Ahol egy szelfi a turista életébe kerülhet: volt, aki egy aktív tűzhányó kráterébe esett

A pillanat és a lélegzetelállító látvány rögzítésének vágya a vakmerő turista életébe is kerülhet.

Veszélyes szelfihelyek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az utazás nem teljesen veszélytelen hobbi, különösen, ha a kalandor kifejezetten a kihívásokat keresi, a legmagasabb hegycsúcsok, legzordabb vidékek felkeresésére törekszik.

Napjainkban azonban az utazóra leselkedő, potenciális balesetforrások sorát a pillanat megörökítésének vágya is gazdagítja. A fotózás, azon belül is a szelfizés komoly kockázati tényezővé nőtte ki magát, az emberek mindenáron dokumentálni szeretnék, hogy merre járnak a nagyvilágban, akkor is, ha ez egyértelműen rizikós cselekedetnek tűnik. Az utókornak, közösségi hálónak szánt önportrék sajnos olykor végezetes kimenetelűek.

Veszélyes szelfihelyszínek

A szelfikészítés pillanatában kevéssé figyel a környezetére a turista, elég egy rossz lépés, egy óvatlan mozdulat, és baleset történhet. Nem véletlen, hogy népszerű, ám veszélyes attrakcióknál sok helyen már tábla is felhívja a figyelmet a kockázatra. A szelfik miatti sérülések, halálesetek leesések, közlekedési balesetek, állattámadások miatt történnek többek között. Bármennyire is csábító fotón rögzíteni az utazások legemlékezetesebb pillanatait, nem árt, ha kellő körültekintéssel jár el az ember, van, hogy célszerűbb egyszerűen csak gyönyörködni a látványban.

Izland egyik leghíresebb tengerpartja a fekete homokos Reynisfjara. A turisták szívesen gyönyörködnek itt a vad természet látványában, ám a szokatlanul nagy és hirtelen érkező, az embereket berántó hullámok valós veszélyt jelentenek. A korábbi halálesetek miatt a hatóságok azt kérik, hogy az utazók lehetőség szerint ne fordítsanak hátat a víznek, és ne közelítsék meg jobban 30 méternél.
Fotó: Nazar Rybak / Getty Images Hungary
Az indonéziai Jáva szigetén található Merapi egy ma is aktív rétegvulkán, amely 2021-ben is többször kitört. 2015-ben egy 21 éves férfi szelfikészítés közben a kráterébe esett, és az életét vesztette.
Fotó: Bellawan Kusuma Aji / Getty Images Hungary
A Trolltunga nevet viselő norvégiai sziklaképződmény óriási népszerűségnek örvend a turisták körében, még úgy is, hogy nehéz megközelíteni. A hegy oldalából a nevének megfelelően „nyelvszerűen”, vízszintesen kinyúló sziklaszirt a Ringedalsvatnet-tó felett körülbelül 700 méterrel magasodik. 2015-ben egy 24 éves nő esett róla a mélybe, amikor megpróbált kikerülni egy csapat fotózkodó turistát.
Fotó: Paul Biris / Getty Images Hungary
Gyakran előfordul, hogy a turisták közös képet szeretnének készíteni a vadon élő állatokkal, és a próbálkozás olykor nem ér jó véget. Az Egyesült Államok nemzeti parkjaiban is több baleset történt, 2015-ben a Yellowstone Nemzeti Parkban fotózás közben támadt rá egy nőre egy amerikai bölény, a sérüléseit szerencsére el tudták látni.
Fotó: Getty Images Hungary
A Huashan-hegy Kína öt szent hegyének egyike. Bár felvonó is segíti a feljutást, a kalandvágyók körében kedvelt túraútvonal a világ legveszélyesebbjei közé tartozik, különösen a függőleges sziklafal mellett haladó keskeny palló. Az újabb és biztonságosabb útvonalak ellenére még mindig előfordulnak balesetek, 2019-ben egy fotózkodó egyetemista zuhant le. Mára a legkockázatosabb szakaszokat lezárták.
Fotó: Getty Images Hungary
A Horvátországban található Plitvicei-tavak Nemzeti Parkról nem a veszélyessége az első, ami a turisták eszébe jut, de a balesethez elég egy kis figyelmetlenség vagy óvatlan mozdulat. 2015-ben egy szlovák utazó szelfizés miatt lezuhanva lelte itt a halálát, egy évvel később pedig egy kanadai turista hasonló okok miatt esett le, de szerencsésen túlélte az incidenst.
Fotó: Getty Images Hungary
A Portugáliában található Cabo da Roca az európai szárazföld legnyugatibb pontja, ahonnan lélegzetelállító kilátás nyílik az Atlanti-óceánra. A szikla szélétől fakorlát tartaná távol a turistákat, de nem mindenki törődik a jelzéssel, a jobb fotó reményében átmásznak rajta. 2014-ben egy lengyel pár lelte így a halálát gyermekei szeme láttára.
Fotó: Getty Images Hungary
A vízesések gyakori helyszínei a sajnálatos szelfi-baleseteknek, ami leginkább annak köszönhető, hogy a turisták minél jobb szögből próbálják megörökíteni magukat a természeti tünemény mellett. A fotó a perui Gocta-vízesésnél készült, ahol 2016 nyarán egy 26 éves dél-koreai férfi zuhant fotózás közben a mélybe.
Fotó: Joerg Steber / Getty Images Hungary

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük