Gondolj erre, ha a gyerekek egész nap ölik egymást - Ez az előnye a testvérkonfliktusnak
Így segíts nekik oldani a testvérkonfliktust.
Gyakori szülői panasz - különösen kis korkülönbség mellett -, hogy a testvérek az együtt töltött idejük jó részét veszekedéssel töltik.
Sok családban akár két különböző színű kisautó tulajdonjoga is vérre menő vitákat válthat ki, de a testvérek részére nem patikamérleg segítségével adagolt csokoládémennyiségből is lehet baj. Nehéz ilyen szituációban pozitívnak maradni és a helyzet jól oldalát nézni. Pedig van neki.
Mire jó a testvérkonfliktus?
A psychologytoday.com-on a testvérkonfliktus két szakértője, Corinna Jenkins Tucker PhD és Tanya Rouleau Whitworth PhD gyűjtötték össze, hogy mégis milyen előnyei lehetnek a testvérek között időről időre fellángoló vitáknak gyerekkorban.
A testvérkonfliktus kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy a gyerekek korán elsajátítsanak olyan szociális készségeket, melyek elengedhetetlenek az egészséges emberi kapcsolatokhoz: ilyen az együttműködési képesség, az érzelmek megfelelő kezelése, a másik nézőpontjának meglátása. A gyerekek a testvérkonfliktusoknak köszönhetően megtanulhatják, hogy oldhatják meg a problémákat, mérlegelhetik a jövőbeni lehetőségeket, illetve megtapasztalhatják tetteik következményeit.
Ezen készségek elsajátításának nemcsak a testvérkapcsolatokban lesz jelentősége, de segítik a másokkal való interakciókat a kortárskapcsolatokban, illetve a későbbiekben a párkapcsolatokban is. A szakértők szerint a konfliktusok konstruktív feloldása magasabb önbecsüléshez, elégedettséghez vezet, csökkenti a depresszió kialakulásának esélyét.
Hogyan reagálj szülőként a testvérkonfliktusra?
Ami biztosan nem segít, az az irányítás teljes átvétele, a veszekedés figyelmen kívül hagyása vagy a konfliktus feloldás nélküli lezárása. Az effajta szülői magatartás elmélyíti a testvérkonfliktust, nehezíti a harmonikus testvéri viszony kialakítását.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Így segíts nekik feloldani a konfliktust!
Corinna Jenkins Tucker PhD és Tanya Rouleau Whitworth PhD mediációs technikákat javasolnak a konfliktus oldására. Első lépésként fontos, hogy mindkét gyerek elmondhassa, mit szeretne, és szülőként mindkettőt higgadtan meghallgasd - ez az empátia kialakítása szempontjából rendkívül fontos. Ezt követően meg kell határozni a megoldásra váró problémát, kérdéseket (például mindketten ugyanazzal az autóval szeretnének játszani). A gyerekeknek maguknak kell megoldási javaslatokat tenniük a probléma rendezésére (például tíz percig az egyik, majd tíz percig a másik játszik a kisautóval, esetleg együtt megpróbálják megkeresni az egy hete elveszett másik, pontosan ugyanolyan kisautót). Fontos, hogy szülőként ne állj egyik gyerek oldalára se, és ne rendezd a gyerekek helyett a vitát!
Minden egyes újabb konfliktus egy remek lehetőség arra, hogy a gyerekek gyakorolják ezeket a lépéseket, és lerövidítsék konfliktusaik időtartamát. Idővel pedig egyre kevesebb alkalommal lesz szükségük szülői mediációra, megtanulják maguk között megoldani a vitás helyzeteket.
Olvass tovább: hányadik testvér vagy?
A testvérsorban mindegyik gyermek a maga sajátos nehézségeivel küzd. A nagy tesó egy darabig élvezi a kiváltságos, csak rá irányuló, osztatlan figyelmet, ám eljön a trónfosztás ideje.
Hányadik testvér vagy sorban? Ennyire volt könnyű gyerekkorod
Az első, második vagy a harmadik gyereknek könnyebb? A szakember így látja.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- gyerek
- gyereknevelés