A világ 5 legszebb vízesése

Hihetetlen képekkel

A hatalmas, robajló, kéklő vízesések még a sokat látott utazót is képesek megdöbbenteni és lenyűgözni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Legyen az ok monumentális méretük, hihetetlen erejük, kecsességük vagy épp lélegzetelállító környezetük, az utazók gyermeki rajongással tekintenek a Föld szinte minden szegletében megbújó, hatalmas sziklákról alázúduló vízesésekre. Bár mindegyiknek megvan a maga varázsa, nem véletlen, hogy a következőket tartják a legkülönlegesebbeknek.

A Jog-vízesések Indiában

Négy egyéniség: Jog-vízesések, India

Aki Indiába látogat, elsősorban a Taj Mahalra, az ashramokra, Agra és Goa kincseire, valamint a többi kulturális látnivalóra kíváncsi, holott az ország természeti értékekben is igen gazdag, többek között lenyűgöző vízesésekben, melyekből csaknem harminc világhírű példányt tudhat magáénak.

A legismertebb és talán a legszebb közülük a Jog-vízesések csoportja, mely Karnataka állam Shimoga tartományában található. A Sharavathi-folyó 253 méter magasból alázúduló vize négy hatalmas vízesést hoz itt létre, melyek mindegyikét sajátos jellemvonásai alapján keresztelték el. A Király méltóságteljesen és derűsen hullik alá, az Ordító hatalmas robajjal tör elő a sziklák közül, a Rakéta erejéről és sebességéről híres, míg a Királynő kanyargó, csavarral megfűszerezett pályája egy női táncos mozdulataira hasonlít. A vízeséseket, mivel ekkor a legerősebbek, augusztus és december között, a monszun idején érdemes felkeresni.

A víz birodalma: Plitvice vízesései, Horvátország

A Plitvicei Nemzeti Park vízesései nem magasságuk vagy épp erejük miatt ejtik ámulatba a közöttük barangoló turistákat, sokkal inkább környezeti szépségük, mesebeli hangulatuk, nem utolsósorban pedig mennyiségük miatt.

A Mala Kapela és a Plješivica hegyvonulatai között több folyó is összefut, melyek együttesen egy két négyzetkilométer vízfelületű tórendszert hoznak létre, 16 nagyobb, illetve két kisebb, lépcsőzetesen elhelyezkedő tóval.

A tavakat 92 kisebb-nagyobb vízesés köti össze egymással, Európa egyik legszebb természeti látványosságává téve ezt az erdőkkel és völgyekkel határolt, földöntúli atmoszférával megajándékozott horvát kirándulóhelyet. A legnagyobb vízesést, a 77,5 méter magas Veliki Slapot, a vibráló zöldben, kékben és a türkizben játszó tavakat, a zubogókat, a barlangokat, egyúttal az egész parkot - mely 1979 óta az UNESCO Világörökség része - kanyargós fahidakon járva csodálhatod meg.

A mennydörgő füst: Viktória-vízesés, Zambia-Zimbabwe

A Zambia és Zimbabwe határán található, 1708 méter széles vízesés a planéta legnagyobb, lehulló vízből álló függönye, egyben egyike a világ hét természeti csodájának. A helyi makololó őslakosok által Mennydörgő Füstnek keresztelt vízesés - melynek mindkét oldalát nemzeti parkká, illetve a Világörökség részévé nyilvánították - másodpercenként 1400 köbméter vizet zúdít a mélybe, magassága pedig 61 és 108 méter között váltakozik.

Vizét a Zambézi-folyam táplálja, majd, miután alázuhan, egy 120 méter hosszú és 65 méter széles csatornán át a Fortyogó Üst nevű katlanba áramlik. A vízesést a márciustól júliusig tartó esős évszakban érdemes megcsodálni, ekkor a legnagyobb ugyanis az ereje, és a visszacsapódó víz is ilyenkor hozza létre a legtöbb szivárványt.

Utóbbiak közé tartozik az igen ritka, fehér ívű holdszivárvány is - a Viktória-vízesés az egyetlen olyan hely a világon, ahol, ha tiszta az ég, és a telihold világít, tisztán és teljes pompájában látható ez a sajátos jelenség.

Indián szellemek tanyája: Yosemite-vízesés, Egyesült Államok

A kaliforniai Yosemite Nemzeti Parkban található Yosemite-vízesés - a szó jelentése grizzly - a maga 739 méterével a hatodik leghatalmasabb vízesés a világon, egyúttal Észak-Amerika legmagasabban fekvő ilyen jellegű természeti képződménye.

A vízesés a Sierra Nevada-hegység egyik szirtjéről hull alá, hogy vize a Merced-folyóba ömölve folytassa tovább útját, ami azonban igazán különlegessé teszi, az magassága mellett lépcsőzetes volta.

A világ legszebb nemzeti parkjai

Nézegess képeket!

Elolvasom

A hegytetőről először 435 métert tesz meg hatalmas robajjal a víz, ezután kisebb vízeséseken és zubogókon keresztül még 206 métert zuhan, majd csaknem száz méter megtétele után éri el végpontját, mely az indián őslakosok szerint szellemek és boszorkányok otthona. A vízesés májusban a legerősebb, azonban a nyár utolsó heteiben és a kora őszi napokban a legszebb, mikor is a völgyekben és szurdokokban bővelkedő nemzeti park varázslatos őszi színeivel is kiegészül.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A leghatalmasabb: Angel-vízesés, Venezuela

A venezuelai Canaima Nemzeti Park területén található, az Ördög-szurdokba alázuhanó Angel a világ legnagyobb vízesése, mely az Auyán Tepui nevű magaslatról egy kisebb megszakítással csaknem 980 métert tesz meg, hogy vize a Carraóba csatlakozó Churún-folyóba áramolva folytassa útját.

A ma is csak kisrepülővel és bárkával megközelíthető vízesés a dél-amerikai Guayanai-hegyvidék legérintetlenebb részén fekszik, és felfedezése is csupán egy véletlennek köszönhető. Jimmy Angel, egy világháborúban szolgált amerikai pilóta fedezte fel 1935-ben, miközben egy olyan folyót keresett, ahol aranyra bukkanhat. A vízesést később róla nevezték el, majd miután egy repülőszerencsétlenség során életét vesztette, hamvait is itt szórták szét.

A vízesést, hogy teljes erejében pompázzon, az esős évszakban érdemes felkeresni - vizét ugyanis a homokkő-fennsík repedéseiben összegyűlő csapadékmennyiség táplálja -, ám a száraz évszak is szolgálhat különleges látnivalókkal, ugyanis ilyenkor vehetők ki igazán azok a sajátos formák, melyeket a vízcseppek rajzoltak a sziklába.

Ezt is szeretjük