Strandvizet ivott a gyerek: mikor van ok aggodalomra?
Strandoláskor könnyen megesik, hogy a gyerek bekortyol a vízből.
A kisgyerekek még nem tudják, és nem is feltétlen foglalkoznak vele, hogy a strandvizet ne vegyék a szájukba, pláne ne nyeljék le, de egy-egy óvatlan kortyolás is előfordulhat a medencében játék közben.
Ez teljesen normális, de vajon lehet-e baja a gyereknek attól, ha strandvíz kerül a gyomrába, és ha igen, milyen következményei lehetnek?
Mi van a strandvízben?
Az első és legegyértelműbb válasz, hogy emberek vannak benne, márpedig ahol emberek vannak, ott baktérium, vírusok és gombák is előfordulnak, akár a vízben lévő fertőtlenítő dacára is. A másik válasz a kérdésre így el is hangzott: különböző vegyszerek is találhatók benne, amelyek annak tisztaságát megőrzendő kerülnek a vízbe.
Ha strandvizet nyelt a gyerek
Alapvetően fontos úgy megválasztani a strandot, hogy az tiszta és igényes legyen. Bár a strandokat kötelezik a higiénia fenntartására bizonyos szabályok, lehet különbség strand és strand tisztasága között.
Ha a gyerek nyelt a strandvízből, nem feltétlenül lesz negatív következménye. A dolog a nyelt víz mennyiségének függvénye, illetve annak, milyen kórokozók voltak jelen a vízben. Amennyiben a nagyobb mennyiségű nyelt strandvízzel kórokozók kerültek a szervezetbe, előfordulhatnak gyomor- és bélrendszeri panaszok, hasfájás, hányás, hasmenés. Az ilyen jellegű fertőzés azonban akkor történik meg, ha a vízben viszonylag nagy százalékban jelen van az adott mikroorganizmus, és jókora kortyokat nyelt a vízből a gyerek.
Ami a vegyszereket illeti, a strandvíz tisztán tartását klórozással végzik. A klórmennyiség szabályhoz kötött, ezt elvileg nem léphetik túl. A vízbe némi naptej és napolaj is kerülhet, ezek mennyisége azonban elenyésző.
Víznyelés élővízben
Ahogy medencében, úgy tóban vagy folyóban is előfordulhat víznyelés, és ez esetben víz nem is tisztított, mint a medencés strandokon, tehát számos különböző, állati, emberi, növényi eredetű és bakteriális szennyeződést tartalmazhat. Különösen nagyobb mennyiségű víz esetén nőhet a gyomor- és bélrendszeri panaszokat okozó fertőzés kialakulásának kockázata, ám szerencsére a természetes vizek sem maradnak ellenőrizetlenül, folyamatosan figyelik, hogy van-e a vízben kockázatot jelentő baktérium.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ a fürdőszezon indulása előtt minden hivatalosan jegyzett természetes fürdőhely vízminőségét megvizsgálják és nyáron kijelölt laboratóriumokban havonta egyszer ismétlik az élővizű fürdőhelyek vízminőségének ellenőrzését, felmérve a szennyvízeredetű szennyezettség jelenlétét, ami egészségügyi kockázatot jelenthet. A szerint a hazai természetes vizek 2019-es vízminősítését a link alatt található dokumentum tartalmazza.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nemcsak a víznyelés csinálhat bajt
Ha nem nyelt vizet, akkor is előfordulhat fertőzés a víztől. Kötőhártya-gyulladás, húgyúti és nemi szervi fertőzés is kialakulhat strandolás után, de akár gombás fertőzés is a lábon, illetve egyéb bőrfelszínen. Ezek jele rendszerint viszketés, intim fertőzés esetén folyás is tapasztalható. Célszerű minden fürdőzés után lezuhanyozni, ahogy előtte is elvárható és illendő dolog, hogy a medence vize a lehető legtisztább legyen minden vendég számára.
A bepirosodott szem a túlzottan klóros víz eredménye is lehet. Jelentős különbség a kötőhártya-gyulladással szemben, hogy ilyenkor a szem azonnal piros, kötőhártya-gyulladás esetén viszont idővel lesz az, illetve váladékozik is. A túlklórozott víz a bőr szárazságát okozhatja, ettől az viszketni kezd. A gombától az különbözteti meg, hogy a bőr tapintásra is szárazabb, és testápoló használata után enyhül a kellemetlenség. A gombás fertőzésre speciális kenőcsöt ír az orvos.
Minden fertőzésgyanús esettel orvoshoz érdemes vinni a gyereket kellemetlen tünetei mielőbbi megszüntetése érdekében, illetve ezek célzott kezelést igénylő, továbbfertőző betegségek, amelyek akár a többi gyerekre is átterjedhetnek, és nem maradhatnak kezeletlenül.
Játékok otthonra
Nincs mindennap lehetőség strandra menni, de az otthon töltött órákat nem mindig könnyű kitölteni játékkal. Ha a szülő elfoglaltabb, a gyerek ezekkel a játékokkal órákig ellehet.
8 játék, amivel órákig elvan a kisgyerek: nem drágák, nem koszolnak, de szórakoztatóak
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- gyümölcs
- allergén ételek