Mennyire vagy okos és megbízható mások szerint? 3 másodperc alatt döntik el az emberek
A kutatók szerint rengeteg mindent eldöntenek rólad az emberek csupán néhány másodperc alatt. Kiderült, mi alapján ítélik meg a személyiségjegyeket, tulajdonságokat.
Az már köztudott, hogy az első benyomás kialakulásához elég csupán pár másodperc. Számos kutatás azonban azt is bebizonyította, hogy nem csak azt döntik el ennyi idő alatt az emberek a másikról, hogy szimpatikus-e vagy nem. Ennél jóval többre is követeztetnek néhány pillanat alatt.
A szakértők szerint a találkozás első három másodperce rendkívül lényeges, ezalatt ugyanis a partnerek a külsőd, az öltözködésed, az arcvonásaid és a mozdulataid alapján sok következtetést levonnak a személyiségedet illetően. Mutatjuk, mit döntenek el ennyi idő alatt.
A megbízhatóság mérlegelése
A Princeton Egyetem kísérlete során 245 alanynak 100 milliszekundum alatt kellett a kezükbe adott fotókon szereplő színészeket pontozniuk vélt megbízhatóságuk, agresszivitásuk, szerethetőségük, vonzóságuk és kompetenciájuk alapján. A másik, 128 tagú csoportnak azonban korlátlan időt adtak ezek eldöntésére. Kiderült azonban, hogy a két csapat megbízhatóságra vonatkozó értékelése nagymértékben egyezett, így a további vizsgálatok során megállapították, hogy néhány másodperc is elég ahhoz, hogy az emberek magukban eldöntsék, mennyire bízhatnak a másikban. Mindehhez csak a partner arcvonásait, öltözködését vagy apróbb megnyilvánulásait is elég látniuk. Az persze nem biztos, hogy a vélt tulajdonságok egyeznek is a valósakkal.
Társadalmi státusz és anyagi helyzet
Egy holland kutatás pedig arra világított rá, hogy a ruhák alapján pillanatok alatt megtippelik a másik társadalmi státuszát, illetve anyagi helyzetét. Aki felismerhetően márkás darabokat visel, azt magasabb státuszúnak és gazdagabbnak vélik, míg a márkajelzés nélküli, esetleg fast fashion szettek viselőit alacsonyabb helyzetűnek ítélik meg gondolatban. Azonban az is kiderült, hogy mindez nincs befolyással a kedvesség, a vonzalom és a megbízhatóság értékelésére.
Mennyire tartanak okosnak, intelligensnek?
A Loyola Marymouth Egyetem professzora, Nora A. Murphy is végzett egy kutatást, melyből kiderült, hogy a találkozás első pillanataiban azt is elkönyvelik magukban az emberek, hogy mennyire tartják intelligensnek a másikat. A következtetéseket főleg a szemkontaktus tartása és a szóbeli megnyilvánulások befolyásolják. Aki egyenesen, határozottan a másik szemébe nézett találkozáskor, azt okosabbnak vélték, de a kifejező beszéd és a vastag keretes szemüveg is hozzájárulhat ahhoz, hogy már három másodperc alatt intelligensebbnek lássák a partnert.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kalandosság és agresszivitásra való hajlam
Egy kis kutatás szerint nem csupán a megjelenés, hanem a testtartás és a járás is befolyásolja a megítélést. A lazábban, könnyedebben sétáló embereket a legtöbben kalandosabbnak, extrovertáltabbnak tartják, míg a feszesen járókat szorongóbbnak, visszahúzódóbbnak.
Egy kanadai kísérlet pedig arra is rávilágított, hogy az agresszivitásra való hajlamot is sokan képesek igen gyorsan megbecsülni. Ráadásul nem csak a viselkedés, hanem az arcforma alapján: a szélesebb fejformájú férfiakat könnyebben ítélik hirtelen haragúnak, és azokat is, akik gyakran összehúzzák a szemöldöküket, vagy felhúzzák, összeszorítják felső ajkukat.
Introvertált és extrovertált személyiség
A német kutatók tanulmánya szerint azt is megtippelik ennyi idő alatt az emberek, hogy a másik introvertált vagy extrovertált személyiség. Utóbbira akkor következtetnek, ha az illető kedvesen mosolyog, vidám az arckifejezése, míg előbbire akkor, ha komorabb az arcuk, vagy erőltetett a mosolyuk.
Persze, mindez nem azt jelenti, hogy minden benyomás és tipp helyes, de az eredmények azt üzenik, hogy érdemes odafigyelni a találkozás első pillanataira. A fenti információk tudatában ugyanis erősen befolyásolható a rólad kialakult kép is.
Szimpátiakeltő mozdulatok
Az első benyomás kialakulásában nemcsak az igényesség, hanem a nonverbális kommunikáció apró összetevői is hatalmas jelentőséggel bírnak. A szemkontaktus, a testbeszéd, a mimika és az alapvető illemszabályok betartása is rendkívül lényeges, hiszen tudat alatt kelthetsz velük jó benyomást, de persze csak akkor, ha helyesen alkalmazod őket. Ha a következő dolgokra odafigyelsz, garantáltan elnyered majd a másik szimpátiáját.
Az első percekben jó benyomást keltesz, ha ezt teszed – Tudományosan bizonyított
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.
- első benyomás
- tulajdonság
- első találkozás
- intelligencia
- megbízható
- jellemző
- kutatások
- emberi kapcsolatok
- Lélek&Test
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- ismerkedés
6 pszichológiai trükk, amitől azonnal megkedvelnek az emberek: a leghatásosabb mondatok
- pszichológia
- ismerkedés