A böjtölés elképesztő hatása - Így érdemes csinálni a gyakorlott böjtölő szerint

Adrienne Feller szerint böjtölni nem csak húsvét előtt érdemes. Elárulta, hogyan a leghatékonyabb, és milyen áldásos hatásai vannak.

Böjtölés hatása, folyamata
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A böjt a vallások szerves része. Olyan gyakorlatról van szó, melynek során az ember elkezd befelé figyelni. A fókusz a lelken van, az elme lecsendesül, a test és a lélek is megtisztul a böjt során. Az étel teljes vagy részleges megvonása a szervezettől elképesztő folyamatokat indít be lelki és fizikai síkon egyaránt.

A böjt fizikai hatása, hogy a szervezet elkezd megszabadulni a méreganyagoktól, a test könnyedebb és tisztább lesz. A böjtnek azonban spirituális jellege is van. A Szentírás szerint a böjt nagy segítség a bűn elkerüléséhez. A hívők számára a böjt a bűnbánat, a kísértés legyőzésének és a szív megnyitásának eszköze, az ünnepre való felkészülés, a megtisztulás ideje. 

Miért jó böjtölni?

A böjt megszabadítja a szervezetet a méreganyagoktól, attól függően, milyen mértékű a táplálék megvonása. A helyes böjtölés rengeteget segíthet a testnek és a léleknek, nem szabad azonban felkészületlenül hozzáfogni, és csakis orvossal való konzultáció mellett ajánlott. A böjt során legyőzzük az ételhez való kötődésünket, megtapasztaljuk, milyen az, amikor nem a táplálék uralja a testet. 

Akkor is lehet böjtbe fogni, amikor összegyűltek a felhők a fejünk felett, ha felszabadulásra, tisztánlátásra van szükség. Ezért érdemes fontos életesemények, nagy és nehéz döntések előtt böjtölni, mivel az segít a tisztánlátásban, a rossz elengedésében, a jó befogadásában.

A böjt közelebb visz önmagamhoz, a sebeimhez, és meggyógyítja azokat. A meggyógyult sebeimből pedig már tudok építkezni” - vallja Feller Adrienne, aki sok éve gyakorolja a böjtöt testi és lelki problémák elengedésének céljából, és évente több alkalommal is elvégzi ezt a tisztító folyamatot.

Hogyan érdemes böjtölni?

A böjtnek akkor van jótékony hatása, ha az ember helyesen végzi azt. Feller Adrienne léböjtkúrát szokott tartani, ám nem gyakorlott böjtölőknek inkább egy kevésbé szélsőséges módszer ajánlott. A böjt jelentheti a hús, a cukor vagy a liszt megvonását az étrendből. Az egysíkú táplálkozás szintén böjtölésnek számít, ilyen például, ha valaki kizárólag rizst, krumplit fogyaszt.

Bár a Biblia szerint a húsvét előtti böjt negyvennapos, lehet rövidebb is. Feller Adrienne tapasztalatai szerint a böjtöt érdemes legalább hét vagy tíz napig tartani, mivel általában akkor következik be átütő változás, amikor az ételmegvonás nehézsége katarzisba csap át. 

A böjt alatt érdemes illóolajjal is méregteleníteni, ami egy igen hatékony, természetes szer. A böjt során a leghatásosabb tisztító illóolajok a cédrus, a ciprus, a rozmaring - két fajtája - és a citrom, melyek elősegítik a test és lélek tisztulási folyamatát is:

  • Cédrus illóolaj: nyirokstimuláló, gombaölő, artériaregeneráló és zsírbontó hatású, szorongás-, feszültség- és félelemoldó, elűzi a haragot és a depressziót.
  • Ciprus illóolaj: nyirokkeringést serkentő, vízhajtó, gyulladáscsökkentő hatású, megszünteti a vénás pangást, segít feldolgozni a veszteséget, oldja a félelmet, ez az elengedés illóolaja.
  • Rozmaring verbenon: keringésfokozó, segíti a máj méregtelenítését, kiegyensúlyozza az idegrendszert és a hormonháztartást, epehajtó és antidepresszáns hatású.
  • Rozmaring kámfor: oxigenizálja a sejteket, stimulálja és serkenti a vérkeringést, oldja az izmok görcsös állapotát, keringésfokozó, csillapítja a fizikai és lelki fájdalmat.
  • Citrom illóolaj: felszabadító, nyiroktonizáló, antidepresszáns, savsemlegesítő és baktériumölő hatású, segít érzelmi kimerültség esetén, serkenti a nyirokkeringést, májméregtelenítő és hangulatfokozó hatása van.

Így segít az illóolaj 

Ha alkalmanként akad a böjt alatt 10 perc nyugodt szabadidőd, akkor inhalálni is érdemes a fenti illóolajokkal (forró vízbe 5 csepp), vagy hozzáadni az ülőfürdőhöz így: egy evőkanál tengeri sóra vagy fürdősóra csepegtess maximum 15 csepp illóolajat, legfeljebb háromfélét, és ezt szórd a meleg vízbe.

A jótékony illóolajakra a zuhanyzás utáni testápolózás is lecserélhető: egy deci szezámolajba keverj 10 cseppet, így masszírozd a bőrödbe, míg be nem szívódik. Az illóolajok fogyaszthatók teában is a mézbe keverve, vagy gyümölcs-zöldség turmixba csepegtetve - ezekbe maximum egy-két csepp kerülhet. 

A böjt kezdete

Ráhangolódás - A böjt mindig egy döntéssel indul, amikor elhatározod, mettől meddig tart majd, és milyen táplálékot engedsz el az étrendeből. Léböjtkúrát tartani a szilárd táplálékok teljes elhagyásával csak ellenőrzött körülmények között szabad, először mindenképpen csak felügyelettel szabad belevágni. Ilyenkor a gyümölcs- és zöldségleveket is csak szűrve lehet inni, rostok nélkül, bár megoszlanak a vélemények arról, hogy ez egészséges-e. 

Ez egy nehéz böjt, ezért előtte jobb apránként elhagyni egyes dolgokat az étrendből: első héten a húst, majd a cukrot és a szénhidrátot, és így tovább. Ezt a fokozatosságot érdemes mindenféle böjtnél megtartani.

Ezzel egy időben, már a böjt előtt két héttel érdemes megemelni a folyadékfogyasztást, napi egy liter méregtelenítő teával. Így a test felkészül, és elkezdi a megtisztulást. Ha kezdő vagy a böjtölésben, elég, ha itt megállsz, esetleg a zöldségek és gyümölcsök fogyasztásáig jutsz, rostokkal teli turmix formájában. Feller Adrienne ezeket a növényeket javasolja: répa, cékla, petrezselyem, zeller, alma, körte és gyömbér.

Mikor, hogyan érjen véget a böjt?

Feller Adrienne szerint a hetedik vagy a tizedik napig érdemes kitartani, ekkorra már eléggé megtisztul a test és a lélek. Az első étkezés történjen egyedül, nyugodt környezetben. Jobb apránként visszaállni az eredeti étrendre, nem egyből megterhelni a szervezetet. A lelki megtisztulás része az elengedés. Ennek lezárására jó módszer, ha papírra veted a fájdalmakat, amelyektől szeretnél megszabadulni, például:

elengedem a neheztelést magamra.

Miután papírra vetetted elengedésed tárgyát, szó szerint engedd el azt: hagyd, hogy felkapja a szél, vagy hajítsd a fájdalmakkal teli papírt a Dunába. Így fizikai síkon is elengeded azt a nehézséget, amitől szeretnéd megszabadítani a lelkedet.

Praktikus tippek böjtölőknek

Várandós vagy szoptató anyák nem böjtölhetnek! Az első napokban érdemes sok zöld teát inni, mivel csillapítja az éhséget, energiát ad. Érdemes alkalmanként sétálni a természetben, mivel a friss levegő fontos a test tisztulásához. Böjt alatt nélkülözhetetlen az olyan, tiszta folyadékok megemelt fogyasztása, mint a víz és a méregtelenítő gyógyteák: csalán, hárs, bodza, kakukkfű. 

A böjtöt jobb meleg időben végezni, mivel a szervezet ilyenkor kevésbé kívánja az ételt, több az idénytermés, így egyszerűbb a zöldségfogyasztás. Jót tesz böjt alatt a hideg-meleg váltózuhany, mivel serkenti a vérkeringést. Ha a böjt alatt felüti fejét a krízis, segíthetnek kényeztető apróságok, mint az ananászlé, egy rövidke masszázs vagy egy jó könyv - olyasmi, ami élvezetet ad számodra. Kávé fogyasztása egyáltalán nem ajánlott a böjt alatt, a szaunázás is csak mértékkel, helyette inkább a fürdő javasolt. 

Orvossal mindenképp konzultálni kell, mielőtt az ember megvon magától bármilyen táplálékot. 

Ha pusztán a húsmegvonás mellett döntesz, itt találsz remek recepteket:

7 finomság a böjti időszakra - Képek és receptek

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük