A 3 legfontosabb nőgyógyászati vizsgálat 30 éves kor alatt

Hiába nem vagy még ötven, bizonyos vizsgálatokat évente érdemes elvégeztetni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szűrővizsgálatok nem csak az idősebb korosztály számára fontosak. A méhnyakrákszűrést például már 18 éves kortól ajánlják a szakorvosok. De ezen kívül is van még néhány vizsgálat, melyet egészséged érdekében tanácsos évente elvégeztetned.

Íme, a legerősebb baktérium- és vírusölő növények

Nézegess képeket!

Elolvasom

Méhnyakrákszűrés

A méhnyakrák a második leggyakoribb nőket fenyegető betegség, évente 500 ezer újabb megbetegedést diagnosztizálnak világszerte. Ennek ellenére hazánkban még mindig csak a nők 10%-a veszi komolyan a kötelező - és a TB által támogatott - éves szűrővizsgálatot. Magyarországon évente körülbelül két-háromezerrel nő a méhnyakrákos betegek száma, pedig nagy részük gyógyítható lenne.

Minél később veszik észre a betegséget, annál kisebb az esély a gyógyulásra. Maga a szűrővizsgálat egyszerű és fájdalommentes. Az orvos egy kis pálcika vagy kefe segítségével sejtmintát vesz a méhnyak felszínéről. A kenetet mikroszkóp alatt megvizsgálják, és az eredményt egy nagy P - a tesztet kifejlesztő Papanikolau nevű orvosra utal -, valamint egy ötös skála jelzi.

Értelmezése

  • P1 - a mintában kizárólag egészséges sejt látható.
  • P2 - gyulladásos sejtek jelenlétére utal. A nemi életet élő nők döntő többségénél ez az eredmény  nem kell aggódni miatta.
  • P3 - gyanús sejtek jelenléte.
  • P4 - rákmegelőző állapot.
  • P5 - rákos sejtek jelenléte.

Kolposzkópia

Ha a méhnyakból vett kenetből az orvos rendellenességet mutat ki, kolposzkópos vizsgálatra van szükség. Ilyenkor a hüvelybe egy nagyításra alkalmas eszközt - úgynevezett kolposzkópot - vezetnek be. Ezzel az orvos alaposan megvizsgálja a méhnyakat, és azonosítja azokat a területeket, ahonnan a kenetben talált rendellenes sejtek származnak. Ha szükséges, az eljárás során szövetmintát is vesznek, így még nagyobb bizonyossággal állapítható meg, hogy van-e daganatos elváltozás.

HPV-szűrés

A méhnyakrák kialakulása az esetek 98%-ában összefüggésbe hozható a HPV - human papilloma vírus - szervezetben való jelenlétével. A fertőzés egyáltalán nem ritka, a szexuálisan aktív nők 80%-a találkozik vele élete során. A humán papilloma vírus világszerte a leggyakoribb szexuális úton terjedő vírusos fertőzés. A legtöbb fertőzött immunrendszere legyőzi a vírust anélkül, hogy a beteg tudomást szerezne róla. Ha azonban ez nem sikerül, különféle tüneteket okozhat a kórokozó.

Gyanús jelek

  • Fájdalmas szex.
  • Viszkető érzés a hüvely környékén.
  • Condyloma - szemölcsszerű képződmény - a nemi szerven.

Mivel a méhnyakrák szűrése nem mutatja ki magát a vírust - hiszen már csak akkor jelez, ha komolyabb elváltozás figyelhető meg -, érdemes a human papilloma vírus nyomába eredni. Térítéses alapon kérheted a nőgyógyászodtól a HPV-szűrést - melynek ára négy-nyolcezer forint között mozog. Az orvos ilyenkor a méhnyak váladékából vesz mintát, és ebből állapítja meg, hogy van-e fertőzöttség. Ha bebizonyosodik a HPV jelenléte, immunerősítő készítményekkel növelik a szervezet ellenálló-képességét - hogy könnyebben legyőzze a vírust.

Chlamydia-szűrés

A néma kór néven ismert fertőzést a Chlamydia trachomatis nevű baktérium okozza.

Szakemberek szerint napjainkban ez a leggyakoribb szexuális úton terjedő bakteriális fertőzés, becslések szerint a szexuálisan aktív nők 15-25%-ánál kimutatható. A betegség meglehetősen tünetszegény - mivel a baktérium osztódási ciklusa nagyon lassú.

Esetleges tünetek

  • Alhasi fájdalom.
  • Rendellenes folyás.
  • Rendszertelen vérzés.

A legtöbb esettben sajnos sokáig - akár évekig - semmilyen jel nem hívja fel a figyelmet a fertőzésre. Ez alatt az idő alatt a baktérium felfelé terjed a szervezetben, és a méhnyaktól indulva eljut a petefészekig. Elzárhatja a petevezetéket, kismedencei gyulladást okozhat, és meddőséghez, illetve méhen kívüli terhességhez is vezethet.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A szakorvosok javasolják az évenként ismételt rendszeres szűrővizsgálatot. A fertőzés megállapítása történhet hüvelyváladékból, a méhnyak hámkaparékából, de akár vizeletből is. A szűrés térítéses alapon működik, tehát külön kell kérned a nőgyógyászodtól, így plusz pénzbe is kerül. Létezik már otthon elvégezhető Chlamydia-teszt is, melyet gyógyszertárban vásárolhatsz meg hét-nyolcezer forintért, és 97%-os pontossággal mutatja ki a betegséget.

Ezt is szeretjük