Mit tehetsz a menstruációs fájdalmak ellen?

Egyes kultúrákban a nők elvonulnak a menzesz idején. Mi ezt nem tehetjük meg, enyhíts a fájdalmakon!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fájdalmas havivérzés – orvosi elnevezéssel dysmenorrhoea – a menstruációval kapcsolatos leggyakoribb panasz: minden ötödik nő érintett. Cikkünkből kiderül, hogy a gyógynövények segítségével mit tehetsz megelőzése érdekében!

Ha a panaszok már a legelső menstruáció alkalmával jelentkeznek, elsődleges, azaz primer dysmenorrhoeáról beszélünk. A szekunder az évek során fokozatosan alakul ki, sok esetben szervi eredetű, ezért mindenképpen ajánlatos nőgyógyászati vizsgálattal kiderítened az okát.

Okok

  • Elsődleges dysmenorrhoea: A hosszan tartó, fájdalmas méhgörcs oka a túlzott prosztaglandinhormon-képződés a méhnyálkahártyában. A panaszok lelkileg is nagyon megterhelők, hiszen egyre fokozódik a félelem a fájdalom visszatérésétől, a szorongás pedig további görcsösséget okoz.
  • Másodlagos dysmenorrhoea: Kialakulásában főleg az endometriózis – méhnyálkahártyaszövet-vándorlás – játszik szerepet, de ehhez vezethet a fogamzásgátló spirál használata, a mióma vagy a korábbi hasi műtét is.

Tünetek

A fájdalmas menstruációval járó tünetek:

  • erős, görcsös alhasi panaszok, melyek nyomásérzéssel járhatnak, és kólikaszerű fájdalommá fokozódhatnak
  • hátfájás
  • émelygés
  • hányás
  • székrekedés vagy hasmenés
  • migrénes rohamok
  • szapora szívverés
  • általános kimerültség.

Nemcsak a test, de a lélek is szenved ilyenkor: gyakori az önértékelés csökkenése, az ingerlékenység és idegesség, a lehangoltság és a depresszió. A panaszok általában néhány nappal a menstruáció előtt jelentkeznek, és a vérzés kezdetén a legerőteljesebbek.

Így alkalmazzuk a melegítő-palackot…

  • A melegítőpalackba öntött víz ne legyen túl forró, a hőfoka ne haladja meg a 60 fokot!
  • A palackból teljesen szorítsd ki a levegőt, nehogy az túlmelegedjen és megrepessze! Ráadásul a palack jobban tartja a meleget, ha nincs benne levegő!
  • Használat előtt tedd a palackot egy kis párnahuzatba!

Gyógyír

Számos kultúrában a nők menstruációjuk idején elvonulhatnak, kímélhetik magukat. Teljesítményorientált civilizációnkban azonban az ilyesmi sajnos nem elfogadott. Ennek ellenére tudatosan vond ki magad rövid időre a mindennapokból! Mozogj a saját ritmusodban, menj ki a természetbe, meditálj: ilyenkor bármi jó, ami testileg ellazít, lelkileg megerősít. A hasra vagy a derékra, hátra helyezett jótékony, meleg pakolás serkenti a medence vérellátását és görcsoldó hatású.

Teák

  • Libapimpó: nemhiába hívják németül „görcsfűnek” is, ugyanis teája kiváló hatású a simaizmok görcsei ellen. A rózsafélék nemes családjából származó aprócska növény, valaha libát etettek vele. Magas cseranyag- és keserűanyag-tartalmán túl a libapimpó nyákot és flavonoidot is tartalmaz, melyek alkalmassá teszik az eddig említett kellemetlenségek kezelésére.
  • Tipp: erős, feszülő fejfájás és kezdődő migrén esetén is jó hatású. Ha szívesen főzöl, a libapimpó leveleit és gyökerét vadon növő zöldségként használhatod.
  • Acsalapu: Európában nagyon elterjedt, régóta ismert gyógynövényünk. A középkor pestisjárványai idején izzasztó, vízhajtó növényként alkalmazták. A gyógyászati célra alkalmazott gyökere és levele szeszkviterpén-laktonokat, pirrolizidin-alkaloidákat (mérgezőek), nyákot és keserűanyagokat tartalmaz. Az acsalapu görcsoldó, kiegyensúlyozó és nyugtató hatású.
  • Fontos! A növényben lévő mérgező pirrolizidin-alkaloidok miatt ne próbálkozz otthon tinktúra vagy tea készítésével, vásárolj inkább patikában standardizált, gyógyhatású készítményeket!
  • Poloskavész: az „indiánasszony-gyökérként” is emlegetett növény enyhíti az erős fájdalmakat. Európában már a 18. században alkalmazták női bajok orvoslására, mára pedig egyike lett az ebből a szempontból legintenzívebben kutatott gyógynövényeknek. Főképp fájdalmas menstruáció és tipikus változókori panaszok orvoslására használják.
  • Barátbors: szintén hatékonyan bevethető a menstruációval járó kellemetlenségek megelőzése, megszüntetése érdekében. A belőle gyártott növényi alapú készítmény ellazítja a méh izomzatát, és enyhíti a fájdalmakat.
  • A panaszmentes vérzés elősegítése érdekében fogyassz réti palástfűből, körömvirágból vagy málnalevélből készült teát!
  • Általános feszültség és idegesség megszüntetésében jó szolgálatot tesznek a lazító-nyugtató növények, így a citromfű, a levendula, a vasfű és a macskagyökér.

Kneipp atya tanácsa

A híres gyógyító így írt a libapimpó gyógyhatásáról: „A libapimpóból készült tea kiváló szer görcsös fájdalmak ellen, legyenek azok a gyomorban vagy másutt…
A panaszok kezdetén, vagy még jobb, ha már a görcsös fájdalom előjeleinél adjunk a betegnek naponta háromszor jó meleg tejet (olyan meleget, amilyent csak elbír), amellyel annyi libapimpót forrázzunk le, amennyit három ujjal fel tudunk csippenteni.
Ezzel egy időben a görcsös testtájékra tegyünk a növény vízben áztatott vagy főzött levével készült borogatást!”

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Illóolajak

Feszültségoldó és fájdalomcsillapító hatású lehet a keresztcsont és deréktájék, vagy az alhas lágy masszírozása a rózsa, az ylang-ylang, a levendula vagy a muskotályzsálya görcsoldó hatású olajával.
A muskotályzsálya illóolaja nagy koncentrációban tartalmazza a szklareol nevű, ösztrogénszerű vegyületet, amely kifejezetten lazító hatású. Ha senki sincs a közelünkben, aki ilyenkor gyöngéden megmasszírozna, jó hatású lehet a meleg olajos borogatás kamilla-, levendula- vagy citromfűolaj felhasználásával.


 

Borogatások, pakolások

  • Csodálatosan ellazít egy forró, nedves hasborogatás kamilla vagy cickafark alkalmazásával.
  • Ha a meleg jótékony hatását inkább a hátadon szeretnéd érezni, a gyömbéres borogatás javítja a vérellátást. A gyömbér számos illóolaja közül a fájdalomcsillapítás szempontjából a gingerolok a legfontosabbak. Ezek kémiai szerkezete és hatásmódja az aszpirinéhez hasonlít, ezáltal segít a görcsös fájdalmak és az émelygés megszüntetésében. A csípős anyagok ráadásul melegítő hatásúak és serkentik a vesék anyagcseréjét.
  • A méhviaszpakolás száraz melege segít átvészelni az éjszakai fájdalmakat.

Ha szívesen olvasnál életmódról, egészségről, fogyókúrákról, érdekel a wellness világa, itt az ideje, hogy megvásárold az Ideál Magazin májusi számát. Ízelítő a tartalomból:

Kövek a gyógyításban
A húgyúti betegségek lelki okai
Lisztérzékenyek étrendje
Gyógynövények allergiásoknak
Hízlaló gyógyszerek
A hűtlenség áldozatai
Karcsúsító ételek
GI-diéta

Olvass bele a legfrissebb szám tartalmába:
Puffasztók és apasztók »

Ezt is szeretjük