A tüdőrák árulkodó jelei

Mikor vagy veszélyben?

A halálos kór akár ártatlan köhögés, de súlyos betegség képében is jelt adhat. Figyeld a gyanús tüneteket, hogy mielőbb orvoshoz fordulhass.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
A tüdőrák a rosszindulatú daganatok között a non plus ultra. A legalattomosabb, a leggyorsabb lefolyású, illetve a legkevésbé gyógyítható. Bár általában három hónap telik el a felfedezéstől a halálig, a főleg dohányos férfiakat fenyegető betegség nem szükségszerűen halálos. Ahogy az összes daganatos megbetegedés esetében, a tüdőrák megelőzésénél is a legfontosabb a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel. Ha ugyanis még időben felfedezik, könnyen operálható, ám tünetei legtöbbször csak a későbbi fázisokban jelentkeznek.

Ki veszélyeztetett?

Bár a tüdőrák, és általában a rosszindulatú daganatok pontos okát homály fedi, néhány tényező szerepe egyértelmű.
  • A betegek 85%-a ötven évnél idősebb.
  • Négyszer annyi férfi betegszik meg, mint nő.
  • A szennyezett városokban élők, közülük is a dohányosok fokozottan veszélyeztetettek.
A dohányzás a legjelentősebb kockázati tényező: a cigarettafüst hosszan tartó hatása nélkül lényegesen kevesebben betegednének meg tüdőrákban!

A rosszindulatú daganatok kialakulásában fő szerepe bizonyos sejten belüli folyamatoknak van, azonban erős dohányzás nélkül a daganat keletkezéséhez vezető bonyolult genetikai folyamatok csak olyan életkorban okoznának rákot, amit a legtöbb ember amúgy sem ér meg.

A tüdőrák tünetei

Mindaddig, amíg a tüdő daganata nem ért el bizonyos nagyságot, vagy nem hozott létre áttéteket, teljesen tünetmentes lehet. Ezért van szükség a rendszeres szűrővizsgálatra, amivel a daganatot elég korán fel lehet fedezni. A tünetek egy részét az magyarázza, hogy a tüdőben létrejött idegen anyag köhögést, vérköpést, nehéz légzést okoz. Azonban az is előfordulhat, hogy a tünetek már a helyi és távoli áttétekből származnak.

Makacs tüdőgyulladás

A tüdőrák a tüdőt alkotó kis hörgőcskék nyálkahártyájának sejtjeiből indul ki. Ha a megbetegedett hörgő a tüdőkaputól távol van, tehát keskeny csatorna, a tünetek csak viszonylag későn jelentkeznek. Ha azonban a daganat valamelyik fő- vagy lebenyhörgőben alakul ki, a csatorna kisfokú szűkülete is elég ahhoz, hogy tüdőgyulladás alakuljon ki. Ezek a rossz hírt jelző tüdőgyulladások általában lassabban gyógyulnak, akár negyed évig is eltarthatnak.

Néha akár stagnáló állapot is felléphet, vagyis egyáltalán nem szívódik fel a tüdőgyulladás. Ilyenkor szinte biztos, hogy a rák áll a háttérben, azonban még gyanúsabb, ha a tüdőgyulladás kezelésre javul, vagy éppen fel is szívódik, de néhány hét vagy hónap múlva ugyanezen a területen megismétlődik. Mindenképpen járj utána, ha szokatlan lefolyású tüdőgyulladással találkozol, bármilyen különös fejlemény gyanút kelthet!

Az ártalmatlan tüdőgyulladás abban különbözik a rák okozta betegségtől, hogy nem mechanikus szűkület okozza, hanem fertőzés.

Mellhártya-gyulladás

A daganatos eredetű tüdőgyulladások mellhártya-gyulladást is okozhatnak, azonban nem szabad összekeverni ezt az esetet azzal, amikor a mellhártyán keletkezik áttét. Az áttétes gyulladás esetében a folyadék csapolás után újratermelődik, és rendszerint daganatos sejtek is kimutathatók benne, míg az áttét nélküli csak egyszerű gyulladás.

Áttétes tünetek

Az áttétek okozta tünetek nagyon sokfélék lehetnek. Azonban jó, ha tudod, hogy a rettegett daganatos fájdalmat elsősorban a csontáttétek okozzák, tehát nem minden tüdőrák okoz pokoli fájdalmakat. Vannak olyan tüdődaganatok is, amik hormonokat termelnek. Ezesetben a hormonhatás okozhatja az első tünetet, többnyire sokízületi gyulladásra emlékeztető fájdalmat. Ezt a jelenséget a reumatológusok jól ismerik, ami azért is fontos, mert az ilyen módon felismert tüdődaganatok a legtöbbször gyógyíthatók.

Rákgyanú

A tüdőrák gyógyíthatóságának legfontosabb feltétele, hogy már abban a szakaszban kezdj el gyanakodni, amikor távoli áttétek még nincsenek, de maga a tüdődaganat már kimutatható. A megelőzésben legnagyobb szerepe a rendszeres ernyőszűrésnek van, mivel a rák növekedése közben van egy olyan időszak, amikor a daganatgyanús elváltozás az ernyőképen már látható, de egyéb tüneteket még nem okoz.

Szigorú vizsgálatok mellett a tüdődaganatos betegeknek mintegy 50%-át szűréssel fedezték fel. Az ernyőszűrés lazulása során ez az arány fokozatosan csökkent, ma már nem több 35%-nál. Pedig ebben az esetben életveszélyes betegségről van szó, és a világ minden táján történt vizsgálatok bizonyítják, hogy a szűréssel kiemelt tüdőrákos betegek között kétszer annyi a valóban korán felfedezett, gyógyítható, mint azok között, akiknél a panaszok miatt került sor a vizsgálatokra. Nyilvánvaló, hogy az ernyőszűrés az ötven évnél idősebb férfiaknál a leghatékonyabb, hiszen közöttük a leggyakoribb a tüdődaganat. Mivel azonban ez a betegség negyven évesnél fiatalabb nőknél is előfordul, csak sokkal ritkábban, fontos, hogy az évenkénti szűrést az egész lakosság körében, és ne csak a rizikócsoportoknál szervezzék.

Tüdőgondozás

Szokatlan lefolyású tüdőgyulladást semmiképpen ne intézz el egy kézlegyintéssel! Elhúzódó, krónikus vagy ismétlődő tüdőgyulladás után mindenképp jelentkezz a tüdőgondozóban ellenőrzésre, még ha háziorvosod nem is szólít fel erre.

Gyanús jelek

Bár korántsem jelent rögtön tüdőrákot, egy röntgenvizsgálatot azért megér, ha hosszú ideje köhögsz - különösen, ha dohányzol -, és a reggeli köhögés már napközben vagy éjszaka is jelentkezik. Nem árt gyanakodnod akkor sem, ha váratlanul véres lesz a köpeted, vagy ismeretlen okból hirtelen lefogysz. A hirtelen fellépő rekedtség, a megmagyarázhatatlan fájdalmak vagy elhúzódó láz szintén a tüdőrák tünetei lehetnek, ilyen esetekben mindenképp menj el egy kivizsgálásra.

Ha szeretnél még többet megtudni a rákról, illetve annak megelőzési lehetőségeiről, akkor mindenképpen látogass el az InforMed oldalára!

Ezt is szeretjük