„Nem nekünk szülted, magadnak!” Hogyan tarts 10 hét nyári szünetet gyerek és munka mellett?

Anyukákat kérdeztünk, hogyan oldják meg a hosszú nyári szünetet.

Nyári szünet logisztika
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gyerekként mindenki imádta a hosszú nyári szünetet, a reggeli lustálkodást, a napközbeni szabadságot, a véget nem érő alkonyati csavargásokat. Hogy a szülők számára ezeknek a vidám heteknek a megoldása esetleg fejtörést, stresszt okozott, az kevés gyerekben merült fel.

A szerencsésebbek csaknem az egész nyarat a vidéki nagymamánál tölthették, sarazással, fáramászással, tyúketetéssel, biciklizéssel, a kevésbé szerencsések számára pedig maradt a napközis tábor. De hogyan oldják meg a tízhetes nyári szünetet ma a szülők?

10 hét nyári szünet gyerek és munka mellett?

Az óvodai nyári szünet még viszonylag rövidebb, általában csak 2-5 héten át szokott valóban zárva tartani az intézmény. Ám a legtöbb helyen a fennmaradó időben is összevont csoportokban vagy esetleg egy másik közeli intézményben vannak nyáron a gyerekek, gyakran nem a saját óvó nénijükkel. Ez pedig az érzékenyebb, a változásokat nehezebben viselő, lassabban alkalmazkodó kicsik számára problémát okoz. Ha pedig már iskolás a gyerek, akkor tíz hét nyári szünetet kell valahogy megoldani. Egy alsós gyereket nyilván még nem lehet otthon hagyni, de egy felsős esetében sem megoldás, hogy hetekig egyedül legyen.

Minden szülő próbálja a lehető leginkább fájdalommentesen megoldani kisiskolások, óvodások nyári felügyeletét, hiszen fontos, hogy a gyerek is tudjon pihenni, feltöltődni, a szülő se hülyüljön bele, ne kerüljön egy vagyonba a gyerek nyári programja, és az esetleges vállalkozó kedvű nagymamát se terheljük túl. Ilyenkor tehát sorra vesszük a lehetséges megoldásokat: óvodai ügyelet, nagymama, nyári tábor, szabadság, home office. És anyaként az olykor idegőrlő logisztikai mutatványok közepette még ekkor is kaphat az ember olyasféle kedves megjegyzést az óvónőtől, miszerint „nem nekünk szülted, magadnak”.

- Vállalkozóként home office-ban dolgozom, nem teljes munkaidőben. Ez egy viszonylag szerencsés felállás, de azért a tíz hét nyári szünet még így is nagyon hosszú lesz. A vidéken lakó nyugdíjas szüleim egyszerre csak az egyik gyereket vállalják, ami bár könnyebbség, de lássuk be, egy gyerek mellett sem könnyű dolgozni. Még az lehet egy opció, hogy egy-egy hétre én is elutazom a két gyerekkel a szüleimhez, és onnan dolgozom. A nagyobbik megy majd két hetet focitáborba, a kicsit még kicsinek érzem hozzá, így ő inkább csak jövőre. Megyünk egy vagy két hétre nyaralni is a családdal. És hát majd csak eltelik a nyár. Igyekszünk, hogy a rengeteg szervezés és logisztika mellett ezért legyen alkalmunk sok időt együtt tölteni - lehetőleg tartalmasan. (Réka)

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

- Két általános iskolás gyerekünk van, és sajnos nagyszülői segítségünk nincs. Én itthonról dolgozom, napi nyolc órában, a férjem munkája nem megoldható home office-ból. A nagyobbik lányunk már ötödik osztályos, így nyilván nem igényel állandó felügyeletet, de a kicsi még csak most volt elsős, mellette nehezebb dolgozni. Sajnos, ha nem vagyok résen, előbb-utóbb mindkettő a számítógép előtt köt ki, ami persze egy-egy órára megoldást jelenthet, de nyilván nem opció, hogy egész nap a monitort bámulják. Lesz egy hét családi nyaralás, és több nyári táborba is jelentkeztünk, de sajnos nincs mindig átfedés a két gyerek tábora között, így az esetek többségében legalább egy itthon lesz velem. Örülök, hogy számukra most a pihenés időszaka következik, de rossz belegondolni, hogy szeptemberre hogy ki fogok purcanni. (Liza)

- Sajnos a munkám az esetek többségében nem végezhető home office-ból, és anyagilag nem tudom megoldani, hogy az egész nyarat különböző izgalmas táborokban töltse a fiam. Bár fáj a szívem miatta, de több hetet óvodai ügyletbe viszem a nyári szünetben. Sajnos nem tudom másképp megoldani, hiába kaptam meg a kedves megjegyzést az óvónőtől: "Nem nekünk szülted, magadnak." Amennyi szabadságot tudtam, kivettem a nyárra, és két hetet a férjem is kivesz - ebből egy hét lesz a közös családi nyaralás. Emellett szerencsére két hétre a nagymama is vállalta a gyereket. Szerintem összességében jól fogja érezni magát, de persze boldogabb lennék, ha több időt tudnánk együtt tölteni a következő tíz hétben. (Anna)

Olvass tovább: képeken a '80-as évek nyarai

Olyan, a rendszerváltást megelőző évtizedben készült nyári képeket válogattunk, melyek téged is egy pillanat alatt visszarepítenek a múltba.

Ilyen volt a nyári szünet a ’80-es években: napközis tábor, vízibicikli és bográcsozás

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük