A Gyermekvasút, azaz a volt Úttörővasút több mint hetven éve szeli át Buda legszebb vidékeit a Széchenyi-hegy és Hűvösvölgy között. A kisvasút építése 1948-ban kezdődött, első 3 kilométeres szakaszát - amely a Széchenyihegy végállomástól Normafa megállóhelyen és Úttörőváros - ma Csillebérc - állomáson át Előre - ma Virágvölgy - állomásig tartott - még ugyanebben az évben adták át.
A nagy múltú vonat eredetileg azzal a céllal épült, hogy a csillebérci gyermektábort könnyebben megközelíthessék, miközben a gyermekek kipróbálhatták, milyen felelősségteljes feladat kalauznak, jegykezelőnek, peronügyeletesnek lenni.
Csak jó tanulók lehettek vasutasok
Eleinte kétszáz általános iskolai tanulót képeztek ki vasutasfeladatokra, a felkészítés pedig az oktatási intézményekkel karöltve történt. A kalauzszerepre ezért csak jól tanuló diákokat vettek fel, a hármas osztályzat kizáró ok volt. Nosztalgiázz velünk, és nézd meg a régi fotókat!

A tanfolyam során forgalmi ismeretek, jelzési ismeretek, helyismeret, távközlő- és biztosítóberendezések, valamint kereskedelem tantárgyakat tanulnak a diákok. A képzés egy évig tart.
Fotó: Fortepan/Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény, 1979, képszám: 70336

Gyermekvasutasnak lenni saját korosztályuk és a felnőttek szemében egyaránt presztízzsel bír. Csak jó tanulók dolgozhattak az Úttörővasútnál.
Fotó: Fortepan/Németh Tamás, 1970, képszám: 140075

A tanfolyam helyismeretpróbával - ahol általában Szépjuhászné állomástól Hűvösvölgy állomásig kell turistaútvonalakon eljutni a gyerekeknek - és tantárgyankénti tételhúzásos, szóbeli vizsgával zárul.
Fotó: Fortepan, 1975, képszám: 21413

A gyermekvasutasoknak a nyolcadik osztály elvégzése után a vasúti szolgálataikat is be kell fejezniük. Ezen a napon még egyszer, utoljára egyenruhában utaznak végig a vonalon, csoporttársaik, családtagjaik kíséretében.
Fotó: Fortepan/dr. Tóth Károly, 1988, képszám: 25068

A vonat állomásairól induló túralehetőségek szintén hozzájárulnak ahhoz, hogy a vonal a főváros egyik legfontosabb látványossága legyen. A képen a Széchenyihegy megálló, háttérben a TV-toronnyal.
Fotó: Fortepan/Gyöngyi, 1971, képszám: 2019

A kisvasút a Ságváriliget - mai Szépjuhászné - megállónál.
Fotó: Fortepan/Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény, 1970, képszám: 70337

A családok a sínek melletti kiülős helyen várhatták a kisvasutat.
Fotó: Fortepan/Bauer Sándor, 1971, képszám: 109716

1990-ben a rendszerváltozás évében az intézmény nevét Gyermekvasútra változtatták, az Úttörőszövetség helyett a kisvasút a MÁV hatáskörébe került.
Fotó: Fortepan/Bauer Sándor, 1971, képszám: 126774
Borító- és ajánlóképek: Fortepan