherceghez, aki szintén unokatestvére volt.
Fotó: Getty Images Hungary
A híres író, a detektívregények atyja, Edgar Allan Poe 27 évesen vette feleségül akkor 13 éves, kiskorú unokatestvérét. Virginia Eliza Clemm Poe-val nem született közös gyermekük.
Fotó: Getty Images Hungary/Bettmann

Képek: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük