Ez okozza nőknél a hírhedt kalapácsujjat: így előzd meg a gyakori betegséget!
Az egyik legmakacsabb problémáról van szó.
A sokízületi gyulladás, vagyis a rheumatoid arthritis a felnőtt lakosság 0,5-1%-ánál fordul elő. Három-négyszer gyakrabban jelentkezik nőknél, mint férfiaknál, és tulajdonképpen az ízületek lassú lefolyású gyulladásos betegségét jelenti, melynek eredményeként az ízület deformálódása és működésének enyhébb-súlyosabb károsodása alakul ki.
Az ízületek gyulladása mellett egyéb szervekben is létrejönnek hatására kóros elváltozások, így a betegség súlyosan érinti az egyén munkaképességét, mozgáskészségét, ezáltal alapvetően rontja az életminőséget. A várható élettartamot mintegy hat-tíz évvel is képes csökkenteni.
A kalapácsujj is egy idült sokízületi gyulladás
A betegség oka nem ismert, de az öröklött hajlam mellett vírusfertőzés, illetve a dohányzás is fontos szerepet játszik a kialakulásában. Nagyon fontos a betegség korai felismerése: amennyiben a betegnél több ízület egyidejű duzzanata alakul ki, vagy rövid időn belül ismétlődnek az ízületi duzzanatok, részletes kivizsgálás szükséges a diagnózis felállításához. Több betegség is okozhat hasonló elváltozásokat, a korai diagnosztika és a helyesen vezetett terápia azonban a betegség lefolyását, így a beteg életminőségét is nagymértékben meghatározza.
Az ízületi gyulladás visszaszorításával az ízületi porc és az ízület körüli anatómiai képletek károsodása kisebb mértékű lesz, az ízületi funkcióvesztés megelőzése, illetve mérséklése a kezelés alapvető célja a kalapácsujjnál is.
Mit tehet a beteg?
A beteg számára is számos lehetőség, sőt, feladat létezik, mellyel állapotának javulását segítheti. Ideális az, amikor a betegség kezdetén a szakorvos tájékoztatja betegét betegségének várható lefolyásáról és a kezelési lehetőségekről. Nagyon fontos a rendszeres szakorvosi ellenőrzés, az orvosi gyógyszeres és fizikoterápiás program végrehajtása. Az ízületvédelem fogalmába azon módszerek tartoznak, amelyekkel az adott ízület túlterhelése elkerülhető, emellett a károsodott működésű ízületek funkcióját segédeszközök segítségével is támogatni kell.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A betegség előrehaladott állapotában - amikor egy adott ízület a funkcióját már nem tudja ellátni - ortopédiai műtéttel is lehetőség van a funkciókárosodás csökkentésére vagy megszüntetésére.
Sokféle műtéti eljárás lehetséges
A műtétektől lényeges életminőség-javulás várható. Az önellátás, illetve a járóképesség megtartása a legfontosabb a beteg számára. Ennek biztosítására szükség lehet műtéti beavatkozásokra. Egy adott ízület gyógyszeres kezeléssel nem befolyásolható gyulladása esetén az ízület gyulladt belhártyájának eltávolítása az ízületi porc károsodását megakadályozza. Ez a típusú műtét az ízületi funkció károsodását előzi meg, és szerencsés esetben hosszan tartó gyulladásmentességet biztosít az ízületben.
A betegklubok jelentősége
Kiemelkedő szerepe van a betegkluboknak a reumás betegek felvilágosításában. Adatok igazolják azt, hogy a betegklubok résztvevőinek gyógyulása eredményesebb, mint a klubszerű életben részt nem vett betegeké. A klubok programja enyhíti a beteg elszigeteltségét, sőt, számos kedvezményt is nyújt tagjainak.
Helyes, ha a sokízületi gyulladásban szenvedő nőbeteg családtervezését kezelőorvosával is megbeszéli - lehetőleg minimális ízületi gyulladásos aktivitás esetén célszerű csak gyermeket vállalni. Az első hónapokban, ha lehetséges, a gyógyszeres kezelést a minimálisra kell csökkenteni, bizonyos gyógyszereket pedig már hónapokkal a tervezett teherbeesés előtt ki kell hagyni.
A gyógytorna nagyon fontos
A betegség heveny szakában
Ilyenkor fontos a helyes fektetés, hogy az ízületek középhelyzetben legyenek. Az ízületeket tehermentesíteni kell. Az ízületi rögzüléseket meg kell előzni passzív átmozgatással. Légzőtornát is alkalmazni kell. Az izomfeszítést és -lazítást váltakozva kell a tornát elvégezni.
A gyulladásos tünetek enyhülése után
Az általános izomerősítés a fontos ebben az esetben. A kéz deformitásainak megelőzése végett ízületi védelmet kell garantálni. Koordinációs gyakorlatokat kell végezni az ízületi kontraktúrák oldása miatt, a járást pedig újra kell tanítani, a segédeszközök használatát is be kell vezetni. A mozgásfunkciókat gyakorolni kell, az előrehaladott állapotban pedig rögzítő síneket kell használni.
Kép: www.jeffreymkeatingdpm.com.
A betegségek megelőzése és korai felismerése döntő fontosságú az egészség megőrzésében, és gyógyításában. Mert igaz ugyan, hogy az orvostudomány napról napra új eredményekkel áll elő a betegségek okainak és eredményesebb gyógyításának kutatása területén, a legtöbbet mégis azzal teheted, ha odafigyelsz magadra és másokra is. A prevenció, az orvosi ismeretek bővülésének és az elmúlt évek technikai fejlesztéseinek köszönhetően még sosem volt annyira aktuális, mint napjainkban. Fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. A megelőzés esélyt ad. Esélyt az egészséges, hosszú életre, a gyors regenerálódásra. Emellett azonban azt sem szabad elfelejteni, hogy a betegségek korai felismerésével a súlyosabb, akár életveszélyes állapotok kialakulásának kockázatát lehet csökkenteni.
Kiadja az Akadémiai Kiadó.
A könyv ára 6000 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
- női egészség
- ízületi probléma
- megelőzés
- tünetek és betegségek
- kalapácsujj
- sokízületi gyulladás
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- köhögés
- mustár
Köhögés, puffadás, ízületi gyulladás ellen
- tünetek és betegségek
- fogcsikorgatás
Kattogó áll: meg kell mutatnod orvosnak?
- megelőzés
- magas vérnyomás