Zakopane városát feltehetően a 16. században alapították, nevét először egy 1616-ból származó oklevélen említették. Ekkor még a lakosság nagy része az erdei legelők tanyáin összpontosult, mintegy 650-en laktak a térségben.
Később Habsburgok uralma alá került a város, akik a lengyel parasztoktól a földeket a nemeseknek adták. Mégis sikerült megőriznie Zakopane városának régi esszenciáját, ami a mai napig elbűvöli az odalátogatókat.
Zakopane, a gyógyváros
A hegyi város áttörő népszerűségét egészségturizmusának köszönheti, ami a 19. században indult be, ugyanis friss hegyi levegője miatt 1876-ban gyógyhelynek nyilvánították. Európában ekkoriban tüdővész tombolt, így nem csoda, hogy felkeltette a figyelmet. A helyi lakosok, gurálok, magyarul hegylakók vitték fel a tüdőbeteg embereket a pásztorházaikba gyógyulni. Később már szanatóriumok és panziók is épültek.
A város híres faépületeiről, szerkezetileg szinte mindent fából építenek. Nemcsak lakóházakat, de templomokat és egyéb középületeket is. A különleges stílusú épületek, a csodálatos hegyvonulatok semmihez nem fogható élményt nyújtanak a kirándulóknak - télen síelni, nyáron pedig kirándulni lehet Lengyelország legmagasabban fekvő városában. Mutatjuk, mi rejtőzik a Magas-Tátra közelében, mit érdemes megnézni a városban és környékén!

A legmagasabban fekvő lengyel város, Zakopane szépségét a Tátra és a Gubalówka hegyvonulatai adják, ezek keretezik a kis várost. A régi, pár száz fős faluból ma már közel 28 ezer fős város nőtte ki magát.

A Gubalówka-hegy legmagasabb pontja 1123 méter. A térségben kiépített bobpályával várják a látogatókat. Ezenkívül csodaszép túraútvonalak indulnak Poroninba, a Kościeliska-völgybe és Ząbba is. A télen üzemelő sípályákon egészen Zakopane városáig le lehet siklani.

A Gubalówka-hegyre leggyorsabban siklóvasúton lehet eljutni. Siklózás közben semmihez nem fogható táj veszi körbe a látogatókat.

A Kasprowy-csúcsra kötélpálya visz fel helyi lanovkával, azaz kabinos felvonóval. A lanovka Kuźnicéből, a város déli részéből indul, és egészen 1959 méter magasra lehet feljutni vele. Innen a 2012 méter magasan lévő Beskid-csúcshoz is el lehet kirándulni, de a Gąsienica-völgyhöz és tavaihoz is vezet út.
Fotó: kosmos111 / Getty Images Hungary

De nem csak a város körül vannak szép látnivalók. Itt található a Częstochowai Szűz Mária-templom, ami Szent Kelemen fatemplomaként is ismert. Eredetileg Szent Kelemen tiszteletére emelték a fatemplomot, ami a város legrégebbi egyházi épülete. 1850-ben kibővítették, és azóta őrzi czestohowai Fekete Madonna másolatát - innen ered a másik név.

Leghíresebb utcája a Krupówki utca, ahol a régióra jellemző faszerkezetes, hagyományos házak díszelegnek.
Fotó: Kinek00 / Getty Images Hungary

A főútról letérve lehet megtalálni az 1892-ben épített Villa Koliba épületét, ami mára a város szimbóluma lett. A Tátrai Múzeum felújította 1991-ben, és 1993 óta Zakopanei Stílus Múzeumának hívják, ahol mindennap megtekinthetők a hagyományos bútorok és lakásbelső.
Fotó: <b><a id="hyperlink_f66c6c3aa8eb11a7bca91a0e030ce04b" href="https://de.wikipedia.org/wiki/Villa_Koliba#/media/Datei:Willa_drewn._%E2%80%9EKoliba%E2%80%9D,_Zakopane,_A-1125_M_01.jpg" target="_blank">Piotrekwas</a></b> / Wikipedia CC BY-SA 3.0 pl

A Krupówki utca végén található a sajtpiac, ami szintén öregbíti a város nevét - még annak is érdemes megnézni a különleges tejtermékeket, aki nem eszik sajtot, hiszen némely darab kész műalkotásnak néz ki.

A régi temető fa-, fém-, kő- és festettüveg keresztjei lenyűgöző látványt nyújtanak, amiket gyakran havasalji motívumokkal díszítettek. Szintén a Krupówki utca vezet el az 1858-ban alapított sírkertbe, amit Érdemesek Temetőjének neveztek el. Az 1920-as évektől már csak magas státuszú embereket helyeztek ide. 1931-ben műemlékké nyilvánították.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)