Ennél több hiányzásnál évismétlés jár - Hiába az orvosi igazolás
Az iskolai hiányzásoknál érdemes észben tartani egy bizonyos számot.
Míg a kiscsoportosok sokszor az óvodában tölthető idő felében otthon vannak, hiszen fejlődőben lévő immunrendszerük sok betegséget nem képes még kivédeni, addig az iskolások esetében már várja a szülő, hogy ritkuljanak a hiányzások.
Az esetek többségében, mire 6-7 évesen iskolába kerülnek a gyerekek, addigra valóban jóval kevesebbet hiányoznak betegség miatt. Vannak azonban kivételek, akik még az alsó tagozatban is sokat betegeskednek. Ilyenkor gyakran merül fel a kérdés, hogy hány napot igazolhat a szülő, illetve mennyi igazolt - vagy éppen igazolatlan - hiányzása lehet egy iskolás gyereknek komolyabb következmények nélkül?
Hány napot igazolhat a szülő?
Az iskolai hiányzásokkal kapcsolatos igazolások többségét az orvos - esetleg sportegyesület - állítja ki. Bizonyos számú hiányzást azonban a szülő is igazolhat: ezek jól jöhetnek például rövidebb családi utazások vagy egy-egy hirtelen jött pihenőnap, váratlan családi események, enyhébb betegségek alkalmával. A szülő általában 3-5 napot igazolhat, de ez nincs kőbe vésve. Érdemes megnézni az iskola házirendjét, ugyanis minden intézmény saját hatáskörében dönti el, hogy hány napot engedélyez.
Szülőcsoportok, illetve a Házi Gyermekorvosok Egyesülete már évek óta szeretnék elérni, hogy törvény adta lehetősége legyen a szülőnek arra, hogy akár 15 napot hiányzást is igazolhasson. A jelenlegi rendszer sajnos azt eredményezi, hogy a szülő akkor is orvosi igazolást kér, amikor a gyerek nem beteg, vagy állapota nem teszi szükségessé az orvosnál tett látogatást, mert könnyen kezelhető otthon is.
- A felesleges igazolások gyártása hatalmas terhet ró az alapellátásra, a tényleges gyógyítástól veszi el az időt. Azt gondolom, hogy több teret kellene engedni a szülőknek, hogy saját hatáskörükben dönthessenek arról, engedik-e közösségbe a gyermeket, vagy elkezdik az otthoni kezelést - mondta korábbi cikkünkben dr. Tajti Zsanett gyermekgyógyász.
250 óránál többet nem hiányozhat a gyerek
Akár igazolt, akár igazolatlan hiányzásból gyűlik össze, ha a hiányzások száma a 250 órát meghaladja, és emiatt valamelyik tantárgyból nincs érdemjegye a gyereknek, úgy a tanítási év végén a pedagógusok nem tudják értékelni a teljesítményét. Ebben az esetben vagy osztályozóvizsgát kell tennie, vagy sajnos évismétlést von maga után a hiányzás - derül ki a Yelon.hu cikkéből.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hány igazolatlan hiányzás lehet egy tanévben?
Ha sem szülői, sem orvosi igazolása nincs a gyereknek, úgy a hiányzása értelemszerűen igazolatlan órának számít. Erről az iskolának minden esetben értesítenie kell a szülőt. Amennyiben pedig az igazolatlan órák száma meghaladja a 10, 30 vagy 50 órát - ugyancsak a házirend dönt róla -, az iskolának már kötelessége értesíteni a gyámhatóságot is. Ők általában 50 óra igazolatlan hiányzást követően kezdeményezik a családi pótlék felfüggesztését.
Agyserkentő ételek iskolásoknak
Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan táplálékot, melyek javítják a koncentrációs képességet, és támogatják a kognitív funkciókat. És a gyerekek is szeretik.
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- tanulás
- iskola