Mit látsz a képen, lódarazsat vagy tőröset? Az egyik teljesen ártalmatlan, mutatjuk is a különbséget

Bárki könnyen összetévesztheti őket.

Darázs és méh különbsége
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nyaranta komoly aggodalmat jelent a különféle rovarok csípésének kockázata, a kullancsoknál és szúnyogoknál azonban sokak szerint még nagyobb veszélyt jelentenek a méhek és a darazsak, különösen, ha valaki még allergiás is.

Érdemes tisztában lenni azzal, melyik rovar hogy néz ki, a méheknek és a darazsaknak is van ugyanis olyan fajtája, mely nem agresszív, ezért felesleges vele kapcsolatban a túlzott aggodalom, sőt, a legveszélyesebb darázsfajtát, a lódarazsat nagyon könnyű összekeverni az egyik legártalmatlanabbal, a tőrös darázzsal, mely ráadásul még védett is, eszmei értéke pedig 50 ezer forint, vagyis ekkora bírsággal jár, ha bebizonyosodik, hogy valaki elpusztított akár csak egyetlenegyet is.

Lódarázs, tőrös darázs vagy kecskedarázs?

A darazsaknak és a méheknek is számos típusa, fajtája létezik, és míg vannak köztük, melyek nagyon veszélyesek, léteznek olyanok is, melyek nem is szúrnak. Biztos, ami biztos, mindegyiktől érdemes távol maradni, nézd azonban meg az alábbi képeket, és tudni fogod, melyik melyik.

A lódarázs az egyik legnagyobb méretű európai darázs, egyúttal az egyik legveszélyesebb is. Hangja is erősebb, a királynő emellett akár három és fél centis, míg a többi példány akár két és fél centis is lehet.
Fotó: wikipedia.org, MFbay
A tőrös darázs sokszor nagyobb, mint a lódarázs, ugyanakkor egyáltalán nem agresszív, nehéz támadásra ingerelni. Könnyen felismerhető a potrohán található négy jellegzetes, sárga foltról.
Fotó: wikipedia.org, TranquilleGoupil
A déli papírdarázs az egyik leggyakoribb darázsfaja az emberi környezetnek.
Fotó: wikipedia.org, IronChris
A képen az egész Európában előforduló kecskedarázs látható, mely fekete alapszínű, amit sárga csíkok és minták tarkítanak. A nőstények potroha nagyobb.
Fotó: wikipedia.org, Byline
A német darázs általában 11-22 milliméteres, fekete testét sárga foltok és sávok borítják. Utóbbi három darázsfajta mindegyike veszélyes a csípés, pontosabban szúrás szempontjából.
Fotó: wikipedia.org, Richard Bartz
Az úgynevezett művészméhek közé többnyire a magányos életmódot folytató fajok tartoznak. Fejük jellegzetesen nagy, négyszögletes, és bár tudnak szúrni, nem kifejezetten agresszívak.
Fotó: wikipedia.org, Lycaon
A poszméhet vagy dongót jellegzetes hangjáról és szőrös mivoltáról is felismerni. A legnagyobb termetű méhek közé tartozik, és bár csak ritkán használja, a tévhittel ellentétben tud csípni, van fullánkja.
Fotó: wikipedia.org, pjt56
A háziméhet szinte mindenki felismeri, a képen egy dolgozó látható épp. Ha egy méh megszúr, bele is pusztul, mivel az elasztikus bőrből nem tudja visszahúzni a fullánkját.
Középen jól látszik, mennyivel nagyobb egy méhkirálynő. A fullánkja csak két-három horgot tartalmaz, így vissza tudja húzni a bőrből is, nem szokott azonban csípni, inkább elrepül.
Fotó: wikipedia.or, Waugsberg
A képen a here látható, melynek feladata egyedül az anya megtermékenyítése. Nagy szeméről könnyű felismerni, tudni érdemes továbbá, hogy nem is rendelkezik fullánkkal.
Fotó: wikipedia.org, Waugsberg

Képek: darazsak, méhek.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük