Mindenki ugyanabban a házban él a faluban: fura, de mégis jól megférnek

Milyen lehet szó szerint egy házban lakni egy település minden lakójával? Az alaszkai Whittierben sokat mesélhetnének erről.

Whittier Alaszka
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Alaszka sokak számára megfoghatatlan, misztikus, igazi vadregényes vidék. Whittier, az egyszerre mesebeli és félelmetes falucska különös története pedig még Alaszkához képest is furcsa.

A település lakóinak 90%-a, 220 fő ugyanabban az épületben éli mindennapjait. A CNN World riportjából és Alan Taylor The Strangest Town in Alaska: The History of Whittier, Alaska and the Portage Valley című könyvéből rengeteg érdekesség kiderül az alaszkai községről.

Egyetlen út vezet a városba

Mivel a várost minden irányból hegyek és tenger övezi, a szárazföldön mindössze egyetlen, egyirányú alagúton át lehet megközelíteni. Ráadásul szigorúan csak reggel 5 és este 11 óra között. Mivel a vonatok és az autók is ugyanazon az útvonalon közlekednek, utóbbiak elől óránként lezárják a forgalmat. Az alábbi 7 perces videón képzeletben átutazhatsz rajta.

Magyarán, ha legkésőbb este 10.30-ig nem sikerült átjutnod, peched van. Vicces módon ezért a helyiek közül sokan előszeretettel viselik POW - Prisoner of Whittier, Whittier foglya - feliratú pólójukat.

Na nem mintha az ő életükben fennakadást okozna a külvilágtól való elzártság, mivel a legtöbb közintézmény, így az iskola, a posta, a rendőrkapitányság és a polgármesteri hivatal egyaránt megtalálható a 14 emeletes épületben, a Begich Towers-ben. De akad itt fogadó és mosoda is.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az épület eredetileg katonai támaszpont volt, ennélfogva meglehetősen masszív, az emberek pedig semmit sem érzékelnek az odakint sokszor 80 km/h-val tomboló szélviharból. Jennifer Rogers, az egyik lakó szerint ugyanakkor az életük így is nagyvárosi: reggelente házon belüli csúcsforgalom van, ami annyit tesz, hogy a lift minden emeleten megáll, és zsúfolásig megtelik. 

A Begich Towers félelmetes látványt nyújt.
A Begich Towers félelmetes látványt nyújt.
 

A legtöbb kívülállót az újrakezdés és az elrejtőzés gondolata csábítja Whittier-be. Így volt ezzel Brenda Tolman is, aki 1982-ben, Kaliforniából költözött gyermekeivel a városba.
- Teljesen megrémültem, amikor először kijöttünk az alagútból. Arra számítottam, hogy egy hatalmas gorilla vár majd a kijáratnál. És az egész település leginkább egy horrorfilmre emlékeztetett - mesélte Tolman a CNN-nek. Mindehhez hozzájött a Begich Towers nem túl impozáns látványa. Ami persze érthető, hiszen építése során az esztétikumnál fontosabb volt a strapabíróság.

Elmosódott határvonal közösségi és magánélet között

Furcsa látvány lehet, amikor az iskolában kicsengetnek ebédszünetre, a gyerekek pedig egyszerre megrohamozzák a lakásokat és az iskolát elválasztó föld alatti folyosót. Erika Thompson, az egyik tanító mégsem megy haza, inkább az ebédlőt választja.
- Szeretem elválasztani a munkát és a magánéletet. Ami sokszor nehéz, hiszen a határvonal óhatatlanul összemosódik közösségi és magánélet között - meséli Thompson, aki a YouTube-on részletesebben bemutatja mindennapjait.

- Errefelé nagyon más a tanár-diák viszony, hiszen itt szó szerint együtt élünk. Egy alkalommal megesett, hogy hálaadás előtt édesburgonyát kellett sütnöm, és, amíg elkészült, irodalomórát tartottam a nappalimban. De a mosodában és a szemétlerakónál is lépten-nyomon összefutok a diákokkal.

Bármennyire furcsa lehet kívülállóként hasonló életformát megtapasztalni, annyi bizonyos, hogy az itteniek remekül megtanultak alkalmazkodni és együtt élni. Egymással és a környezet viszontagságaival.

Barlanghotelek a világban

Ma világszerte - de különösen a melegebb és mediterrán éghajlaton - számos barlanghotel várja a nem megszokott körülményekre vágyó turistákat. Akadnak köztük rusztikus hangulatúak, történelmi jellegűek, de kifejezetten luxuskategóriába tartozók is. A következő képeken megmutatjuk, hogy néznek ki kicsit közelebbről ezek a különleges szállodák Tunéziától Törökországon át Szantoriniig.

Régen a legszegényebbek lakták, ma különleges szállodák - 8 barlanghotel a világból

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Wikimédia Commons, Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük