A legtaszítóbb szülői magatartás váláskor - A gyerek issza meg a levét

Elvileg a gyerek érdekében folyik a harc, ám valójában ő csak vesztes lehet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Válásnál gyakran látom, hogy nem a gyermek felügyeleti jogának vagy nevelésének, közelségének - pszichésebben fogalmazva - megszerzése a cél, hanem a másik szülő bosszantása vagy ellehetetlenítése a gyermek felhasználásával.

Te jó ég! És ezt magukat értelmesnek gondoló emberek is megteszik! - írja Belső Nóra Utak egymástól című könyvében.

A válásig normális volt, utána nem?

A munkám során sajnos sokszor voltam szenvedője is egy-egy betegem válóperének, amikor az elmebéli sajátosságok és problémák jelenthették volna a gyermek nevelésére való alkalmatlanságot, és erről nekem kellett volna papírt kiállítanom.

Ilyenkor azt szoktam kérdezni, hogy miről kellene igazolást írnom: arról, hogy a szülő nem normális, mert kezelem, vagy arról, hogy normális.

Egyik sem igaz. A válásig ugyanis normális volt, alkalmas a gyereknevelésre, a válás után viszont nem?

Ezen az alapon minden pszichiátriai kezelés alatt álló szülőtől el kellene venni a gyermekét, ami igen nagy gond lenne, mert nincsen annyi árvaház és befogadó szülő ebben az országban.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Arról már nem is beszélek, amikor az egész családot, gyerekeket, férjet, feleséget, nagymamát, nagypapát és állatpszichológus segítségével a kutyát, macskát, papagájt is megvizsgáltatják, mennyire alkalmas a gyereknevelésre. Kérdem én: mi a helyzet azokkal a családokkal, ahol nem válnak, csak naponta gyilkolják egymást szóval vagy lelki bántalmazás útján?

És mi van a gyermekét molesztáló szülővel, nagyszülővel, akinek naponta van ehhez joga, hiszen a család együtt él? A jelenlegi jogi gyakorlat elég szerencsétlen, bár az utóbbi években van némi elmozdulás, és a gyerekek szava is számít - ha van nekik, vagy el merik mondani.

Ezért lesz boldogtalan felnőtt a gyerekből

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ez játszódik le a gyerekben

Ugyanakkor nem csak ezzel van probléma. A gyerekeket lelkileg nagyon megviseli, ha a szülő velük vagy a velük való bánásmód által üzenget a másiknak, és próbálja azt pszichológiailag meggyengíteni. A becsület kölcsönös megtépázása, az apai vagy anyai szerepre való alkalmatlanság bizonyítása, a bűntudatkeltés gyakori eszközök ebben a helyzetben. A gyerekek sokszor azt sem tudják, hogy mi volt eddig igaz, és mit hihetnek el ezután. Bizalmuk mindkét szülőben meginog, és gyakran csak szakember tudja helyrehozogatni a sérüléseket. Az ilyen játékot játszó szülők gyakran nem is sejtik, mennyit veszítettek.

És persze a gyermek vesztesége a legnagyobb: el kell engednie az illúziót a tökéletes világról és a tökéletes szülőkről, és kicsit el kell engednie a gyermekkorát is. Minden más alapra helyeződik, már semmi sem az, aminek addig hitte. Komoly tapasztalás ez, hirtelen kell nagyot ugrania a fejlődés grádicsán. Ha nem esik le, még továbbhaladhat, de van, aki kitöri a lábát, ne adj’ Isten, a nyakát, és örökre sérült marad.

Stresszforrások a gyerek környezetében

Nemcsak a rosszul működő család, hanem a közösség - például az óvoda - is egyfajta stresszforrást jelenthet a kicsi számára. Tudj meg többet a témáról videónkból!

Cikkünk Belső Nóra Utak egymástól című könyvének segítségével készült.

Vajon mennyire meghatározóak nemi szerepeink a mindennapi érintkezések során? Mik a kiegyensúlyozott és örömteli párkapcsolatok kialakulásának alapkövei? Mitől tud hatékonyan működni a kommunikáció két ember között? Napjainkban az emberi kapcsolatok - amelyek talán a legfontosabb erőforrást jelentik az életünkben - mind gyakrabban mondanak csődöt. A válások száma folyamatosan nő, és a hosszú távú párkapcsolatok működtetésébe is sokan buknak bele.

Belső Nóra könyve alaposan, ugyanakkor kellő érzékenységgel járja körül a témát, és rámutat: a legtöbb embernek az érzelmi kapcsolatok kezelése jelenti a fő problémát. A szerző kérdésfelvetései, gondolatai, pszichiátriai praxisából hozott, vagy épp személyes, bensőséges történetei, illetve a hétköznapi társas helyzeteket elemző sorai új megvilágításba helyezik a generációkon átívelő problémákat, és mindenkinek segítenek eligazodni a párkapcsolati érintkezés útvesztőiben.

Kiadja a Jaffa Kiadó.
Ára 2352 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük