Hogyan érdemes beszélni a gyereknek a halálról? A pszichológus válaszolt

A halál az élet része, de az élettel épp csak ismerkedő gyerekkel a szülő feladata beszélni róla: hogyan érdemes?

A halálról a gyereknek

A gyerekek, ahogy fejlődnek, egyre több mindenre figyelnek fel a világból, így pedig a szülőnek könnyebb és nehezebb kérdésekre is fel kell készülnie. Noha a halál az élet természetes velejárója, mégsem ugyanolyan beszélni róla a gyereknek, mint az iskolába járásról, illetve arról, hogy aki felnőtt, dolgozni jár.

Ez az egyik, ha nem a legnehezebb, legérzékenyebb téma, amiről nagyon fontos, hogy okosan beszéljünk a gyereknek. Megkérdeztük a pszichológust, Acosta Sára Diánát, mit, hogyan, mennyit érdemes mondani a halálról a gyereknek.

Hogy beszéljünk a gyereknek a halálról?

- Ha lehet, minél őszintébben, de közben minél inkább igazodva a gyerekek szintjéhez. Fontos, hogy úgy beszéljünk róla, hogy ők is megértsék, anélkül, hogy az őszinteségre való törekvés miatt esetleg túlmagyarázzuk, túlrészletezzük a dolgot - mondta el elöljáróban a pszichológus.

- Érzékeny téma - hogyan vágjon bele a szülő?

- Kezdésnek jó iránymutató lehet, ha előbb megkérdezzük, ők mit tudnak, mit gondolnak a halálról, és felajánljuk, hogy kérdezzenek.

- Mit kerüljön a szülő, amikor a halálról beszél?

- Amikor a halálról beszélünk, lehetőleg ne kerüljük magát a szót, ne próbáljuk meg olyasmivel helyettesíteni, hogy elment vagy elaludt, ez összezavarhatja őket, főleg a kisebbeket - például kialakulhat bennük félelem az alvástól.

Fontos az is, hogy megnyugtatóak legyünk, elmondhatjuk például, hogy bár az adott személy meghalt - már nem érez semmit, nem működik tovább a teste, használhatunk hasonlatokat is -, a vele töltött idő emlékeit tovább hordozzuk - tette hozzá a pszichológus.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A kérdés, ami elkövetkezik

- A gyerek szinte biztos, hogy megkérdezi, ő is meghal-e majd egyszer. Mit mondjon a szülő?

- Ha arról kérdeznek, hogy ők is meg fognak-e halni, elmondhatjuk, hogy igen, mindenki meg fog halni egyszer, hiszen a halál az élet természetes része, de ez sok-sok idő múlva lesz, és még hosszú és boldog élet áll előtte, ahogy a szülei is mellette lesznek még sokáig.

Gyereket temetőbe?

- Halottak napja idején szinte minden család ellátogat a temetőkbe, és sokan máskor is gyakran így tesznek - jó ötlet oda elvinni a gyereket?

- Nyugodtan el lehet vinni a gyereket a temetőbe. Elmondhatjuk, mi a temető célja, hogy alkalmat és helyet ad az embereknek arra, hogy a halottakra emlékezzenek. Elmondhatjuk, hogy ez egy szokás, és, hogy különböző kultúrákban más-más temetkezési szokások vannak. Tudhatja, hogy ott nyugszik valaki, hogy így el lehet menni meglátogatni és megemlékezni róla, virágot vinni.

De, ha fél a temetőtől, vagy rossz érzés neki ott lenni, ne erőltessük. Otthon is gyújthatunk közösen gyertyát például - válaszolta Acosta Sára Diána.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük