Sose húzd le a vécén: komoly következménye lehet a gyógyszerek leöblítésének

Nem szabad a lefolyókba juttatni, de a hétköznapi szemét közé se keverd.

Gyógyszer veszélyes hulladék
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Veszélyes hulladékot nemcsak az ipar hoz létre, kisebb léptékben és mértékben ugyan, de a háztartások is kitermelnek olyan anyagokat, amelyeket szelektíven kellene gyűjteni, a kommunális hulladékba jutva ugyanis szennyező hatással lehetnek a környezetre.

Az otthon is megtalálható veszélyes hulladékoknak több típusa is létezik, legyen szó a használt elemekről vagy épp egy leselejtezett hűtőszekrényről, kétségkívül leggyakoribb formáik közé tartoznak azonban a gyógyszerek, melyeket ráadásul nemcsak a háztartási hulladékkal együtt dobnak ki sokan, de a mosdókagylóban vagy a vécén is leöblítik. Ez azonban nagyon veszélyes.

Gyógyszermaradványok a talajban és a vízben

A leselejtezett vagy lejárt szavatosságú gyógyszer, hiába nem jó már emberi alkalmazásra, igen komoly vegyszer, illetve vegyianyag-koncentrátum, mely potenciális szennyezőforrás, és súlyos hatást gyakorolhat a vizekre, a talajra.

A gyógyszerek veszélyesanyag-tartalma, amennyiben nem semmisítik meg a megfelelő körülmények között, kioldódhat, és reakcióba léphet más anyagokkal, vegyszerekkel. Az ÁNTSZ is felhívja a figyelmet arra, hogy környezetünkben egyre gyakrabban mutatnak ki hormonhatású anyagokat, és egyre csak növekszik a környezet kémiai terhelése.

Tájékoztató anyaguk szerint, bár vízben jelenlévő hormonok és gyógyszermaradványok elenyészőek ahhoz képest, amennyi a műanyagokban, az ásványvizes palackokban, az élelmiszerekben vagy éppen a kozmetikumokban jelen van, fel kell hívni a figyelmet a kockázat növekedésére, illetve arra is, miként lehet megelőzni a nagyobb bajt. A témával kapcsolatos kutatások jelenleg is zajlanak, addig is arra kérik azonban a lakosságot, hogy a megmaradt, lejárt gyógyszereket semmiképpen se a WC-n, illetve a lefolyókon keresztül távolítsák el.

A cikk az ajánló után folytatódik

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Hogy kell kidobni a gyógyszereket?

A kormány témára vonatkozó rendelkezései szerint a lakosság által termelt hagyományos gyógyszerhulladék gyűjtését a gyógyszertáraknak kell elvégezniük, ebbe beletartoznak a közforgalmú és fiókgyógyszertárak mellett az intézeti gyógyszertárak közvetlen lakossági ellátást biztosító részlegei, illetve a gyógyszertáron kívüli gyógyszerforgalmazást bonyolító üzletek is. A lejárt gyógyszert tehát a gyógyszertárakban kell leadni, a legtöbb helyen általában találni is kihelyezett gyógyszerhulladék-gyűjtő dobozt. Amennyiben nem látsz ilyet, érdeklődj a teendőkről.

Gyógyszerhulladéknak számítanak továbbá, illetve azon belül külön típust képviselnek a házi ápolás során keletkezett orvosi hulladékok, többek között az injekciós tűk, az injekciós fecskendők, az infúziós szerelékek. Ezeket a járó- és fekvőbeteg szakellátást nyújtó egészségügyi intézményeknek kell gyűjteniük, de van, hogy a gyógyszertárakban is le lehet adni őket. A gyógyszereket erre szakosodott intézményekben, égetéssel teszik ártalmatlanná. 

Ezt is szeretjük