A szívroham 3 előjele
A szívrohamot olyan jelek előzik meg, melyek teljes bizonyossággal utalnak az infarktus közeledésére. Mégsem törődünk vele, pedig érdemes odafigyelni.
Mi a szívroham?
A szívroham vagy infarktus életveszélyes helyzetet hoz létre. A folyamat lényege, hogy a szívizom szöveteit ellátó artériák valamelyike hirtelen elzáródik, és a szöveti oxigénellátás megszűnik, a szívizomsejtek pusztulnak. Az elzáródás leggyakoribb oka az érelmeszesedés következtében létrejövő szűkület, illetve a szűkületben létrejövő vérrög.
A nem dohányzókhoz képest a dohányosoknál tízszer nagyobb a valószínűsége, az elhízott emberek esetében pedig ötször nagyobb az eshetőség, hogy 60 éves korukra szívbajban halnak meg.
Hogyan alakul ki a szívroham?
A szívizomzatot ellátó erek fokozatos beszűkülése, majd elzáródása a vérellátás teljes megszűnése mellett az izomzat elhalásához vezet.
Az esetek egy jelentős részében az infarktus hirtelen alakul ki, és a szűkületet okozó plakk megrepedése, ritkán bevérzése váltja ki az egész érbelsőt elzáró vérrög kialakulását.
A szívroham előjelei
A szívroham sokszor valóban konkrét előjelekkel lép fel, melyek a szívroham közeledését, illetve bekövetkezési esélyének növekedését jelzik.
Ezekre nagyon fontos lenne odafigyelni, hiszen felismerésükkel az életmód még megváltoztatható és orvosi segítséggel maga a szívroham még nagy eséllyel elkerülhető.
- Markoló/szorító jellegű fájdalom a mellkas közepén.
- A fájdalom kiterjedhet az egész mellkasra, a hátra, a nyakra és az állkapcsokra, illetve lefelé a karokra, különösen a bal karra.
- A fájdalom pihenésre alábbhagy.
Amikor ezeket az előjeleket érzed, azt nevezzük anginának, mely tulajdonképpen nem jelent mást, mint szívfájdalmat.
Angina alakul ki, ha valamely erőfeszítés, stressz vagy izgalom miatt a szívizom extra vérellátást igényel, amely nem teljesíthető, mert a koszorúér artériák a zsírlerakódások miatt leszűkültek. A szívizom kevés vért kap, és fájdalomérzettel reagál. Pihenéssel a vérigény a normális szintre süllyed, és a fájdalom alábbhagy. A szívizom nem károsodik.
A szívrohamok körülbelül egyharmada azonnali halált okoz.
Amerikában minden harmadik felnőttnek magas a vérnyomása, és náluk háromszor nagyobb a valószínűsége annak, hogy szívbaj következtében halnak meg.
A szívroham tünetei
A szívroham tünetei már magát a szívrohamot jelzik. Tehát a beteg, akinek éppen infarktusa van ezeket a tüneteket észleli.
- A fent leírthoz hasonló fájdalom, de még komolyabb és elhúzódóbb (hosszabb mint 30 perc). A fájdalom nem enyhül pihenés hatására.
- Hideg veríték.
- Légszomj.
- Hányinger/hányás.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szívroham az anginánál csak egy fokkal halad tovább. Tulajdonképpen annyi a különbség, hogy a fellépő angina során az erekbe egy vérrög elzárja az utat és máris infarktusról beszélünk. Ilyenkor viszont a szívizom már károsodik. Mivel a két jelenséget éppen csak egy hajszál, vagyis egy vérrög választja el egymástól, fontos lenne, hogy több figyelmet szentelj az anginának.
Ha az amerikaiak felhagynának a dohányzással és csökkentenék a koleszterinszintjüket és a vérnyomásukat, becslések szerint a 65 éves kor előtt bekövetkező szívrohamok 82 százaléka megelőzhető lenne. Ezek az egyszerű életmód-változtatások többet jelentenének az egészség javításában, mint az összes kórház, sebészeti beavatkozás és gyógyszer együttvéve.
A keretes szövegrészek a golghota.uw.hu oldalról származnak.
OLVASD EL EZT IS!
- kávé
- megelőzés
4 sosem hallott tény a kávéról
- megelőzés
- a hosszú élet titka