Így nevelj boldog gyereket egy kevéssé népszerű módszerrel - A pszichológus tanácsa

Ahhoz, hogy a gyerek boldog legyen, néha egy kis boldogtalanság is kell.

Negatív érzések elfogadása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Minden szülő arra vágyik, hogy gyermeke boldog legyen. Ehhez igyekszünk megadni nekik mindent - sokszor akár erőn felül is. És természetesen nehezen fogadjuk el azokat a szituációkat, amikor a gyerek dühös vagy szomorú. Pedig Tovah Klein gyermekpszichológus, a How Toddlers Thrive - Hogyan boldogulnak a kisgyermekek - című könyv szerzője szerint a boldog gyermek nevelésének kulcsa éppen az, hogy megengedjük, hogy olykor boldogtalanok legyenek - írja a cnbc.com

Fontos a negatív érzelmek elfogadása

Amikor egy gyerek ideges vagy szomorú, a szülők gyakran ösztönösen felvidítják. Nem ritka, hogy kap egy kis édességet, vagy valami mással terelik el a figyelmét. Ha a szomorúság forrása valamilyen triviális dolog - például nem nézhet még egy mesét, vagy már nincs idő kimenni a játszótérre -, szinte biztos, hogy nem foglalkozik a szülő a kiindulási helyzettel, és inkább a figyelemelterelést választja.

Ha azonban általánossá válik, hogy minél előbb igyekszünk felvidítani a kicsit, elterelni a figyelmét valami örömteli dologgal, akkor a gyerek idővel úgy érezheti, hogy a negatív reakció nem helyénvaló, nem tanulja meg kezeli ezeket az érzéseket.

A negatív érzések szavakba öntése

Egy óvodással már érdemes kísérletezni azzal, hogy megkéred, vegyen mély lélegzetet és próbálja szavakba önteni az érzéseit. Ha ehhez még kicsi, te magad is segíthetsz azzal, hogy elismered az érzéseit, próbálod megfogalmazni őket: „Megértem, hogy most szomorú vagy. Bárcsak kimehetnénk a játszótérre, de már sötét van. Sajnos most nem mehetünk. Majd holnap.”

- A módszer ereje abban rejlik, hogy a gyerek képes lesz átélni ezeket a heves érzelmeket - például a haragot -, majd megtanulja kezelni is őket. Mindeközben pedig megtapasztalja, hogy bár dühös, de anya és apa még mindig mellette vannak, nem haragszanak rá - mondja Tovah Klein.

Így nevelj boldog gyereket

Szülőként fontos annak tudatosítása, hogy a gyerek negatív érzései elmúlnak - természetesen most hétköznapi, nem traumatikus élményekről beszélünk. Ha a család érzelmileg rendben van, a gyerek alapvetően boldog lesz.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Azok a gyerekek pedig, akik megtanulják hatékonyan kezelni negatív érzéseiket, jó eséllyel rugalmasabb, az élet változásaihoz könnyebben alkalmazkodó, boldog felnőttek lesznek.

- A negatív érzésektől való félelem hosszú távú viselkedési problémákhoz vezethet. A gyerekek ugyanis szégyellhetik ezeket az érzéseket, önbizalomhiányuk támadhat miattuk, például: „Dühös vagyok, biztos velem van a baj.”

Ezért fontos szülőként annak elfogadása, hogy nemcsak a felnőttek, de a gyerekek sem lehetnek 0-24 órában boldogok.

Ugyanaz az ország vezeti a boldogságlistát 6 éve - Mi lehet a titkuk?

Finnország egymás után hatodik alkalommal végzett az első helyen a világ legboldogabb országainak rangsorában.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük