6 szűrővizsgálat, amivel megelőzhető a rák - Időben diagnosztizálva nagy eséllyel gyógyítható
Dr. Kocsis Judit onkológus a következő vizsgálatokat javasolja.
Világszerte több mint 8 millió ember hal meg évente a rák valamely típusában, pedig életmódváltással, és ami a legfontosabb, éves rendszeres szűrővizsgálattal a korai stádiumban diagnosztizált betegség nagy eséllyel gyógyítható.
Hazánkban és világszerte egyaránt a tüdőrákos megbetegedések vezetik a haláloki statisztikákat, de a mell- a prosztata és a vastagbélrák is előkelő helyet foglal el a listán. Dr. Kocsis Judit, a Budai Egészségközpont onkológus szakorvosa elmondja, milyen életmódbeli változtatásokkal és szűrővizsgálatokkal előzhető meg a betegség.
Rák – ne dugd homokba a fejed!
- Sokan rettegnek attól, hogy valamilyen daganatos betegséget diagnosztizálnak náluk, éppen ezért nem is fordulnak orvoshoz, attól félve, hogy fény derül egy esetleges betegségre. Pedig jobb az időben felfedezett probléma, hiszen így nagyobb az esély a teljes gyógyulásra. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy minden egyes szűrővizsgálat során találunk valamilyen daganatos megbetegedést, de a rendszeres szűrés a kulcs az egészséghez. Először is próbáljuk megelőzni a bajt, de ha már megtörtént, ne dugjuk a fejünket a homokba, kérjünk időben segítséget – mondta dr. Kocsis Judit, a Budai Egészségközpont onkológus szakorvosa.
Életmódbeli tényezők, melyek fokozzák a daganatos betegségek kialakulását:
- Dohányzás – háromból egy megbetegedés megelőzhető lenne a dohányzás elhagyásával.
- Alkoholfogyasztás –több mint 10-féle rákos megbetegedés okozója lehet.
- Szexuális úton terjedő betegségek.
- Túlzásba vitt napozás – a bőrrák az egyik leggyakoribb daganattípus.
- Mozgásszegény életmód.
- Egészségtelen étrend – a rákos megbetegedések okozta halálozások 30-35%-a a nem megfelelő étrend miatt történik, ezen belül is 10-14 % köthető az elhízáshoz.
Tedd meg az egészségedért!
- Mint minden betegségnél, a rák esetében is sokat tehetünk a kialakulásuk elkerüléséért. Kerüljük a direkt napsugárzást délelőtt 10 és délután 4 óra között, és használjunk mindig napégés elleni védelmet. Fogyasszunk sokkal több zöldséget, gyümölcsöt és Omega-3 zsírokat, kevesebb finomított cukrot, transzzsírt és állati eredetű élelmiszert. Mozogjunk naponta minimum 30 percet, szokjunk le a dohányzásról, és védekezzünk a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben. Tegyük meg magunkért, az egészségünkért – tette hozzá a doktornő.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Melyek a javasolt szűrővizsgálatok?
- Tüdőszűrés CT-vel egybekötve
- Melanómaszűrés
- Hasi ultrahang
- Vastagbélrákszűrés
- A hölgyeknek ezen felül emlő diagnosztika - ultrahang és mammográfia
- Nőgyógyászati rákszűrés - évente
Rák a röntgenen
A sugár a sűrűbb csontokon és a daganatokon kevésbé tud áthaladni, a lágyabb, egészséges részek a sötétebbek. A következő képeken megmutatjuk, hogyan látható a mell- vagy a tüdőrák a röntgenfelvételen.
Így néz ki a rák a röntgenfelvételen: képeken mutatjuk, milyen, ha nagy a baj
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!
- egészségügy
- szűrés