Kutatás: egyszerű szemvizsgálattal kiszűrhető a súlyos kór
Angol tudósok olyan szemvizsgálaton dolgoznak, mellyel diagnosztizálható az Alzheimer.
Könnyebbé és gyorsabbá válhat az Alzheimer-kór diagnosztizálása egy új kísérlet eredményeinek köszönhetően. Mindemellett eddig ismeretlen lehetőségek nyílnak meg a betegség kezelésével foglalkozó orvosok előtt is.
Angol kutatók úgy találták, látásvizsgálat segítségével megállapítható az agy károsodását okozó súlyos betegség.
Röviden az Alzheimer-kórról
A demenciával, szellemi leépüléssel, majd a fizikai állapot gyors romlásával járó Alzheimer-kórt sokáig nem különítették el az időskort jellemző memóriazavaroktól. Hivatalosan 1907-től létezik ez a krónikus, degeneratív betegség. Jellemzően az idős korosztályt sújtja, 65 év felettieket, de fiatalkori Alzheimer-kórt is elkülönítenek. Ebben az esetben harminc-, negyven-, ötvenéves embereknél jelentkezik a betegség.
Magyarországon, a Szegedi Tudományegyetem Alzheimer-kór-kutatócsoportjának vezetője szerint a betegség durván 200 ezer embert érint, de a hivatalos nyilvántartások szerint mindössze 3%-uk kap kezelést.
Diagnózis napjainkban
Jelenleg nem létezik egy olyan egyszerű teszt, mellyel kimutatható lenne az Alzheimer-kór. A diagnózis felállításához teljes körű kivizsgáláson kell átesni, aminek leglényegesebb pontját képezik a neuropszichológiai tesztek.
Ekkor a központi idegrendszer és a különböző mentális funkciók kapcsolatait, a memóriát, az észlelést, a beszédet vizsgálják. Mindemellett különböző képalkotó berendezésekkel - CT-vel, MRI-vel - az agy állapotát is ellenőrzik.
Diagnózis a jövőben: egyszerű szemvizsgálat
A Lancasteri Egyetem és a Royal Preston Kórház közös munkájának eredményeképpen a jövőben egy egyszerű és költséghatékony teszttel is diagnosztizálható lesz az Alzheimer-kór. A kísérleteknek köszönhetően első alkalommal tudtak kimutatni fizikai kapcsolatot a betegség és a memória között. Bár a memóriazavar az elsődleges tünetek között szerepel, a kapcsolatot eddig nem tudták bizonyítani.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
A kísérlet
A vizsgálatban 78 felnőtt vett részt: közülük 17 egészséges fiatal, 18 egészséges idős ember, 18 Alzheimer-kórban és 25 Parkinson-kórban szenvedő volt. A szemvizsgálatok során különböző feladatokat kellett végrehajtaniuk. Az egyik tesztnél a számítógép képernyőjén mozgó fényt kellett szemükkel követniük. Máskor a feladat pont az volt, hogy ne nézzék a fényt, hanem nézzenek a világító ponttól félre. Itt mutatkozott jelentős eltérés az eredményekben. Azok a betegek, akik Alzheimer-kórban szenvedtek, tízszer több hibát vétettek, mint a kontrollcsoport tagjai. Azoknál, akik számára nehézséget okozott a teszt, mérték a memóriafunkciót is. Így egyértelmű összefüggést találtak az Alzheimer-kór és a memóriazavar között.
Teszteld magad!
Ha kíváncsi vagy, életmódod alapján milyen egészségügyi probléma kialakulása fenyeget, kattints az alábbi dobozra, és tölts ki néhány tesztet.
Korai szakaszban felismerhető
Dr. Trevor Crawford, a Lancasteri Egyetem orvosa elmondta, hogy sokan kerestek az elmúlt évtizedben hasonló, kimutatható összefüggést. A szem, a memóriazavar és az Alzheimer kapcsolatának vizsgálatában jelentős előrelépést értek el ezzel a kutatással. A látásvizsgálatkor pont azt a problémás területet érintették, ami a betegség következtében először károsodik.
Ennek köszönhetően az Alzheimer-kór már a kezdeti tünetek előtt kimutatható lesz. Ez azért fontos, mert így új kezelési formák kifejlesztésére nyílik lehetőség. A komolyabb agykárosodást megelőzve nagyobb esély lehet az Alzheimer visszaszorítására. A betegség jelenleg nem gyógyítható, csak tünetileg kezelhető.
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- genetika
3 betegség, amit örökölsz anyukádtól
- megelőzés
- szem