A tüdőrák árulkodó jelei
A halálos kór akár ártatlan köhögés, de súlyos betegség képében is jelt adhat. Figyeld a gyanús tüneteket, hogy mielőbb orvoshoz fordulhass.
Ki veszélyeztetett?
Bár a tüdőrák, és általában a rosszindulatú daganatok pontos okát homály fedi, néhány tényező szerepe egyértelmű.- A betegek 85%-a ötven évnél idősebb.
- Négyszer annyi férfi betegszik meg, mint nő.
- A szennyezett városokban élők, közülük is a dohányosok fokozottan veszélyeztetettek.
A rosszindulatú daganatok kialakulásában fő szerepe bizonyos sejten belüli folyamatoknak van, azonban erős dohányzás nélkül a daganat keletkezéséhez vezető bonyolult genetikai folyamatok csak olyan életkorban okoznának rákot, amit a legtöbb ember amúgy sem ér meg.
A tüdőrák tünetei

Makacs tüdőgyulladás
A tüdőrák a tüdőt alkotó kis hörgőcskék nyálkahártyájának sejtjeiből indul ki. Ha a megbetegedett hörgő a tüdőkaputól távol van, tehát keskeny csatorna, a tünetek csak viszonylag későn jelentkeznek. Ha azonban a daganat valamelyik fő- vagy lebenyhörgőben alakul ki, a csatorna kisfokú szűkülete is elég ahhoz, hogy tüdőgyulladás alakuljon ki. Ezek a rossz hírt jelző tüdőgyulladások általában lassabban gyógyulnak, akár negyed évig is eltarthatnak.Néha akár stagnáló állapot is felléphet, vagyis egyáltalán nem szívódik fel a tüdőgyulladás. Ilyenkor szinte biztos, hogy a rák áll a háttérben, azonban még gyanúsabb, ha a tüdőgyulladás kezelésre javul, vagy éppen fel is szívódik, de néhány hét vagy hónap múlva ugyanezen a területen megismétlődik. Mindenképpen járj utána, ha szokatlan lefolyású tüdőgyulladással találkozol, bármilyen különös fejlemény gyanút kelthet!
Mellhártya-gyulladás
A daganatos eredetű tüdőgyulladások mellhártya-gyulladást is okozhatnak, azonban nem szabad összekeverni ezt az esetet azzal, amikor a mellhártyán keletkezik áttét. Az áttétes gyulladás esetében a folyadék csapolás után újratermelődik, és rendszerint daganatos sejtek is kimutathatók benne, míg az áttét nélküli csak egyszerű gyulladás.Áttétes tünetek

Rákgyanú
A tüdőrák gyógyíthatóságának legfontosabb feltétele, hogy már abban a szakaszban kezdj el gyanakodni, amikor távoli áttétek még nincsenek, de maga a tüdődaganat már kimutatható. A megelőzésben legnagyobb szerepe a rendszeres ernyőszűrésnek van, mivel a rák növekedése közben van egy olyan időszak, amikor a daganatgyanús elváltozás az ernyőképen már látható, de egyéb tüneteket még nem okoz.Szigorú vizsgálatok mellett a tüdődaganatos betegeknek mintegy 50%-át szűréssel fedezték fel. Az ernyőszűrés lazulása során ez az arány fokozatosan csökkent, ma már nem több 35%-nál. Pedig ebben az esetben életveszélyes betegségről van szó, és a világ minden táján történt vizsgálatok bizonyítják, hogy a szűréssel kiemelt tüdőrákos betegek között kétszer annyi a valóban korán felfedezett, gyógyítható, mint azok között, akiknél a panaszok miatt került sor a vizsgálatokra. Nyilvánvaló, hogy az ernyőszűrés az ötven évnél idősebb férfiaknál a leghatékonyabb, hiszen közöttük a leggyakoribb a tüdődaganat. Mivel azonban ez a betegség negyven évesnél fiatalabb nőknél is előfordul, csak sokkal ritkábban, fontos, hogy az évenkénti szűrést az egész lakosság körében, és ne csak a rizikócsoportoknál szervezzék.
Tüdőgondozás
Szokatlan lefolyású tüdőgyulladást semmiképpen ne intézz el egy kézlegyintéssel! Elhúzódó, krónikus vagy ismétlődő tüdőgyulladás után mindenképp jelentkezz a tüdőgondozóban ellenőrzésre, még ha háziorvosod nem is szólít fel erre.Gyanús jelek

Ha szeretnél még többet megtudni a rákról, illetve annak megelőzési lehetőségeiről, akkor mindenképpen látogass el az InforMed oldalára!