Margarin kontra vaj: melyiket edd a vegyész szerint?
A vaj és margarin közötti választás csak ízlés dolga, vagy több annál? Dr. Kovács Lajos válaszol.
III. Napóleon francia császár szeretett szociális érzékenységével kérkedni, és 1869-ben egy felhívást tett közzé, amelyben a haditengerészet és az alacsonyabb néprétegek számára a vaj helyettesítésére egy olcsón gyártható, nem avasodó és kellemes illatú termék kifejlesztését célozta meg.
A versenyt Hippolyte Mège-Mouriès francia élelmiszervegyész nyerte meg a margarinnal. Bár az azóta eltelt évszázadokban a termék összetétele nagymértékben átalakult, a régi kérdés azóta is sokakban felmerül: melyik egészségesebb, a margarin vagy a vaj? Cikkünkből megismerheted Kovács Lajos vegyészdoktor véleményét a témában.
A margarin tündöklése és hanyatlása
A margarin sikerét olcsóságán és eredményes marketingjén túl annak köszönhette, hogy a szilárd hidrogénezett zsiradékot a sütőipar is jobban tudta használni. Ezen kívül jobban ellenállt az oxidációnak is, így a hidrogénezett zsírokkal készült termékek tartósabbak, és tovább megőrzik ízüket.
Röviden a margaringyártásról
A margaringyártásban hosszú ideig alkalmazott olajkeményítési eljárásban 2-10 atmoszféra nyomáson, 160-220 Celsius-fokon, 0,05-0,1% nikkel katalizátor jelenlétében végezték a különböző mértékben telítetlen zsírsavak hidrogénezését. A folyamat során a kettős kötések számától függően különböző mértékben telített zsírsavtartalmú trigliceridek keletkeznek.
A hidrogénezés körülményei között a kettős kötések átalakulása - úgynevezett cisz-transz izomerizáció - és vándorlása is bekövetkezhet. Az előbbi folyamatban keletkező transzzsírsavak mennyisége a körülményektől függően 5-40% is lehet.
Veszélyes transzzsírok
A transzzsírok biológiai szerepét az utóbbi évtizedekben kezdték vizsgálni, elemzésüket sokáig a megfelelő analitikai eljárások hiánya és a táplálkozási szokásokra vonatkozó információk szűkössége hátráltatta.
Az eddigi adatok alapján a transzzsírok a növekedésre, a szaporodásra, mell- és vastagbélrákra nincsenek számottevő hatással. A transzzsírsavak megnövekedett mennyisége leginkább a szív- és érrendszeri betegségekben mutatkozott kockázati tényezőnek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Új technológiák a margaringyártásban
A transzzsírsavakat övező aggodalom a margaringyártásra is hatott. A korábbi termékekben nemritkán a 9%-ot is elérte a transzzsírsavak mennyisége, ma a kívánatos érték 1,5%, sőt gyakran 0,5% alatt van. Ezt a technológia módosításával érték el: a hidrogénezés után katalitikus, nátrium-metilátos átészteresítési folyamatokat használnak ciszzsírsavak alkalmazásával.
Margarin kontra vaj: melyiket edd a vegyész szerint?
A vaj és margarin közötti választás egyre inkább ízlés és pénztárca kérdésévé vált.
A margarinok transzzsírtartalma miatti aggodalom a margaringyártókat arra ösztönözte, hogy technológiájukat módosítsák, ezáltal a mai, korszerű margarinokban ez már nem jelent komoly problémát. Mind a vaj, mind a margarin esetében a zsírbevitel az, amire alapvetően érdemes odafigyelni.
A margarin választásánál érdemesebb előnyben részesíteni a deklarált transzzsírsavtartalmúakat, mivel Magyarországon nincs korlátozva a szint. Amelyik margarinra nem írják rá, abban akár sok is lehet: a nagyon olcsó termékeknél valószínű, hogy nem sokat bíbelődnek a transzzsírsav-mentesítéssel. A legegészségesebb margarinok azok, amelyeket nem hidrogénezéssel, hanem növényi olajok, növényi zsírok és víz emulgeálásával állítanak elő.
A Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem négy kutatója arra a feladatra vállalkozott, hogy megpróbálja a sok-sok tévhit közül száz olyannal szembesíteni az olvasót, amely valamilyen módon köthető a kémia tudományához és kémiai ismeretek hiányosságaihoz. Igaz-e, hogy a természetes anyagok csak jók és egészségesek lehetnek? Mi a veszélyesebb: az ismert mellékhatású gyógyszerek vagy az ismeretlen hatású csodaszerek szedése? Ilyen és ehhez hasonló kérdések húzódnak meg a tudományos igényesség és az olvasmányosság határán egyensúlyozó írások mögött.
Kiadja: Akadémiai Kiadó.
Ára: 3360 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
OLVASD EL EZT IS!
- táplálkozás
- megelőzés
5 hatalmas tévhit a helyes táplálkozásról
- megelőzés
- cukorbetegség